Հարավային Կորեան նավթի փոխադրման նոր երթուղիների նպատակով նավեր կուղարկի Սաուդյան Արաբիա
Հարավային Կորեան նախատեսում է առաջիկա շաբաթների ընթացքում առնվազն հինգ նավ ուղարկել Սաուդյան Արաբիայի Յանբու նավահանգիստ՝ Կարմիր ծովում նավթի փոխադրման նոր երթուղիներ հաստատելու նպատակով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press լրատվական գործակալությունը, առևտրի, արդյունաբերության և ռեսուրսների նախարարությունն ապրիլի 6-ին հայտարարել է, որ նավերը փուլ առ փուլ կտեղակայվեն ապրիլի կեսերից սկսած։ Նրա խոսքով՝  նավերի թիվը կարող է աճել սաուդյան գործընկերների հետ կնքված պայմանագրերից կախված։
Պաշտոնյաները չեն հայտնել ներգրավված ընկերությունների անունները։
Իշխող կուսակցության պատգամավոր Ան Դո-գեոլը հայտնել է, Հարավային Կորեան նաև նախատեսում է հատուկ դեսպանորդներ ուղարկել Սաուդյան Արաբիա, Օման և Ալժիր՝ վառելիքի այլընտրանքային մատակարարում ապահովելու դիվանագիտական ​​ջանքերն ակտիվացնելու համար։

Южная Корея направит танкеры в Саудовскую Аравию для создания новых маршрутов транспортировки нефти
Южная Корея планирует в ближайшие недели направить в саудовский порт Янбу как минимум пять танкеров для создания новых маршрутов транспортировки нефти по Красному морю.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Associated Press, Министерство торговли, промышленности и ресурсов 6 апреля объявило о поэтапном развертывании судов, начиная с середины апреля. Количество судов может увеличиться в зависимости от контрактов, подписанных с саудовскими партнерами.
Названия участвующих компаний не разглашаются.
Депутат от правящей партии Ан До-геол заявил, что Южная Корея также намерена направить специальных представителей в Саудовскую Аравию, Оман и Алжир для активизации дипломатических усилий по обеспечению альтернативных источников топлива.