Հունգարիան դեռևս չի կարող հրաժարվել Ռուսաստանից նավթի մատակարարումներից. Մադյար
Հունգարիան դեռևս չի կարող հրաժարվել Ռուսաստանից նավթի մատակարարումներից, սակայն ընտրություններում հաղթած «Տիսա» կուսակցության կառավարությունը կձգտի դիվերսիֆիկացնել աղբյուրները: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է կուսակցության նախագահ Պետեր Մադյարը։
«Մենք ցանկանում ենք դիվերսիֆիկացնել աղբյուրները, մենք ցանկանում ենք նավթ ստանալ որքան կարելի է մեծ քանակությամբ աղբյուրներից և որքան կարելի է՝ ավելի էժան.... Իհարկե, «Դրուժբա»-ն կմնա, մենք հստակ ասել ենք, որ Հունգարիան, նույնիսկ եթե ցանկանա, ներկայում չի կարող ամբողջովին հրաժարվել ռուսական նավթից», - ասել է Մադյարը Kossuth ռադիոկայանի եթերում։
Ուկրաինայի տարածքով անցնող «Դրուժբա» խողովակաշարով Հունգարիա ռուսական նավթի մատակարարումների դադարեցման պատճառով երկրի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն արգելափակում էր Կիևին 90 միլիարդ եվրո վարկի տրամադրումը։
Հունգարիայի խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել ապրիլի 12-ին։ Հունգարիայի ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ գրեթե բոլոր ձայների հաշվարկից հետո Մադյարի գլխավորած «Տիսա» կուսակցությունն զգալի առավելություն ունի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի «Ֆիդես» կուսակցության նկատմամբ։ Հանձնաժողովի տվյալների համաձայն՝ «Տիսա»-ն կստանա խորհրդարանի 199 տեղից 138-ը, ինչը բավարար է սահմանադրական մեծամասնության համար։ Երկրորդ տեղն զբաղեցրած «Ֆիդես»-ը պետք է ստանա 55 մանդատ: Վերջնական արդյունքները կհաստատվեն մինչև շաբաթ օրը՝ ապրիլի 18-ի երեկոյան, երբ հաշվվեն արտասահմանից ուղարկված բոլոր ձայները։

Венгрия пока не может отказаться от поставок нефти из России: Мадьяр
Венгрия пока не может отказаться от поставок нефти из России, но правительство партии “Тиса”, победившей на выборах, будет стремиться к диверсификации источников. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “РИА Новости”, лидер партии Петер Мадьяр заявил:
“Мы хотим диверсифицировать источники, мы хотим получать нефть из как можно большего числа источников и как можно дешевле… Конечно, “Дружба” останется, мы ясно дали понять, что Венгрия не может сейчас отказаться, даже если бы хотела, в данный момент не может полностью отказаться от российской нефти”, — сказал Мадьяр в эфире радио Kossuth.
Из-за приостановки поставок российской нефти в Венгрию по трубопроводу Дружба, проходящему через Украину, премьер-министр Виктор Орбан заблокировал предоставление Киеву кредита в размере 90 миллиардов евро.
Парламентские выборы в Венгрии прошли 12 апреля. По данным Избирательной комиссии Венгрии, после подсчета почти всех голосов партия Тиса Мадьяра значительно опережает партию Фидес премьер-министра Виктора Орбана. Согласно данным избирательной комиссии, Тиса получит 138 из 199 мест в парламенте, чего достаточно для конституционного большинства. Партия Фидес, занявшая второе место, получит 55 мест. Окончательные результаты будут утверждены вечером субботы, 18 апреля, когда будут подсчитаны все голоса, присланные из-за рубежа.