Աշխատում ենք Հայաստանի համար ԵՄ մուտքի վիզաների ազատականացման ուղղությամբ․ Էստոնիայի ԱԳ նախարար
Էստոնիան գործնական քայլեր է ձեռնարկում Հայաստանի քաղաքացիների համար Եվրոպական միություն մուտքի վիզաների ազատականացման ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին հայտարարեց Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնան։
«Մենք գործնական քայլ ենք անում, դա վիզաների ազատականացումն է հայերի համար, և մենք իսկապես մեծ ջանքեր ենք ներդնում հասնելու այդ քայլին»,-ասաց նա։
Էստոնիայի ԱԳ նախարարը նաև նշեց, որ երկու երկրները ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը միտված է ընդլայնելու արտգործնախարարությունների միջև համագործակցությունը։
Նրա խոսքով՝ արդեն իսկ ձևավորված է արդյունավետ համագործակցություն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվայնացման և կիբերանվտանգության ոլորտներում, և Էստոնիան պատրաստ է կիսվել իր փորձով։
«Մենք շատ թվայնացված երկիր ենք, մեր պետական ծառայությունները 100 տոկոսով մատուցվում են առցանց, և պատրաստ ենք կիսվել մեր փորձով»,-նշեց Ցահքնան։
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծեց, որ Էստոնիան հետաքրքրված է նաև Հայաստանի փորձով, մասնավորապես՝ միջուկային էներգետիկայի ոլորտում։
Ցահքնան հավելեց, որ Էստոնիան իրեն դիտարկում է որպես Հայաստանի գործընկեր Եվրամիությունում և պատրաստ է աջակցել Հայաստանի եվրոպական ուղղությամբ նախաձեռնություններին։

Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna said in Yerevan on Friday that his country is taking “practical” steps toward EU visa liberalization for Armenian citizens.
“We are taking a practical step, which is visa liberalization for Armenians, and we are truly making great efforts to achieve this measure,” he said at a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
The Estonian Foreign Minister also noted that the two countries have signed a memorandum of understanding aimed at expanding cooperation between their foreign ministries.
According to him, effective collaboration has already been established in the fields of information technology, digitalization, and cybersecurity, and Estonia is ready to share its expertise.
“We are a highly digitalized country; our government services are provided 100 percent online, and we are ready to share our experience,” Tsahkna said.
At the same time, he emphasized that Estonia is also interested in learning from Armenia’s experience, particularly in the field of nuclear energy.
Tsahkna added that Estonia sees itself as Armenia’s partner within the European Union and is ready to support Armenia’s European-oriented initiatives.