Պակիստանում հայտարարել են առաջիկայում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև նոր բանակցությունների մասին
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ուղիղ բանակցությունների հաջորդ փուլը տեղի կունենա «մոտ ժամանակներս», դիվանագիտական ջանքերը դրական արդյունքներ են տալիս: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Պակիստանի պաշտպանության նախարար Խավաջա Ասիֆը։
«Դիտվում է միայն դրական առաջընթաց», - մեջբերել է նրա խոսքը The Express Tribune թերթը։
Ասիֆի խոսքով՝ շարունակվող դիվանագիտական ջանքերը շարժվում են «կառուցողական ուղղությամբ»։
Իր հերթին, The Associated Press գործակալությունը, վկայակոչելով աղբյուրների, հայտնել է, որ Վաշինգտոնը և Թեհրանը քննարկում են Իսլամաբադում կրկին հանդիպում անցկացնելու հնարավորությունը. ուղիղ բանակցությունների նոր փուլը կարող է տեղի ունենալ ապրիլի 16-ին։ Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնատար անձինք նշում են Ժնևը որպես բանակցությունների նոր փուլի անցկացման հնարավոր վայր։
Ապրիլի 11-ին Իրանը և ԱՄՆ-ն Իսլամաբադում անցկացրել են բանակցությունների մի քանի փուլ։ Իրանի պատվիրակությունը գլխավորել է խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, իսկ ամերիկյան պատվիրակությունը՝ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։ Կողմերին չի հաջողվել համաձայնության գալ հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման հարցի շուրջ՝ մի շարք հակասությունների պատճառով: Միացյալ Նահանգները հայտարարել է ապրիլի 13-ից Իրանի նկատմամբ ծովային շրջափակում սահմանելու մասին:

В Пакистане объявили, что следующие переговоры между Ираном и США состоятся в ближайшее время
Следующий раунд прямых переговоров между Ираном и США состоится “в ближайшее время”, дипломатические усилия приносят позитивные результаты. Как передает “Арменпресс” это заявил министр обороны Пакистана Хаваджа Асиф.
“Наблюдается только позитивный прогресс”, — цитирует его слова периодическое издание The Express Tribune.
Хаваджа Асиф добавил, что дипломатические усилия движутся в “конструктивном направлении”.
В свою очередь, агентство Associated Press со ссылкой на источники сообщило, что Вашингтон и Тегеран обсуждают возможность проведения еще одной встречи в Исламабаде. Новый раунд прямых переговоров может состояться 16 апреля. Хотя представители администрации США упомянули и Женеву как возможное место проведения нового раунда переговоров.
11 апреля Иран и США провели несколько раундов переговоров в Исламабаде. Иранскую делегацию возглавлял спикер Меджлиса Мохаммад Багер Галибаф, американскую — вице-президент Дж. Д. Вэнс. Сторонам не удалось достичь соглашения о долгосрочном урегулировании конфликта из-за ряда разногласий. Соединенные Штаты объявили о введении с 13 апреля военно-морской блокады Ирана.