Վաշինգտոնյան համաձայնությունները շրջադարձային կլինեն ամբողջ տարածաշրջանի համար․ Վահան Կոստանյան
Անթալիայի դիվանագիտական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել է «Հարավային Կովկաս. ձևավորվող ռազմավարական հանգույց» խորագրով պանելային քննարկաման:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, պանելային քննարկման մյուս մասնակիցներն էին Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը, Վրաստանի կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Լևան Ժորժոլիանին և Թուրքիայի նախագահի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գլխավոր խորհրդական Ակիֆ Քըլըչը:
Հարց. «Խնդրում եմ՝ պատմեք, թե ինչ հնարավորություններ եք տեսնում հարևանների հետ խաղաղության և շարունակվող դիվանագիտության միջոցով, ինչպես նաև՝ ինչպիսին եք պատկերացնում զարգացող Հարավային Կովկասի ուժը»։
Վահան Կոստանյան. «Շնորհակալություն։ Թույլ տվեք միանալ թուրք գործընկերներին շնորհավորելու խոսքերին համաժողովի գերազանց կազմակերպման կապակցությամբ։
Կցանկանայի նաև անդրադառնալ այն մտքերին, որոնք հնչեցրին Հիքմեթն ու Լևանը՝ հատկապես ընդգծելով, որ այժմ առկա է բոլորովին նոր դինամիկա։ Գիտեք, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այս նոր դինամիկան տեսանելի է նաև տարբեր ֆորումներում։ Եթե նախկինում, ասենք՝ մեկ կամ երկու տարի առաջ, նույն հարթակում հանդես էին գալիս Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներ, բոլորն ակնկալում էին տեսնել լարված բանավեճ կամ բախում։ Այժմ մենք այստեղ ենք՝ քննարկելու ընդհանուր ապագայի հնարավորությունները, համագործակցությունը և ունենալու իրական երկխոսություն։ Եվ սա շատ խորհրդանշական է, որ նույն տարածաշրջանից չորս ներկայացուցիչներ միասին նստած քննարկում են համագործակցությունն ու այն ապագան, որը միասին են պատկերացնում։
Այսպիսով, կարծում եմ, որ անցյալ տարի Վաշինգտոնում տեղի ունեցած օգոստոսի 8-ի պատմական իրադարձությունը կդառնա շրջադարձային ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի, այլև ողջ տարածաշրջանի համար՝ ներառյալ Վրաստանը և Թուրքիան։ Եվ սա ներառական գործընթաց է։
Դուք խոսում եք աշխարհում առկա անորոշությունների մասին։ Եվ ինչ-որ պահի նույնիսկ զարմանալի է մտածել, որ Հարավային Կովկասն այս պահին աշխարհի ամենակայուն տարածաշրջաններից մեկն է, այն դեպքում, երբ ամենուր խաթարված են լոգիստիկ և մատակարարման շղթաները, շարունակվում են պատերազմներ և այլն։ Այսօր Հարավային Կովկասում առկա կայունությունը մեր ամենամեծ մրցակցային առավելությունն է։ Սակայն, օրինակ, մատակարարման շղթաների խափանումները հավերժ չեն տևելու։ Եվ մենք պետք է բավական խելացի ու արագ լինենք՝ իրացնելու այն մրցակցային առավելությունները, որոնք ունենք։
Ինչպես խաղաղության հասնելը պահանջեց քաղաքական խիզախություն և որոշումներ, այնպես էլ այժմ մենք պետք է առաջ շարժվենք նոր, շատ կարևոր քաղաքական որոշումներով՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացման ուղղությամբ՝ ստեղծելով մեր երկրների միջև լրացուցիչ փոխկապակցվածության, ինչպես նաև դառնալով կամուրջ և անխոչընդոտ կապ Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Հեռավոր Արևելքի միջև։
Ի վերջո, կայունությունն ու խաղաղությունը շատ կարևոր հիմք էին այն զարգացումների համար, որոնք, օրինակ, անցյալ տարի ունեցել ենք Ադրբեջանի հետ։
Կարծում եմ՝ Հիքմեթը կկիսի իմ կարծիքը, որ մեր միջև խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի անկախության, ինչպես նաև ինքնիշխանության ամենակարևոր երաշխիքն է»։
(...)
