Վարչապետ Փաշինյանը ծանոթացել է Արմավիրի մարզում իրականացված ծրագրերին
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետի առաջին կանգառը եղել է Վաղարշապատ համայնքի Էջմիածին բնակավայրի   թիվ 6 «Արևիկ»  մանկապարտեզում։ Սուբվենցիոն ծրագրի իրականացման արդյունքում հիմնանորոգվել է մանկապարտեզի շենքը, ինչպես նաև կատարվել են նոր եռահարկ մասնաշենքի կառուցման աշխատանքներ։ Շինարարական աշխատանքների ընդհանուր արժեքը կազմել է 734 մլն  դրամ, որից ավելի քան 513 մլն դրամը հատկացվել է Կառավարության կողմից: Մանկապարտեզ է հաճախում 294 սան։
Հաջորդիվ վարչապետը ծանոթացել է Արաքս համայնքի Մեծամոր բնակավայրի միջնակարգ դպրոցի վերանորոգման աշխատանքներին։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում բնակավայրն ունի վերանորոգված դպրոց՝ նախատեսված 188 աշակերտի համար։ Ծրագրի նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է ավելի քան 190 մլն  դրամ։
Վաղարշապատ համայնքում Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացրել են Լեռնամերձ բնակավայրում իրականացված գազիֆիկացման աշխատանքները։ Ծրագրի շրջանակում  կառուցվել են 2927.7 գծմ և  3047.4 գծմ գազատարներ, որոնց համար գործադիրը հատկացրել է, համապատասխանաբար, 21 մլն 956 հազար դրամ և 45 մլն 960 հազար դրամ։
Երկրի ղեկավարի հաջորդ կանգառը եղել է Հայթաղ բնակավայրի մանկապարտեզում, որտեղ ծանոթացել է սուբվենցիոն ծրագրով իրականացված 540 քմ մակերեսով վերակառուցման և միահարկ կցակառույցի շինարարության աշխատանքներին։ Մանկապարտեզ է հաճախում 90 երեխա։  Ծրագրի արժեքը կազմում է 233 մլն դրամ, որի 70 % -ը՝  ավելի քան 163 մլն դրամը,  հատկացվել է պետբյուջեից։
Մեծամոր համայնքում Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է թիվ 3 մանկապարտեզի հիմնանորոգման և հարակից տարածքի բարեկարգման աշխատանքներին, որոնք իրականացվել են սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում։ Մանկապարտեզ է հաճախում 252 երեխա։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքն ավելի քան 514 մլն դրամ է, Կառավարության մասնաբաժինը կազմում է 360 մլն դրամ։
Վարչապետ Փաշինյանին ներկայացվել են Արմավիր համայնքի Տ-3-8 /Մ-5/ - Մայիսյան /Տ-3-47/ մարզային /տեղական/ նշանակության ավտոճանապարհի 0,8 կմ հատվածի միջին նորոգման աշխատանքները։ Կառավարությունը ծրագրի իրականացման համար հատկացրել է  85 մլն դրամ։
Վարչապետն Ալաշկերտում ծանոթացել է Հ. Քոչարի անվան միջնակարգ դպրոցում իրականացված վերանորոգման աշխատանքներին։ Դպրոցը վերանորոգվել է «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ» ծրագրի շրջանակում, որի համար Կառավարությունը հատկացրել է  396 մլն 390 հազար դրամ։  Ալաշկերտի վերանորոգված դպրոցը նախատեսված է 263 աշակերտի համար։
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը եղել է Արմավիր քաղաքի թիվ 2 մանկապարտեզում։ Սուբվենցիոն ծրագրով վերակառուցվել է մանկապարտեզի շենքը։ Նախակրթարանն ունի  65 սան։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է ավելի քան 281 մլն  դրամ, որից 70%-ը՝  197 մլն դրամը, հատկացրել է Կառավարությունը։
