«Ֆրանկոֆոնիայի մրցանակ` Ազգային ժողովի նախագահի կողմից». Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է ճարտասանության մրցույթի մրցանակաբաշխության արարողությանը
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության համագործակցությամբ կազմակերպված «Ֆրանկոֆոնիայի մրցանակ` Ազգային ժողովի նախագահի կողմից» ճարտասանության մրցույթի մրցանակաբաշխության արարողությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդես է եկել բացման խոսքով՝ շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի բոլոր մասնակիցներին: Խորհրդարանի ղեկավարը նաեւ ընդգծել է հատկապես մարզերից աշակերտների ներգրավվածության բարձր մակարդակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, իր խոսքում Ալեն Սիմոնյանն առանձին անդրադարձ է կատարել Հայաստանի ու Ֆրանսիայի հարաբերություններին՝ նշելով այն զգալի դերը, որը պատմության ընթացքում ունեցել եւ մինչ օրս ունի Ֆրանսիան հայ ժողովրդի կյանքում: ԱԺ նախագահը վկայակոչել է նաեւ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը ցուցաբերած զգալի աջակցությունն ու օժանդակությունը:
Միջոցառման ավարտին Ալեն Սիմոնյանն ու Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին ամփոփել են մրցույթի արդյունքները՝ մասնակցության վկայականներ հանձնելով բոլոր մասնակիցներին եւ պարգեւատրելով մրցույթի հաղթողներին, ովքեր մեկշաբաթյա լեզվա-զբոսաշրջային դասընթացի հնարավորություն կստանան Փարիզում:

«Премия Франкофонии – от председателя НС»: Ален Симонян принял участие в церемонии награждения победителей конкурса
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принял участие в церемонии награждения победителей конкурса ораторского искусства «Премия Франкофонии – от председателя НС», организованного в сотрудничестве с НС Армении и посольством Франции в Армении.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, спикер парламента выступил с приветственной речью, поблагодарив всех участников программы. Председатель НС также подчеркнул высокий уровень вовлеченности учащихся особенно из областей.
В своем слове Ален Симонян особо затронул отношения между Арменией и Францией, отметив весомую роль, которую Франция на протяжении всей истории играла и продолжает играть до сих пор в жизни армянского народа. Председатель НС также упомянул о значительном содействии, оказываемом Францией Республике Армения.
В завершение мероприятия Ален Симонян и Чрезвычайный и Полномочный посол Франции Оливье Декотиньи обобщили итоги конкурса, вручив всем участникам сертификаты об участии и наградив победителей, которые получат возможность пройти недельный лингво-туристический курс в Париже.