«Հեզբոլլահ»-ը հայտարարել է մեկ օրում Իսրայելի դեմ 61 մարտական ​​գործողություն իրականացնելու մասին
«Հեզբոլլահ»-ի մարտիկներն ապրիլի 6-ին 61 մարտական ​​գործողություն են իրականացրել Իսրայելի դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է շարժման մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ օրվա ընթացքում հետ է մղվել իսրայելական ուժերի հարձակման 22 փորձ։ Բացի այդ, գրոհի են ենթարկվել Իսրայելի բանակի երկու շտաբ և բազաներ, երկու սահմանային հենակետ, երկու զորանոց, ինչպես նաև շարքից դուրս է բերվել հինգ «Մերկավա» տանկ։
Իսրայելի և «Հեզբոլլահի» միջև լարվածությունն սկսվել է 2026 թ. լույս մարտի 2-ի գիշերը, երբ լիբանանյան շարժումը տարածաշրջանային իրավիճակի կտրուկ սրման ֆոնին վերսկսեց հրթիռային գրոհներն իսրայելական տարածքի վրա։ Ի պատասխան՝ Իսրայելը լայնածավալ հարվածներ սկսեց հասցնել Լիբանանին, այդ թվում՝ երկրի հարավային շրջաններին, Բեքաա հովտին և Բեյրութի ծայրամասերին։ Մարտի 16-ին Իսրայելի բանակը պաշտոնապես հայտարարեց Լիբանանի հարավում ցամաքային գործողություն սկսելու մասին։

«Хезболла» объявила о 61 боевой операции против Израиля за один день
Бойцы «Хезболлы» провели 6 апреля 61 боевую операцию против Израиля. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба движения.
Отмечается, что за день были отбиты 22 попытки нападения на израильские силы. Кроме того, были атакованы два штаба и базы израильской армии, два пограничных поста, две казармы, а также выведены из строя пять танков «Меркава».
Напряженность между Израилем и «Хезболлой» началась в ночь на 2 марта 2026 года, когда ливанское движение возобновило ракетные обстрелы израильской территории на фоне резкой эскалации региональной ситуации. В ответ Израиль начал широкомасштабное наступление на Ливан, в том числе в южных регионах страны, долине Бекаа и на окраинах Бейрута. 16 марта израильская армия официально объявила о начале наземной операции на юге Ливана.