ԱԳՆ նախկին աշխատակից Աշխեն Առաքելյանի արարքի իրավական գնահատականը փոխվել է և կայացվել է մեղադրական վերդիկտ․ ԲԴԽ խոսնակ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության նախկին աշխատակից Աշխեն Ալեքսանյանի արարքին տրված իրավական գնահատականը փոփոխվել է և կայացվել է մեղադրական վերդիկտ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Բարձրագույն դատական խորհրդի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը։ ․
«Մամուլում և սոցցանցերում տարածված տեղեկատվությունը տարածվում է հատվածաբար, ուստի տեղեկատվության ամբողջականության համար հայտնում եմ, որ Աշխեն Ալեքսանյանի արարքին տրված իրավական գնահատականը փոփոխվել է և կայացվել է մեղադրական վերդիկտ։ Հիշեցնեմ, որ նիստը դռնփակ էր և Աշխեն Ալեքսանյանը գտնվում է կալանքի տակ»։
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, 2026 թվականի մարտի 27-ին դռնփակ դատական նիստում քննելով քրեական գործն ըստ մեղադրանքի Աշխեն Մնացականի Ալեքսանյանի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն), կայացրել է մեղադրական վերդիկտ, որով գտել է, որ ապացուցված է մեղադրյալ Աշխեն Ալեքսանյանի մեղավորությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) նախատեսված արարքը կատարելու մեջ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ պաշտոնատար անձի կողմից իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս պետական կամ ծառայողական շահերի օգտագործելը կամ իր ծառայողական պարտականությունը չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը կամ այնպիսի արարք կատարելը, որը չի բխում իր լիազորություններից կամ դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից, որն էական վնաս է պատճառել անձի կամ կազմակերպության իրավունքներին, ազատություններին կամ օրինական շահերին կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերին՝ պատժվում է տուգանքով՝ քսանապատիկից քառասնապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` երեքից յոթ տարի ժամկետով, կամ ազատության սահմանափակմամբ` մեկից երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ` մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից չորս տարի ժամկետով։
Այսպիսով, դատարանը գտել է, որ մեղադրյալ Աշխեն Մնացականի Ալեքսանյանին վերագրված և Դատարանի կողմից հաստատված արարքը համապատասխանում է ոչ թե պետական դավաճանության, այլ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելու կամ լիազորություններն անցնելու հանցակազմին։
Մեղադրական վերդիկտ կայացվելու պայմաններում մեղադրյալ Աշխեն Մնացականի Ալեքսանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ կալանավորումը, թողնվել է անփոփոխ»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ծովինար Խաչատրյանը։

Правовая оценка действий экс-сотрудницы МИД Ашхен Аракелян изменена, вынесен обвинительный приговор. Пресс-секретарь Высшего Судебного Совета
Правовая оценка действий бывшего сотрудницы МИД Ашхен Аракелян изменена, вынесен обвинительный приговор.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-секретарь Высшего Судебного Совета Цовинар Хачатрян.
«Информация  в прессе и социальных сетях  распространяется по частям, поэтому, для полноты информации, я объявляю, что юридическая оценка действий Ашхен Алексанян изменена и вынесен обвинительный приговор. Напоминаю, что судебное заседание было закрыто, и Ашхен Алексанян находится под стражей».
Уголовный суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, рассмотрев в закрытом заседании 27 марта 2026 года уголовное дело по обвинению Ашхен Мнацакановны Алексанян по части 1 статьи 418 Уголовного кодекса Республики Армения (государственная измена), вынес обвинительный приговор, признав виновной Ашхен  Алексанян в совершении деяния, предусмотренного частью 1 статьи 441  (злоупотребление служебным положением или влиянием, вытекающим из него, или злоупотребление властью) Уголовного кодекса Республики Армения.
Согласно части 1 статьи 441 Уголовного кодекса Республики Армения, использование должностным лицом своих служебных полномочий или вытекающее из них влияние в ущерб государственным или служебным интересам, неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей, совершение деяния, не вытекающего из его полномочий или выходящего за их рамки, причинившего существенный ущерб правам, свободам или законным интересам лица или организации, или законным интересам общества или государства, наказывается штрафом в размере от двадцати до сорока минимальных заработных плат, или лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от трех до семи лет, или ограничением свободы на срок от одного до трех лет, или лишением свободы на срок от одного до двух месяцев, или лишением свободы на срок от одного до четырех лет.
Таким образом, суд установил, что деяние, приписываемое обвиняемой Ашхен  Мнацаканяну и подтвержденное судом, не соответствует преступлению - государственной измене, а скорее преступлению - злоупотребление властью или служебным положением, или влиянием, вытекающим из них, со стороны должностного лица, или злоупотреблению властью.
«В контексте обвинительного приговора мера пресечения, выбранная в отношении обвиняемой Ашхен Мнацакановны Алексанян – заключение под стражу, оставлена без изменений», – написала Цовинар Хачатрян на своей странице в Facebook.