Առողջության համընդհանուր ապահովագրությունն այլևս անշրջելի իրողություն է. Անահիտ Ավանեսյան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Առողջության համընդհանուր ապահովագրութունն այլևս անշրջելի իրողություն է։ Այն ընդլայնվելով՝ ներառելու է բոլորին»,- ասել է Ավանեսյանը։
Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր ժողովուրդը սպասել և ակնկալել է, որ Հայաստանում հասանելի կլինեն բժշկական ծառայությունները, բայց բոլորը խոսք են տվել և չեն արել։
«Այսօր առողջության համընդհանուր ապահովագրությունը իրականություն է, և պետությունը իր կարևորագույն հանձնառությունը՝ հոգ տանել ժողովրդի առողջության պահպանման, բարելավման և ֆինանսական ապահովության մասով, իրագործում է։ Բայց կարևոր է արձանագրել, որ սա հնարավոր է դարձել միայն իշխանության լեգիտիմության, ժողովրդին լսելու և ժողովրդի աջակցությունն ունենալու շնորհիվ։ Առողջության համընդհանուր ապահովագրությունը հնարավոր է դարձել միայն պետականության և խաղաղության շնորհիվ»,- ասել է Ավանեսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը լավագույնս ցույց է տալիս, որ այն, ինչ չի կարող անել անհատը, կարող է անել պետությունը։ «այն ցույց է տալիս, թե ինչպես մեր վճարած հարկերի շնորհիվ մենք մեր վճարածից հազար անգամ ավել արժեք ենք հետ ստանում։ Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր քաղաքացիներին, մեծ ու փոքր ձեռներեցներին, որոնք աշխատում են, բարիք են ստեղծում և, պարտաճանաչ վճարելով իրենց հարկերը, հնարավոր են դարձրել, որ պետությունը հարազատի պես հոգ տանի իր քաղաքացիների համար, երբ դրա կարիքը կա։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել առողջապահական համակարգի բոլոր աշխատողներին, որովհետև միայն նրանց շնորհիվ է, որ մեր քաղաքացիները գոհ ու շնորհակալ են։ Այսօր արդեն առողջության ապահովագրության ներդրման շնորհիվ ունենք միջին բժշկական անձնակազմի աշխատավարձերի բարձրացում։ Հաջորդիվ, վստահ եմ, շարունակվելու են վարձատրությունների վերանայումները»,- ընդգծել է Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարն անդրադարձել է նաև մի քանի նարատիվների, որոնք, նրա խոսքով, մեզ երկար ժամանակ փաթաթվել են և խանգարել են առաջ գնալուն, իսկ առողջության համընդհանուր ապահովագրության ներդրման հաջողությունը դրանք ի չիք է դարձրել։
Առաջին այդպիսի նարատիվը, նախարարի խոսքով, այն է, թե պետությունը լավ կառավարիչ չէ.
«Ինչպես տեսնում ենք, պետությունը լավ կառավարիչ է, եթե իշխանությունը լեգիտիմ է, եթե հաշվետու է ժողովրդին, և նման խոշոր ծրագրեր հնարավոր է իրականացնել միայն ու միայն պետության կողմից՝ իհարկե, համագործակցելով մասնավոր ոլորտի հետ»,- նշել է Ավանեսյանը։
Մյուս նման նարատիվը նախարարը համարում է այն, որ առողջապահական համակարգը պատրաստ չէ համընդհանուր ապահովագրության ներդրմանը և հիմա դրա ներդրման համար լավ ժամանակ չէ. «Տարիների աշխատանքը և ներդրումները պատրաստել էին համակարգը, մենք անընդհատ կրթվելով՝ կարող ենք իրագործել մեր բոլոր ամենահավակնոտ ծրագրերը, և հիմա է ժամանակը, որովհետև ժողովուրդը մեզ դրա համար է ընտրել»,- պարզաբանել է նա։
Հաջորդ նարատիվն այն է, թե ապահովագրության ներդրումը կխանգարի առողջապահության ոլորտի՝ որպես տնտեսության կարևոր ճյուղի զարգացմանը։
«Այսօր առողջության ապահովագրության համակարգի շնորհիվ ճիշտ հակառակն է տեղի ունենում։ Ոլորտը բուռն զարգանում է, ներդրումներն, այդ թվում՝ օտարերկրյա, մեծացել են նաև մասնավոր ապահովագրական ընկերություններում»,- ասել է նա։

Всеобщее медицинское страхование в Армении стало необратимой реалией: министр
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян в ходе выступления в Национальном Собрании.
«Всеобщее медицинское страхование стало необратимой реалией. Оно будет расширено, чтобы охватить всех», — сказала Аванесян.
Министр подчеркнула, что с момента обретения Арменией независимости люди ждали и надеялись на то, что медицинские услуги станут доступны в Армении, но все давали обещания и не сдержали их.
«Сегодня всеобщее медицинское страхование — это действительность, и государство выполняет свой важнейший долг — заботиться о здоровье людей, его сохранении, улучшении и финансовой безопасности. Но важно отметить, что это стало возможным только благодаря легитимности правительства, его умению прислушиваться к народу и его поддержке. Всеобщее медицинское страхование стало возможным только благодаря государственности и миру», — сказала Аванесян.
По словам министра, система всеобщего медицинского страхования лучше всего демонстрирует, что то, чего не может сделать отдельный человек, может сделать государство.
«Она показывает, как благодаря уплаченным нами налогам мы получаем в тысячу раз больше, чем заплатили. Хочу поблагодарить всех наших граждан, крупных и мелких предпринимателей, которые трудятся, создают добро и, добросовестно уплачивая налоги, дают возможность государству заботиться о своих гражданах, когда это необходимо. Хочу поблагодарить всех работников системы здравоохранения, потому что только благодаря им наши граждане довольны и благодарны. Сегодня, благодаря введению медицинского страхования, у нас уже наблюдается повышение зарплат медицинского персонала среднего звена. В дальнейшем, я уверена, пересмотр зарплат продолжится», — подчеркнула Анаит Аванесян.
Министр также затронула несколько стереотипов, которые, по её словам, долгое время навязывались нам и тормозили прогресс, а успех внедрения всеобщего медицинского страхования свел их на нет.
Первый такой стереотип, по словам министра, заключается в том, что государство — плохой менеджер.
«Как мы видим, государство — хороший менеджер, если правительство легитимно, если оно подотчетно народу, а такие масштабные проекты могут быть реализованы только государством, конечно же, в сотрудничестве с частным сектором», — отметила Аванесян.
Следующий подобный нарратив заключается в том, что система здравоохранения не готова к введению всеобщего страхования, и сейчас неподходящее для этого время.
«Годы работы и инвестиций подготовили систему, мы постоянно совершенствуемся, мы можем реализовать все наши самые амбициозные программы, и сейчас самое время, потому что люди избрали нас именно для этого», — пояснила она.
Следующий нарратив состоит в том, что введение страхования будет препятствовать развитию сектора здравоохранения как важной отрасли экономики.
«Сегодня, благодаря системе здравоохранения, происходит прямо противоположное. Сектор быстро развивается, инвестиции, в том числе иностранные, также увеличились в частные страховые компании», — подчеркнула министр.