Երկրի ղեկավարին ներկայացվել են Արմավիրի Վ. Բախշյանի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի վերանորոգման աշխատանքները։ Դպրոցն ընդգրկվել է Կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ» ծրագրի ցանկում։ Կառավարությունը ծրագրի իրականացման համար հատկացրել է 272 մլն 270 հազար դրամ։ Արմավիր բնակավայրի վերանորոգված դպրոցը նախատեսված  է 607 աշակերտի համար։
Բաղրամյան համայնքում վարչապետը ծանոթացել է ընկույզի 311 հա այգու հիմնման ներդրումային ծրագրին։ Նշվել է, որ մինչ այժմ տնկվել է 45,000 տնկի, դրանց թիվը նախատեսվում է հասցնել 90 հազարի։ Ներդրումային ծրագրի ընդհանուր արժեքն ավելի քան 5 մլրդ դրամ է։ Կառավարության կողմից ինտենսիվ այգեգործության զարգացման, արդիական տեխնոլոգիաների ներդրման և ոչ ավանդական բարձրարժեք մշակաբույսերի արտադրության խթանման պետական աջակցության 2023-2025թթ ծրագրի շրջանակում ընկերությանը փոխհատուցվել է ավելի քան 76 մլն դրամ՝ ջրավազանի կառուցման համար։ Ընկերության բաժնեմասերի հիմնական սեփականատերը հանդիսանում է «Գրին Ինվեսթ» ոչ հրապարակային պայմանագրային ներդրումային ֆոնդը, որի հիմնական ներդրողներից է «Քեփիթալգեյթ Ֆանդ Լիմիթեդ» միջազգային ներդրումային ընկերությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը Բաղրամյանում ծանոթացել է նաև 182,74 հա  դեղձի և նեկտարինի ինտենսիվ այգու հիմնման ներդրումային ծրագրին։ Դրա շրջանակում տնկվել է 344 520 տնկի։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքն ավելի քան 7 մլրդ դրամ է։ Ներդրումային ծրագիրն իրականացնող «Ֆեմիլի Գարդեն»  ՍՊԸ-ն ՀՀ Կառավարության   «Ենթակառուցվածքներ ներդրումների դիմաց» ծրագրի շրջանակում ստացել է  ավելի քան 187 մլն դրամ փոխհատուցում։ ՀՀ-ում ինտենսիվ այգեգործության զարգացման, արդիական տեխնոլոգիաների ներդրման և ոչ ավանդական բարձրարժեք մշակաբույսերի արտադրության խթանման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում իրականացվում է վարկի ամբողջական տոկոսի սուբսիդավորում՝ 14%։
Վերոնշյալ ընկերությունների ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Կառավարության բիզնեսի խթանման և նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման գործում ցուցաբերվող աջակցության և ինտենսիվ այգեգործությունը խթանող   անհրաժեշտ գործիքակազմեր ներդնելու համար։

Премьер-министр Пашинян ознакомился ознакомился с реализованными в Армавирской области программами
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Армавирскую область, ознакомился с реализованными программами.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, первой остановкой Никола Пашиняна стал детский сад № 6 «Аревик» населенного пункта Эчмиадзин общины Вагаршапат. В результате реализации субвенционной программы было капитально отремонтировано здание детского сада, а также проведены работы по строительству нового трехэтажного корпуса. Общая стоимость строительных работ составила 734 млн драмов, из которых более 513 млн драмов было выделено правительством. Детский сад посещают 294 воспитанника.
Затем премьер-министр ознакомился с работами по ремонту средней школы населенного пункта Мецамор общины Аракс. В результате реализации программы в населенном пункте имеется отремонтированная школа, рассчитанная на 188 учеников. В целях реализации программы правительство выделило более 190 млн драмов.
