«Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հայտարարել է Գազայում ցեղասպանության շարունակման մասին
Գազայի հատվածում պաղեստինցիների ցեղասպանությունը շարունակվում է, իրադրությունը մնում է աղետալի, չնայած այն բանին, որ զինադադարի սկզբից անցել է վեց ամիս: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է «Բժիշկներ առանց սահմանների» (MSF) մարդասիրական կազմակերպության արտակարգ իրավիճակների բաժնի ղեկավար Քլեր Սան Ֆիլիպոն:
«Վեց ամիս անց զինադադարն այդպես էլ վերջ չդրեց պաղեստինցիների ցեղասպանությանը Գազայում», - ասել է նա:
MSF-ի ներկայացուցիչը նշել է, որ «իրավիճակը մնում է աղետալի», քանի որ «չնայած բռնության ինտենսիվության նվազմանը, իսրայելական գրոհները շարունակվում են»: Նրա խոսքով՝ Իսրայելի իշխանությունները շարունակում են ոչնչացնել նորմալ կենսապայմանները պաղեստինցիների համար և սահմանափակում են մարդասիրական օգնության մատակարարումը:
Կազմակերպությունում հիշեցրել են, որ Գազայի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ 2025 թ. հոկտեմբերի 10-ին հայտարարված զինադադարից ի վեր ապրիլի 8-ի դրությամբ պաղեստինյան անկլավում սպանվել է առնվազն 733 մարդ, 1913-ը՝ տուժել։
Կազմակերպությունում աշխարհի ղեկավարներին և կառավարություններին, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ին, ԵՄ-ին և արաբական երկրներին կոչ են արել «օգտագործել բոլոր քաղաքական լծակները Իսրայելի իշխանությունների վրա ճնշում գործադրելու համար՝ ապահովելու քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը, արժանի կենսապայմանների վերականգնումը և մարդասիրական օգնության անհապաղ և անարգել մուտքը Գազայի հատված»:

Организация «Врачи без границ» заявила о продолжении геноцида в Газе
Геноцид палестинцев в секторе Газа продолжается, ситуация остается катастрофической, несмотря на то, что с начала перемирия прошло уже шесть месяцев. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила руководитель отдела по чрезвычайным ситуациям гуманитарной организации «Врачи без границ» (MSF) Клэр Сан-Филиппо.
«Спустя шесть месяцев перемирие не положило конец геноциду палестинцев в Газе», — сказала она.
Представитель MSF отметила, что «ситуация остается катастрофической», поскольку «несмотря на снижение интенсивности насилия, израильские атаки продолжаются». По ее словам, израильские власти продолжают разрушать нормальные условия жизни палестинцев и ограничивать поставки гуманитарной помощи.
Организация напомнила, что, по данным Министерства здравоохранения Газы, по состоянию на 8 апреля в палестинском анклаве с момента объявления перемирия 10 октября 2025 года погибли по меньшей мере 733 человека и 1913 получили ранения.
Организация призвала мировых лидеров и правительства, включая Соединенные Штаты, ЕС и арабские страны, «использовать все политические рычаги для оказания давления на израильские власти с целью обеспечения защиты гражданского населения, восстановления достойных условий жизни и немедленного и беспрепятственного доступа гуманитарной помощи в сектор Газа».