Հարց. «Վահան, ուզում եմ կրկին Ձեզ փոխանցել խոսքը։ Գիտեք, աշխարհում այժմ շատ է ապատեղեկատվությունը, բազմաթիվ են հակամարտությունները և անհամաձայնությունները, բայց այն, ինչ մենք տեսնում ենք Հարավային Կովկասում, համագործակցության դրական օրինակ է։ Խնդրում եմ՝ ներկայացրեք, թե ինչպես են մարդիկ միասին աշխատում կառուցողական ձևով՝ ստեղծելով կայունություն և օգնելով հաղթահարել բաժանարար գծերը»։
Վահան Կոստանյան. «Շնորհակալություն։ Կցանկանայի նաև անդրադառնալ այստեղ հնչած որոշ մտքերին։ Հավանաբար պետք է սկսել նրանից, որ կայունության և խաղաղության կառուցումը պահանջում է ամենօրյա հոգատարություն։ Պետք է ամեն օր ներդրում անել, որպեսզի խաղաղությունն ինստիտուցիոնալացվի, ինչպես մենք Հայաստանում փորձում ենք անվանել այն գործընթացը, որը ներկայում ունենք։
Սակայն նաև կարևոր է, որ մենք կառուցում ենք տնտեսական կապեր։ Արդեն նշվեց, որ մենք սկսել ենք առևտուր Ադրբեջանի հետ։ Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում նաև Հայաստանից դեպի Ադրբեջան կսկսենք որոշ ապրանքների արտահանում։
Էներգետիկ անվտանգությունը հնարավոր համագործակցության կարևորագույն բաղադրիչներից է, ընդ որում՝ ոչ միայն երկկողմ, այլև տարածաշրջանային մակարդակով։ Ինչպես ճիշտ նշվեց, խոսքը վերաբերում է նաև ԹՐԻՓՓ նախագծին, որը Հայաստանը պատրաստվում է իրականացնել ԱՄՆ գործընկերների հետ։
Խոսքը բազմամոդալ փոխկապակցվածության մասին է. երկաթուղիներ, ավտոճանապարհներ, ինչպես նաև էներգետիկ ցանցեր և խողովակաշարեր։ Եվ այստեղ մենք ունենք մեր սեփական շահը՝ դիվերսիֆիկացնելու Հայաստանի էներգամատակարարումը, ինչպես նաև դառնալու տարանցիկ հանգույց Կենտրոնական Ասիայից և Ադրբեջանից եկող էներգակիրների համար, որոնք ուղղվում են դեպի Եվրոպա։
Մենք շահագրգռված ենք նաև Սև ծովի ստորջրյա նախագծով, քանի որ Հայաստանը ներկայում Հարավային Կովկասի երեք երկրներից ամենամեծ կանաչ էներգիայի արտադրողն է, և քանի որ Վրաստանն ու Ադրբեջանը նույնպես աշխատում են վերականգնվող էներգիայի կարողություններն ավելացնելու ուղղությամբ՝ մեծ ներդրումներ կատարելով արևային էներգիայի մեջ, ինչպես նաև պլանավորելով կառուցել նոր ատոմակայան և այլն։
Եվ այստեղ համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ մեզ համար շատ կարևոր է։ Մեզ համար դա ոչ միայն տնտեսական համագործակցություն է, այլ նաև Հայաստանի ժողովրդի ընտրություն, որը եվրոպական ձգտումներ ունի։ Եվ մենք ներկայում աշխատում ենք տարբեր ուղղություններով՝ սկսելու աստիճանական կամ ոլորտային ինտեգրումը Եվրոպական միության հետ։
Եվ այս առումով, իհարկե, Վրաստանի եվրոպական ապագան նույնպես մեզ համար շատ կարևոր է ինչպես աշխարհագրական, այնպես էլ փիլիսոփայական տեսանկյունից։ Մենք նաև անցյալ տարի ընդունել ենք ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացը սկսելու վերաբերյալ օրենք, որը Հայաստանի կառավարությունն աստիճանաբար իրականացնելու է։
Ապագայում, եթե մեզ հաջողվի դառնալ ԵՄ անդամ պետություն, … և թուրք գործընկերս ժպտում է՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի փորձը»։
Հարց. «Այսպիսով Վահան, հենց այդ հարցի շուրջ ուզում եմ Ձեր կարծիքը լսել։ Գիտեմ, որ Աքիֆ բեյը ծիծաղում է, բայց որքանո՞վ է կարևոր ԵՄ-ն ձեզ համար։ Որո՞նք են ձեր հավակնությունները, ձգտումները և ի՞նչ ժամկետներ եք նախատեսում»։
Վահան Կոստանյան. «Այս պահին չեմ կարող խոսել 2028 թվականի ժամանակացույցի մասին, քանի որ մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է իրականացնել բարեփոխումների մեծ մասը։
