Որևէ մեկը սիրուն աչքերի համար երաշխավոր չի դառնում․ ԱԳ նախարարը՝ խաղաղության երաշխավորների մասին
Միջազգային հարաբերություններում որևէ երկիր սիրուն աչքերի համար երաշխավորություն չի ստանձնում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ արձագանքելով խաղաղության գործընթացում երաշխավորների թեմայի շուրջ քննարկումներին։
Միրզոյանը նշեց, որ ընդդիմությունը վերջին շրջանում ակտիվորեն առաջ է քաշում երաշխավորների թեման։
«Այս վերջին օրերին մեր ընդդիմադիր խմբակները երաշխավորացավ են կպել։ Մինչ այդ ընդհանրապես խաղաղությունը չէին ընդունում, հիմա խոսում են խաղաղության մասին, բայց՝ երաշխավորներով»,- ասաց նա։
Միրզոյանի խոսքով՝ միջազգային հարաբերություններում երաշխավորները միշտ առաջնորդվում են սեփական շահերով։
«Սառը հաշվարկների աշխարհում ոչ մեկ ոչ մեկի սիրուն աչքերի համար երաշխավորություն չի անում և նաև իր զինվորների արյունը չի թափում, ծախսերը չի անում»,- ընդգծեց նախարարը։
Նա հավելեց, որ պատմության մեջ բազմաթիվ օրինակներ կան, երբ նույնիսկ երաշխավորված և ստորագրված համաձայնությունները խախտվել են՝ երբեմն հենց այդ երաշխավորների կողմից։
Միրզոյանի գնահատմամբ՝ ներկայում առկա խաղաղությունը արդեն ապացուցել է իր կենսունակությունը՝ պահպանվելով տարածաշրջանային լարված պայմաններում։
«Խաղաղությունը կարող է պահպանվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ այն շահավետ է երկու կողմերին»,- ընդգծեց նա։
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանի նպատակը Ադրբեջանի հետ փոխշահավետ համագործակցության համակարգի ձևավորումն է, որը կխթանի երկարաժամկետ խաղաղության պահպանումը։

In international relations, no country assumes the role of a guarantor out of sheer goodwill, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said during the question time in parliament, responding to discussions on the issue of guarantors in the peace process.
Mirzoyan noted that the opposition has recently been actively raising the topic of guarantors.
“While they previously did not accept peace at all, now they are speaking about peace, but with guarantees,” he said.
According to Mirzoyan, in international relations, guarantors are always guided by their own interests.
“In the world of cold calculations, no one provides guarantees out of sheer goodwill, nor do they shed the blood of their soldiers or bear the costs,” the minister emphasized.
He recalled numerous examples in history when even guaranteed and signed agreements were violated, sometimes by those very guarantors.
According to Mirzoyan, the current peace has already demonstrated its viability, having been maintained under tense regional conditions.
“Peace can be maintained as long as it is beneficial to both sides,” he emphasized.
The minister added that Armenia’s goal is to build a system of mutually beneficial cooperation with Azerbaijan that will contribute to long-term peace.