Նոր Սահմանադրության ընդունումը բացառապես ՀՀ ներքաղաքական օրակարգի հարց է․ Արթուր Հովհաննիսյան
Հայաստանի Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար հնչող հայտարարություններին, թե վերջնական խաղաղության հասնելու համար Հայաստանը պետք է փոխի իր Սահմանադրությունը։
Խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում Հովհաննիսյանն ընդգծել է՝ Հայաստանի իշխանությունները դեռևս 2019 թվականից բազմաթիվ անգամներ խոսել են նոր Սահմանադրություն ընդունելու անհրաժեշտության մասին։
«Նոր Սահմանադրություն ընդունելու հարցը բացառապես Հայաստանի ներքաղաքական օրակարգի հարց է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է պատգամավորը։
Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու համար որևէ նախապայման չի դնում, որովհետև դա փակուղի տանող ճանապարհ է։
«Թե գերիների վերադարձի հարցը, թե Հայաստանի տարածքում գտնվող ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման հարցը հնարավոր է լուծել խաղաղության պայմաններում, և մենք գնալու ենք այս օրակարգով, ինչի մասին բազմիցս խոսել ենք։ Մենք որևէ նախապայման չենք դնում, որովհետև նախապայման դնելը, ըստ էության, փակուղի տանող ճանապարհ է և խնդիրները չլուծելու մասին է»,- ասել է Հովհաննիսյանը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են միմյանց միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ Ադրբեջանական կողմը դրանից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրի այն ժամանակ, երբ Հայաստանը կփոխի իր Սահմանադրությունը՝ պնդելով, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ։ Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս հերքել են Բաքվից հնչող պնդումները, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ։

Armenian lawmaker says constitutional reform agenda 'entirely domestic', not linked to Azerbaijan
A senior Armenian lawmaker representing the ruling Civil Contract party reiterated on Saturday that the authorities’ intention to call for a constitutional referendum has nothing to do with Azerbaijan’s demands.
MP Artur Hovhannisyan, the Civil Contract faction secretary in parliament, told reporters that the current Armenian government has promoted the idea of a new constitution since 2019.
“The issue of adopting a new constitution is entirely a domestic agenda of Armenia,” he said.
Azerbaijani officials have been saying that Armenia needs to change its Constitution in order to achieve a final peace.
Hovhannisyan said that Armenia does not set any preconditions for signing the already initialed peace deal with Azerbaijan, as that would lead to a deadlock.
“The issue of the return of captives, as well as the withdrawal of Azerbaijani troops from the territory of Armenia, can be resolved in conditions of peace, and we will proceed with this agenda, which we have repeatedly stated. We are not setting any preconditions, because setting preconditions is essentially a path leading to a deadlock and means failing to resolve the issues,” Hovhannisyan said.
Armenia and Azerbaijan initialed a peace agreement in Washington on August 8, 2025. Following this, the Azerbaijani side stated that it would sign the peace agreement with Armenia once Armenia changes its Constitution, claiming that Armenia’s Constitution contains territorial claims against Azerbaijan.
The Armenian authorities have repeatedly denied Baku’s claims that Armenia’s Constitution contains territorial claims against Azerbaijan. At the same time, a new draft Constitution is under development, which, according to the Pashinyan administration, has nothing to do with Azerbaijani demands and is driven by the need for reforms.