Հնդկաստանը կապի մեջ է Իրանի, Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հետ՝ Մերձավոր Արևելքի լարվածության թուլացման հարցով
Հնդկաստանը կապեր է պահպանում Իրանի, Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հետ՝ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության թուլացման հարցերով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին Մերձավոր Արևելքի իրադրության վերաբերյալ զեկույցով հանդես գալով Հնդկաստանի խորհրդարանի վերին պալատում։
«Մենք կապի մեջ ենք Իրանի, Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հետ։ Մեր նպատակն է վերականգնել խաղաղությունը տարածաշրջանում՝ երկխոսության և դիվանագիտության միջոցով։ Մենք նրանց հետ խոսել ենք լարվածության թուլացման և Հորմուզի նեղուցի բացման մասին», - Մոդիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նա հայտնել է, որ «մշտական կապ է պահպանում» Պարսից ծոցի բոլոր երկրների հետ։
«Ես երկու անգամ զրուցել եմ Արևմտյան Ասիայի երկրների մեծ մասի ղեկավարների հետ», - ընդգծել է Մոդին։
Հնդկաստանի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ երկիրը «հանդես է գալիս քաղաքացիական անձանց, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և տրանսպորտի հետ կապված օբյեկտների վրա հարձակումների դեմ»։
«Այդ ճգնաժամի կարգավորման համար Հնդկաստանը առաջարկել է երկխոսություն։ Մեր ջանքերն ուղղված են այն բանին, որ բոլոր կողմերին դրդենք խաղաղ որոշումների», - հավելել է վարչապետը:

Индия поддерживает контакты с Ираном, Израилем и США по вопросам снижения напряженности на Ближнем Востоке
Индия поддерживает контакты с Ираном, Израилем и Соединенными Штатами по вопросам деэскалации конфликта на Ближнем Востоке. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил премьер-министр Индии Нарендра Моди, выступая в верхней палате индийского парламента с докладом по ситуации на Ближнем Востоке.
“Мы поддерживаем связь с Ираном, Израилем и США. Наша цель - восстановление мира в регионе посредством диалога и дипломатии. Мы говорили с ними о деэскалации и открытии Ормузского пролива”, — цитирует Моди агентство ТАСС.
Моди также отметил, что “поддерживает постоянную связь” со всеми странами Персидского залива.
“Я дважды беседовал с главами государств большинства стран Западной Азии”, — подчеркнул Моди.
Глава индийского правительства отметил, что Индия “Индия выступает против нападений на гражданских лиц, гражданскую инфраструктуру и объекты, связанные с энергетикой и транспортом”.
“Для урегулирования этого кризиса Индия предложила диалог. Наши усилия направлены на то, чтобы побудить все стороны к мирным решениям”, — добавил премьер-министр.