Մեզ համար ԵՄ ինտեգրման գործընթացն, առաջին հերթին, վերաբերում է բարեփոխումներին։ Դա նաև նշանակում է բարձրացնել երկրի կառավարման և տնտեսության որակն ու ստանդարտները և այլն։ Բայց եթե ապագայում մենք դառնանք ԵՄ անդամ պետություն, ես այս պահին չեմ կարող գնահատել, թե արդյոք Թուրքիան կլինի ԵՄ անդամ պետություն, թե ոչ, սակայն դա նաև կստեղծի լրացուցիչ տնտեսական հնարավորություններ մեզ համար, քանի որ Թուրքիան մաքսային միության անդամ է։ Բայց հուսով ենք, որ մենք այդքան երկար չենք սպասի Թուրքիայի հետ մեր տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու և խթանելու համար։
Հավանաբար վերջին մեկնաբանությունն իմ կողմից՝ նաև կիսվելու այն զգացումով, որը ես ունեցա նախորդ քննարկման ընթացքում. պետք է ընդգծեմ, որ այս պանելային քննարկմանը հանդես եկող բոլոր բանախոսները ապագային նայող, բաց մտքեր ունեն։ Բայց նաև պետք է ընդգծեմ, որ բաց մտքերը պահանջում են բաց սահմաններ։ Եվ հուսով եմ, որ դա մոտ ապագայում կփոխվի»։

Вашингтонские соглашения станут поворотным моментом для всего региона: Ваан Костанян
В рамках Анталийского дипломатическогофорумазаместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян принял участие в панельной дискуссии на тему «Южный Кавказ: формирующийся стратегический узел».
Как передает Арменпресс, МИД Армении сообщает, что в панельной дискуссии также приняли участие помощник президента Азербайджана по внешней политике Хикмет Хаджиев, руководитель аппарата правительства Грузии Леван Жоржолиани и главный советник президента Турции по внешней политике и безопасности Акиф Кылыч.
Вопрос: «Пожалуйста, расскажите, какие возможности Вы видите путем продолжения мира и дипломатии с нашими соседями, а также —как Вы представляете растущую мощь Южного Кавказа?»
Ваан Костанян: «Спасибо. Позвольте мне присоединиться к поздравлениям наших турецких коллег с превосходной организацией конференции».
Я также хотел бы ответить на замечания Хикмета и Левана, особо подчеркнув, что сейчас наблюдается совершенно новая динамика. Знаете, новая динамика во взаимоотношениях между Арменией и Азербайджаном заметна также на различных форумах.Если раньше, скажем, год или два назад, представители Армении и Азербайджана выступали на одной платформе, все ожидали увидеть напряженную дискуссию или столкновение. Сейчас же мы здесь, чтобы обсудить возможности общего будущего, сотрудничества и провести настоящий диалог. И это очень символично, что четыре представителя одного региона сидят вместе, обсуждая сотрудничество и будущее, которое они представляют вместе.
Так что, я считаю, что историческое событие 8 августа прошлого года в Вашингтоне станет поворотным моментом не только для Армении и Азербайджана, но и для всего региона, включая Грузию и Турцию. И это инклюзивный процесс.
Вы говорите о неопределенностях в мире. И в какой-то момент даже удивительно думать, что Южный Кавказ в настоящее время является одним из самых стабильных регионов мира, когда повсюду нарушена логистика и цепочки поставок, идут войны и т. д. Стабильность на Южном Кавказе сегодня — наше главное конкурентное преимущество. Однако, например, сбои в цепочках поставок не будут длиться вечно. И мы должны быть достаточно разумными и достаточно оперативными, чтобы реализовать имеющиеся у нас конкурентные преимущества.
Подобно тому, как достижение мира потребовало политической смелости и решительности, так и сейчас - мы должны двигаться вперед, принимая новые, очень важные политические решения, чтобы наладить коммуникации в регионе, создавая дополнительные взаимосвязи между нашими странами, а также стать мостом и беспрепятственным связующим звеном между Европой, Центральной Азией и Дальним Востоком.
