Բանաստեղծությունն արվեստի բազմակողմ դրսևորում է, որը գերազանցում է լեզվի սահմանները. ԿԳՄՍ նախարարը շնորհավորել է Պոեզիայի համաշխարհային օրը
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել բանաստեղծներին Պոեզիայի համաշխարհային օրվա առթիվ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարը մեջբերել է բանաստեղծ Հենրիկ Էդոյանի «Պոեզիան փողոցը չէ, այլ փողոցով անցնող մարդը միայնակ՝ ձեռքերը գրպաններում...» տողերն ու ընդգծել, որ Պոեզիայի համաշխարհային օրը առիթ է վերարժևորելու խոսքի բացառիկ ուժը, որը դարեր շարունակ ուղեկցել է մարդկությանը՝ ձևավորելով մեր միտքը և ինքնագիտակցությունը։
«Բանաստեղծությունն արվեստի բազմակողմ դրսևորում է, որը գերազանցում է լեզվի սահմանները՝ ստանալով նոր ձևեր, դառնալով ոչ միայն գրական տեքստ, այլև գոյության ձև, ներքին ճանապարհ, որի միջոցով մարդը փորձում է հասկանալ ինքն իրեն և շրջակա աշխարհը։ Ահա այս և այլ պատճառներով բանաստեղծության ընթերցումը բավական բարդ է և միաժամանակ հաճելի, որովհետև պահանջում է կենտրոնացում, ներհայեցում, մեզ կանգնեցնում է մեր մտքերի և զգացումների առջև՝ ստիպելով վերաիմաստավորել ամեն ինչ»,-նշել է Անդրեասյանը։
Նա ընդգծել է, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը շարունակաբար կարևորում է գրականության և հատկապես պոեզիայի զարգացումն ու տարածումը՝ իրականացնելով մի շարք նախագծեր, այդ թվում՝ Գրքի երևանյան միջազգային փառատոնը, «Թարգմանական ծրագրեր և աջակցություն ստեղծագործողներին ու հետազոտողներին» դրամաշնորհային ծրագիրը, որոնց շրջանակում աջակցում է հայ ժամանակակից բանաստեղծներին՝ խթանելով ստեղծագործական գործունեությունը, հրատարակված ժողովածուների ներկայացումն ու հանրայնացումը։
«Սիրելի՛ բանաստեղծներ և ընթերցողներ, շնորհավորում ենք բոլորիդ Պոեզիայի համաշխարհային օրվա առթիվ։ Թող պոեզիան շարունակի լինել այն լուռ, բայց հզոր ուղեկիցը, որը մեզ առաջնորդում է դեպի ներքին ազատություն»,-շեշտել է Ժաննա Անդրեասյանը։

Поэзия — это многогранное проявление искусства, выходящее за рамки языка. Министр ОНКС поздравила со Всемирным днем поэзии
Министр ОНКС Республики Армения Жанна Андреасян направила поздравительное послание поэтам по случаю Всемирного дня поэзии.
Как сообщает «Арменпресс», министр процитировала строки поэта Генрика Эдояна: «Поэзия - это не улица, а человек, идущий по улице — в одиночестве, с руками в карманах…», и подчеркнула, что Всемирный день поэзии — это возможность переосмыслить исключительную силу речи, которая сопровождает человечество на протяжении веков, формируя наши мысли и самосознание.
«Поэзия — это многогранное проявление искусства, выходящее за рамки языка, принимающее новые формы, становящееся не только литературным текстом, но и формой существования, внутренним путем, по которому человек пытается понять себя и окружающий мир. По этим и другим причинам чтение поэзии довольно сложно, но в то же время доставляет удовольствие, поскольку требует концентрации, проникновение в себя, сталкивает нас с нашими мыслями и чувствами, заставляя переосмыслить все», — отметила Андреасян.
Она подчеркнула, что Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения постоянно придает большое значение развитию и распространению литературы, особенно поэзии, реализуя ряд проектов, в том числе Ереванский международный книжный фестиваль, грантовую программу «Программы перевода и поддержка творцов и исследователей», в рамках которой оно поддерживает современных армянских поэтов, содействует творческой деятельности, презентации и публикации сборников.
«Дорогие поэты и читатели, поздравляем вас всех со Всемирным днем поэзии. Пусть поэзия и впредь остается тем молчаливым, но могущественным спутником, который ведет нас к внутренней свободе», — подчеркнула Жанна Андреасян.