Տարբեր երկրներ դատապարտել են Իսրայելի հարձակումները Լիբանանի վրա
Տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ դատապարտել են Լիբանանի վրա Իսրայելի հարձակումները, որոնց հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ են զոհվել ու վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
Ավստրալիայի վարչապետ Էնթոնի Ալբանեզեն լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ հայտարարված երկշաբաթյա հրադադարն ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև «կարևոր առաջընթաց քայլ է»։
«Իհարկե, սա փխրուն խաղաղություն է, բայց մենք ցանկանում ենք, որ այն հանգեցնի համաձայնագրի։ Ավստրալիայի կառավարությունը նաև համոզված է, որ սա պետք է վերաբերի նաև Լիբանանին։ Մենք ցանկանում ենք տեսնել խաղաղություն այս տարածաշրջանում», - հայտարար է Ալբանեզեն։
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Իվետ Քուփերը հայտարարել է, որ Իսրայելի կողմից Լիբանանի ռմբակոծությունը «մեծապես վնասակար» էր՝ շեշտելով հակամարտության դադարեցման անհրաժեշտությունը՝ ԱՄՆ-Իրան հրադադարի անկայունացումը կանխելու համար։
«Մենք ցանկանում ենք տեսնել Լիբանանի ներառումը հրադադարի մեջ, - ասել է նա։ - Մենք ցանկանում ենք, որ այն տարածվի Լիբանանի վրա, քանի որ հակառակ դեպքում դա կապակայունացնի ամբողջ տարածաշրջանը»։
Չինաստանն իր հերթին հայտարարել է, որ Լիբանանի ինքնիշխանությունը «չպետք է խախտվի», և որ քաղաքացիների կյանքի և սեփականության անվտանգությունը պետք է երաշխավորված լինի։
Մերձավոր Արևելքի երկրները նույնպես խստորեն դատապարտել են Լիբանանին հարվածները: Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ է արել միջազգային հանրությանը հորդորել Իսրայելին դադարեցնել հարձակումները։ Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ հարվածները նպատակ ունեին խաթարել տարածաշրջանում իրավիճակի լիցքաթափման ջանքերը: Միևնույն ժամանակ, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը շեշտել է, որ Իսրայելի գործողությունները վատթարացնում են երկրում մարդասիրական իրավիճակը:
Դատապարտող հայտարարություններով են հանդես եկել նաև Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի արտգործնախարարները։
Իսրայելական բանակն ապրիլի 8-ի կեսօրին հայտարարել էր, որ լայնածավալ ավիահարվածներ է հասցրել Բեյրութին, Բեքաայի հովտին և հարավային Լիբանանի տարածքներին։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ Իսրայելի ավիահարվածների հետևանքով երկրի տարբեր շրջաններում զոհերի թիվը հասել է 182-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 890-ի։ Մարտի 2-ից ի վեր Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև բախումների հետևանքով զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է գրեթե 1740-ի։

Многие страны осудили нападения Израиля на Ливан
Должностные лица разных стран осудили израильские атаки на Ливан, в результате которых погибли и получили ранения сотни людей. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Associated Press.
Премьер-министр Австралии Энтони Альбанезе говоря с журналистами об объявленном двухнедельном перемирии между США и Ираном, и назвав “важным шагом вперед”, добавил:
“Правительство Австралии считает, что это должно распространяться и на Ливан. Мы хотим видеть мир в этом регионе”, — сказал Альбанезе.
Министр иностранных дел Великобритании Иветт Купер заявила, что израильские бомбардировки Ливана “наносят огромный ущерб”, подчеркнув необходимость прекращения конфликта, чтобы предотвратить дестабилизацию ситуации на фоне перемирия между США и Ираном.
“Мы хотим, чтобы Ливан был включен в соглашение о перемирии”, — сказала она. “Мы хотим, чтобы оно распространилось и на Ливан, потому что в противном случае это дестабилизирует весь регион”.
Китай, в свою очередь, заявил, что суверенитет Ливана не должен нарушаться и что безопасность жизни и имущества граждан должна быть гарантирована.
Страны Ближнего Востока также решительно осудили удары по Ливану. Министерство иностранных дел Катара призвало международное сообщество потребовать, чтобы Израиль прекратил атаки. Министерство иностранных дел Египта заявило, что удары были направлены на подрыв усилий по деэскалации ситуации в регионе. Министерство иностранных дел Турции подчеркнуло, что действия Израиля ухудшают гуманитарную ситуацию в стране.
Министры иностранных дел Испании, Франции и Италии также выступили с осуждающими заявлениями.
Во второй половине дня 8 апреля израильская армия объявила о нанесении крупномасштабных авиаударов по Бейруту, долине Бекаа и районам на юге Ливана.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что число погибших в результате израильских авиаударов в различных регионах страны достигло 182 человек, 890 получили ранения. Общее число погибших в столкновениях между Израилем и “Хезболлой” с 2 марта достигло почти 1740 человек.