В конце концов, стабильность и мир были очень важной основой для тех событий, которые, например, произошли у нас с Азербайджаном в прошлом году.
Полагаю, Хикмет разделил бы мое мнение о том, что мир между нами является важнейшей гарантией независимости и суверенитета Армении и Азербайджана».
(...)
Вопрос: «Ваан, хочу снова предоставить Вам слово. Знаете, сейчас в мире много дезинформации, многочисленных конфликтов и разногласий, но то, что мы видим на Южном Кавказе, — это позитивный пример сотрудничества. Пожалуйста, расскажите, как люди сотрудничают конструктивно— создавая стабильность и помогая преодолевать разделительные линии».
Ваан Костанян: «Спасибо. Хотел бы также коснуться некоторых высказанных здесь мыслей. Возможно, следует начать с того, что построение стабильности и мира требует ежедневной заботы. Нам нужно ежедневно вкладывать усилия, чтобы мир был институционализирован, как мы в Армении пытаемся назвать процесс, в котором мы сейчас находимся.
Но также важно налаживать экономические связи. Уже упоминалось, что мы начали торговлю с Азербайджаном. Надеемся, что в ближайшем будущем начнем экспортировать некоторые товары из Армении в Азербайджан.
Энергетическая безопасность является одним из важнейших компонентов возможного сотрудничества, не только на двустороннем, но и на региональном уровне. Как справедливо отмечалось, это относится и к проекту TRIPP, который Армения готовится реализовать совместно со своими американскими партнерами.
Речь идёт о мультимодальной взаимосвязи: железных дорогах, автомагистралях, а также энергетических сетях и трубопроводах. И здесь у нас есть свой собственный интерес —в диверсификации энергоснабжения Армении, а также в превращении страны в транзитный узел для энергоносителей из Центральной Азии и Азербайджана, которые направляются в Европу.
Мы также заинтересованы в подводном проекте в Черном море, поскольку Армения в настоящее время является крупнейшим производителем «зеленой» энергии среди трех стран Южного Кавказа, и поскольку Грузия и Азербайджан также работают над увеличением мощностей возобновляемой энергетики, осуществляя крупные инвестиции в солнечную энергетику, а также планируя строительство новой атомной электростанции и т. д.
И здесь сотрудничество с ЕС имеет для нас огромное значение. Для нас это не только экономическое сотрудничество, но и выбор народа Армении, который стремится к европейской интеграции. И в настоящее время мы работаем в разных направлениях, чтобы начать постепенную или секторальную интеграцию с Европейским союзом.
И в этом отношении, конечно, европейское будущее Грузии также очень важно для нас— как с географической, так и с философской точки зрения. В прошлом году мы также приняли закон о начале процесса вступления Армении в ЕС, который армянское правительство будет постепенно реализовывать.
В будущем, если нам удастся стать членом ЕС, … мой турецкий коллега улыбается, учитывая опыт Турции…».
Вопрос: «Итак, Ваан, я хотел бы услышать Ваше мнение по этому вопросу. Я знаю, что Акиф бей смеется, но насколько ЕС важен для вас? Каковы ваши амбиции, стремления, какие сроки вы планируете?»
Ваан Костанян: «В данный момент я не могу говорить о графике на 2028 год, потому что мы считаем, чтонеобходимо провести большую часть реформ.
Для нас процесс интеграции в ЕС, в первую очередь, касается реформ. Это также означает повышение качества и стандартов управления и экономики страны и т. д. Но если в будущем мы станем государством-членом ЕС, я на данный момент не могу оценить, будет ли Турция государством-членом ЕС или нет, однако это также создаст дополнительные экономические возможности для нас, поскольку Турция является членом Таможенного союза. Но мы надеемся, что мы не будем ждать так долго, чтобы развивать и продвигать наши экономические отношения с Турцией.
Вероятно, последний комментарий с моей стороны - также чтобы поделиться чувством, которое я испытал во время предыдущего обсуждения: я должен подчеркнуть, что мысли всех докладчиков, выступающих на этой панельной дискуссии,устремлены в будущее и открыты. Но я также должен подчеркнуть, что открытость требует открытых границ. И я надеюсь, что это изменится в ближайшем будущем».