Որևէ մեկը սիրուն աչքերի համար երաշխավոր չի դառնում․ ԱԳ նախարարը՝ խաղաղության երաշխավորների մասին
Միջազգային հարաբերություններում որևէ երկիր սիրուն աչքերի համար երաշխավորություն չի ստանձնում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ արձագանքելով խաղաղության գործընթացում երաշխավորների թեմայի շուրջ քննարկումներին։
Միրզոյանը նշեց, որ ընդդիմությունը վերջին շրջանում ակտիվորեն առաջ է քաշում երաշխավորների թեման։
«Այս վերջին օրերին մեր ընդդիմադիր խմբակները երաշխավորացավ են կպել։ Մինչ այդ ընդհանրապես խաղաղությունը չէին ընդունում, հիմա խոսում են խաղաղության մասին, բայց՝ երաշխավորներով»,- ասաց նա։
Միրզոյանի խոսքով՝ միջազգային հարաբերություններում երաշխավորները միշտ առաջնորդվում են սեփական շահերով։
«Սառը հաշվարկների աշխարհում ոչ մեկ ոչ մեկի սիրուն աչքերի համար երաշխավորություն չի անում և նաև իր զինվորների արյունը չի թափում, ծախսերը չի անում»,- ընդգծեց նախարարը։
Նա հավելեց, որ պատմության մեջ բազմաթիվ օրինակներ կան, երբ նույնիսկ երաշխավորված և ստորագրված համաձայնությունները խախտվել են՝ երբեմն հենց այդ երաշխավորների կողմից։
Միրզոյանի գնահատմամբ՝ ներկայում առկա խաղաղությունը արդեն ապացուցել է իր կենսունակությունը՝ պահպանվելով տարածաշրջանային լարված պայմաններում։
«Խաղաղությունը կարող է պահպանվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ այն շահավետ է երկու կողմերին»,- ընդգծեց նա։
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանի նպատակը Ադրբեջանի հետ փոխշահավետ համագործակցության համակարգի ձևավորումն է, որը կխթանի երկարաժամկետ խաղաղության պահպանումը։

Никто ради прекрасных глаз не становится чьим-либо гарантом: глава МИД Армении о гарантах мира
В международных отношениях ни одна страна не принимает на себя обязательства ради прекрасных глаз. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в НС сказал министр иностранных дел Арарат Мирзоян, отвечая на вопросы по теме гарантов в мирном процессе.
Мирзоян отметил, что в последнее время оппозиция активно поднимает тему гарантов.
«В последние дни наши оппозиционные группы постоянно говорят о гарантах. Раньше они вообще не принимали мир, а теперь говорят о мире, но с гарантами», — сказал он.
По словам Мирзояна, в международных отношениях гаранты всегда руководствуются собственными интересами.
«В мире холодных расчетов никто ради прекрасных глаз не становится гарантом, не проливает кровь своих солдат и не несет издержек», — подчеркнул министр.
Он добавил, что в истории есть множество примеров, когда даже гарантированные и подписанные соглашения нарушались, иногда самими гарантами.
По словам Мирзояна, текущий мир уже доказал свою жизнеспособность, сохраняясь в напряженной региональной обстановке.
«Мир может сохраняться до тех пор, пока он выгоден обеим сторонам», — подчеркнул он.
По словам министра, цель Армении — сформировать систему взаимовыгодного сотрудничества с Азербайджаном, которая будет способствовать сохранению долгосрочного мира.