Բուրգասի և Երևանի միջև հունիսի 4-ից ուղիղ չվերթներ կմեկնարկեն
Ապրիլի 16-18-ը Բուլղարիայի Բուրգաս քաղաքի «Ֆլորա» էքսպո կենտրոնում կայացել է «EuroBridge 2026» հայ արտադրողների և գործարարների ցուցահանդեսային ֆորումը, որը կազմակերպվել էր Made by Armenians հասարակական կազմակերպության, Հայ-բուլղարական համագործակցության ասոցիացիայի ՀԿ-ի և «AM-BG IMPEX» ՍՊԸ կողմից։
Ցուցահանդեսի ընդունող կողմերն են Բուրգասի քաղաքապետարանը և Բուրգասի առևտրաարդյունաբերական պալատը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Բուլղարիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունից, միջոցառումն իրականացվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Բուլղարիայի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանության և Հայ-բուլղարական առևտրաարդյունաբերական պալատի աջակցությամբ։
Միջոցառման հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել ապրիլի 16-ին՝ «Ֆլորա» էքսպո կենտրոնի հարակից այգում։
Ցուցահանդես-ֆորումը բացել է Հայ-բուլղարական համագործակցության ասոցիացիայի համահիմնադիր Էդգար Աբրահամյանը, որից հետո ողջույնի ելույթով հանդես են եկել Բուրգասի քաղաքապետ Դիմիտար Նիկոլովը և Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը։
Դեսպան Համբարձումյանն իր ելույթում ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման ցուցանիշները, ներդրումային հնարավորությունները, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնել ցուցահանդես-ֆորումի բոլոր կազմակերպիչներին և հյուրընկալող կողմերին։
Բացման արարողության ընթացքում հանդիսավոր հայտարարվելէ նաև Բուրգասի և Երևանի միջև հունիսի 4-ից մեկնարկվող ուղիղ չվերթների գործարկման մասին, որն ամրագրվել է հենց տեղում ստորագրված փաստաթղթով։
«Electra Airways»-ի կողմից ամեն հինգշաբթի իրականացվող ուղիղ չվերթները կապահովեն զբոսաշրջիկների, ինչպես նաև գործարարության համար անհրաժեշտ կապը երկու քաղաքների միջև՝ զգալիորեն դյուրացնելով ուղիղ շփումները և կրճատելով երկու երկրների միջև ապրանքների և ներդրումների ճանապարհը։
Միջոցառման նպատակն է Հայաստանի և ԵՄ երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների հաստատումը, գործարար կապերի, նոր գործընկերներ և դիստրիբյուտորներ գտնելու խթանումը։
Ցուցահնդես - ֆորումի ժամանակ երկուստեք շեշտվել է դրա ռազմավարական նշանակությունը․ Բուրգասը՝ հայ արտադրողների համար ԵՄ դարպաս դարձնելու տեսանկյունից։
Բացման արարողությանը մասնակցում էին Բուլղարիայի Առևտրի պալատի ղեկավարությունը, Բուլղարա-Հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատի ղեկավար կազմը, Բուլղարիայի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Մոլդովայից, Իտալիայից, Հունաստանից, Ռումինիայից ժամանած հայ գործարարներ։
Ապրիլի 17-ը և 18-ը ամբողջությամբ նախատեսված է B2B գործարար հանդիպումների անցկացման և այցելուների համար։

Direct flights to launch between Burgas and Yerevan from June 4
Direct flights between Bulgaria’s coastal city of Burgas and Armenia’s capital Yerevan will begin on June 4, officials announced during a business forum aimed at boosting economic ties between Armenia and European markets.
The announcement came at the “EuroBridge 2026” exhibition-forum, held from April 16 to 18 at the Flora Expo Center in Burgas. The event brought together Armenian producers and entrepreneurs, along with business representatives from across Europe, to promote trade and investment links.
According to the Armenian Embassy in Bulgaria, the forum was organized by the Made by Armenians NGO, the Armenian-Bulgarian Cooperation Association and AM-BG IMPEX, with support from Armenia’s Ministry of Economy and diplomatic missions in Bulgaria.
The Burgas Municipality and the city’s Chamber of Commerce and Industry hosted the event.
Opening remarks were delivered by Edgar Abrahamyan, co-founder of the Armenian-Bulgarian Cooperation Association, followed by speeches from Burgas Mayor Dimitar Nikolov and Armenia’s Ambassador to Bulgaria, Tsovinar Hambardzumyan. The ambassador highlighted Armenia’s recent economic performance and investment opportunities, while thanking organizers and partners.
The launch of the new air route was formalized during the opening ceremony through a signed agreement. Operated by Electra Airways, the flights will run weekly on Thursdays, providing a direct link expected to facilitate tourism, business travel and trade flows between the two countries.
Organizers said the forum aims to strengthen trade and economic cooperation between Armenia and European Union countries, while helping businesses establish partnerships and find new distributors. Participants emphasized the strategic role of Burgas as a potential gateway for Armenian producers seeking access to EU markets.
The event drew officials from Bulgaria’s Chamber of Commerce, representatives of the Bulgarian-Armenian business community, and entrepreneurs from countries including Moldova, Italy, Greece and Romania.
The final two days of the forum were dedicated to business-to-business meetings, aimed at fostering new commercial ties and expanding regional cooperation.