В общине Вагаршапат Николу Пашиняну были представлены работы по газификации, реализованные в населенном пункте Лернамердз. В рамках программы были построены газопроводы протяженностью 2927,7 пог. м и 3047,4 пог. м, для которых правительство выделило, соответственно, 21 млн 956 тыс драмов и 45 млн 960 тыс драмов.
Следующей остановкой главы государства стал детский сад населенного пункта Айтах, где он ознакомился с работами по реконструкции здания дошкольного учреждения площадью 540 кв. м и строительству одноэтажной пристройки, реализованными в рамках субвенционной программы. Детский сад посещают 90 детей. Стоимость программы составляет 233 млн драмов, 70% которой — более 163 млн драмов — выделено из государственного бюджета.
В общине Мецамор Никол Пашинян ознакомился с работами по капитальному ремонту детского сада № 3 и благоустройству прилегающей территории, которые были проведены в рамках субвенционной программы. Детский сад посещают 252 ребенка. Общая стоимость программы составляет более 514 млн драмов, доля правительства составляет 360 млн драмов.
Премьер-министру Пашиняну были представлены работы по среднему ремонту 0,8-километрового участка автодороги областного /местного/ значения Т-3-8 /М-5/ — Майисян /Т-3-47/ общины Армавир. Правительство выделило на реализацию программы 85 млн драмов.
В Алашкерте премьер-министр ознакомился с ремонтными работами, проведенными в средней школе имени Рачии Кочара. Школа была отремонтирована в рамках программы «300 школ, которые будут построены, отремонтированы или реконструированы до 2026 года». Правительство выделило на проект 396 млн 390 тыс драмов. Отремонтированная школа Алашкерта рассчитана на 263 ученика.
Затем Никол Пашинян посетил детский сад № 2 города Армавир. В рамках субвенционной программы было реконструировано здание детского сада. Дошкольное учреждение посещает 65 воспитанников. Общая стоимость программы составила более 281 млн драмов, из которых 70% — 197 млн драмов — выделило правительство.
Главе государства были представлены работы по ремонту основной школы № 2 имени В. Бахшяна города Армавир. Школа включена в список программы «300 школ, которые будут построены, отремонтированы или реконструированы до 2026 года». Правительство выделило на реализацию программы 272 млн 270 тысяч драмов. Отремонтированная школа населенного пункта Армавир рассчитана на 607 учеников.
В общине Баграмян премьер-министр ознакомился с инвестиционной программой по созданию орехового сада площадью 311 га. Было отмечено, что к настоящему моменту высажено 45 000 саженцев, их число планируется довести до 90 тысяч. Общая стоимость инвестиционной программы составляет более 5 млрд драмов. В рамках государственной программы поддержки развития интенсивного садоводства, внедрения современных технологий и стимулирования производства нетрадиционных высокоценных культур на 2023–2025 гг. компании со стороны правительства было возмещено более 76 млн драмов за строительство бассейна. Основным владельцем долей компании является непубличный договорной инвестиционный фонд «Грин Инвест», одним из основных инвесторов которого выступает международная инвестиционная компания «Capitalgate Fund Limited».
В Баграмяне Никол Пашинян также ознакомился с инвестиционной программой по созданию интенсивного сада персиков и нектаринов площадью 182,74 га. В рамках программы высажено 344 520 саженцев. Общая стоимость программы составляет более 7 млрд драмов. Реализующее инвестиционную программу ООО «Фемили Гарден» в рамках программы правительства «Инфраструктура в обмен на инвестиции» получило возмещение в размере более 187 млн драмов. В рамках государственной программы поддержки развития интенсивного садоводства, внедрения современных технологий и стимулирования производства нетрадиционных высокоценных культур осуществляется субсидирование процентной ставки по кредиту в полном объеме — 14%.
Руководители вышеуказанных компаний выразили благодарность правительству Республики Армения за содействие в стимулировании бизнеса и реализации новых инвестиционных программ, а также за внедрение необходимого инструментария, способствующего развитию интенсивного садоводства.