Կա հարկ՝ կա պետություն, չկա հարկ՝ չկա պետություն. վարչապետը հանդիպել է ՓՄՁ ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Տնտեսական քննություն։ ՓՄՁ-ն վաղը» խորագրով քննարկմանը: Միջոցառումը կազմակերպվել է «ՓՄՁ Համագործակցության Ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության կողմից «Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի» աջակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, հանդիպմանը ներկա են եղել Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ՓՄՁ Ասոցիացիայի խորհրդի անդամ, Ասոցիացիայի մարզային գրասենյակների ղեկավարներ և անդամներ, ՓՄՁ ներկայացուցիչներ:
Նիկոլ Փաշինյանը նախ շնորհավորել է բոլորին Հարկ վճարողի օրվա առիթով, կարևորել այս առանցքային գործոնը պետություն և տնտեսվարող հարաբերությունների համատեքստում: «Կա հարկ՝ կա պետություն, չկա հարկ՝ չկա պետություն, կա հարկ՝ կան հարցեր, որոնք լուծված են կամ լուծվում են, չկա հարկ՝ ուրեմն ոչ մի հարց չի լուծվում: Հետևաբար, ընդհանուր առմամբ, մեր ընկալումն այդ տրամաբանության մեջ է և այն տրամաբանության մեջ, որ հարկային քաղաքականությունը պետք է մարդկանց խթանի, որպեսզի նրանք ավելի շատ արդյունք գեներացնեն և ավելի շատ հարկ վճարեն, որովհետև եթե դա տեղի չունենա, նշանակում է, որ զարգացում տեղի չի ունենում»,-ասել է վարչապետը։
Խոսելով փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ պետության մեջ որևէ տնտեսական հարաբերություն չի ստացվի, եթե հարկի նկատմամբ վերաբերմունքը չփոխվի, քանի որ այն պատմական ընկալումը, որ հարկը հարստահարելու միջոց է և պետությունը ճնշելու միջոց է, պետք է հաղթահարվի: Այս համատեքստում, երկրի ղեկավարը խոսել է հարկային համակարգը ճիշտ ներկայացնելու կարևորության մասին, քանի որ վերջին փոփոխություններով լայն հնարավորություններ են ստեղծվել, հարկային դրույքաչափից նվազեցումներ են իրականացվել մինչև 1%, 1,5%՝ կապված ոլորտից:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է՝ պետք է ինստիտուցիոնալ որոշակի համակարգ մտածել, օրինակ՝ փոքր և միջին բիզնեսը շահերի պաշտպանության կազմակերպություն ունենա: Վարչապետն ընդգծել է, որ Կառավարությունը պատրաստ է ֆինանսավորել այդ կազմակերպությանը փոքր և միջին բիզնեսի համաֆինանսավորմամբ: Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ արդյունքում աշխատանքը համակարգված կլինի, բոլոր նախարարությունները, կառույցները կիմանան, որ դա է աշխատելու ինստիտուցիոնալ խողովակը, այսինքն՝ կլինի ինստիտուտ, որը պետական չէ, բայց ըստ էության պետության կողմից նաև համաֆինանսավորվում է. «Ձևավորվում է մի օղակ, որի պարտականությունն է Կառավարության հետ աշխատելը, հարցերը հավաքել բերելը»:
Հաջորդիվ քննարկվել են փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը, հարկային վարչարարությանը շարունակական բարելավմանը, օժանդակության գործիքակազմերին, ոլորտում առկա խնդիրներին և դրանց լուծմանը վերաբերող հարցեր։

Есть налоги — есть государство, нет налогов — нет государства: премьер-министр провел встречу с представителями МСП
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в обсуждении о будущем малого и среднего предпринимательства (МСП), которое было организовано НПО «Ассоциация сотрудничества МСП» при поддержке «Фонда развития демократии».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, на встрече присутствовали министр экономики Геворг Папоян, члены совета, руководители и члены региональных офисов Ассоциации, представители малого и среднего бизнеса.
Никол Пашинян прежде всего поздравил всех с Днем налогоплательщика, подчеркнув важность этого ключевого фактора в контексте отношений между государством и хозяйствующим субъектом.
«Есть налоги — есть государство, нет налогов — нет государства; есть налоги — есть проблемы, которые решены или решаются, нет налогов — значит, не решается ни одна проблема. Следовательно, в целом, наше восприятие находится в рамках этой логики и той логики, что налоговая политика должна стимулировать людей генерировать больше результата и платить больше налогов, потому что если этого не происходит, значит, нет развития», — сказал премьер-министр.
Говоря о развитии малого и среднего предпринимательства, Никол Пашинян подчеркнул, что в государстве не наладятся никакие экономические отношения, если не изменится отношение к налогам. По его словам, необходимо преодолеть историческое восприятие налога как средства эксплуатации, а государства — как инструмента подавления. В этом контексте глава государства отметил важность правильного представления налоговой системы, поскольку благодаря последним изменениям были созданы широкие возможности: налоговые ставки снижены до 1% и 1,5% в зависимости от сферы деятельности.
Глава государства подчеркнул необходимость проработки определенной институциональной системы — например, чтобы у малого и среднего бизнеса была организация по защите интересов. Премьер-министр отметил, что правительство готово финансировать такую организацию на условиях софинансирования со стороны малого и среднего бизнеса. В этом контексте Никол Пашинян добавил, что в результате работа станет координированной: все министерства и ведомства будут знать, что это и есть рабочий институциональный канал. То есть появится институт, который не является государственным, но, по сути, также софинансируется государством:
«Формируется звено, обязанность которого — работать с правительством, собирать и представлять вопросы».
Затем были обсуждены вопросы, касающиеся развития малого и среднего предпринимательства, непрерывного улучшения налогового администрирования, инструментария поддержки, а также существующих в сфере проблем и путей их решения.