Հայաստանյան բուհերում օտարերկրյա դիմորդների թիվն աճել է 67 տոկոսով
Հայաստանի բուհերում օտարերկրյա դիմորդների թիվը 2025-ին 2021 թվականի համեմատությամբ աճել է 67 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ԱԺ գիտության, կրթության հարցերով հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
«Նախորդ տարի մի կարևոր աշխատանք էինք ձեռնարկել բուհերում օտարերկրյա ուսանողների ներգրավման ուղղությամբ, ինչի շնորհիվ թվային հարթակով ենք օտարերկրյա ուսանողների ընդունելությունն իրականացրել: Սա բերել է նրան, որ միայն օտարազգի քաղաքացիների հայտերը նախորդ տարվա համեմատ աճել են 90 տոկոսով, իսկ 2021-ի նկատմամբ՝ օտարերկրյա դիմորդների թվաքանակն ավելացել է 67 տոկոսով: Սա նշանակում է՝ եթե գործիքակազմերը համապատասխան են և հարմար են, ապա մեծացնում է գրավչությունը»,-ասաց նախարարը:
2025-ին Հայաստանի բուհեր ընդունվել է 10 հազար 970 առաջին կուրսեցի, որոնց 59 տոկոսը ԲՏՃՄ (բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական) ուղղություններով է:
Նախարարը հիշեցրեց, որ գերակա ուղղություններով կրթաթոշակային ծրագրեր ունեն: Դրանով պայմանավորված՝ տեսնում են այդ ուղղություններում ուսանողների թվի էական աճ:

The number of applications from foreign students to Armenian universities increased by 90% last year, according to Education Minister Zhanna Andreasyan.
Andreasyan, the Minister of Education, Science, Culture, and Sport, told lawmakers at a parliamentary committee hearing that the digitized application system has largely contributed to this increase.
“Last year, we undertook an important initiative to attract foreign students to universities, which allowed us to conduct admissions for international students through a digital platform. This has led to a 90% increase in applications from foreign nationals compared to the previous year, and a 67% increase in the number of foreign applicants compared to 2021. This demonstrates that if the tools and mechanisms are appropriate and convenient, they enhance the country’s attractiveness,” she said during the committee hearing on the ministry’s 2025 performance report of the Pashinyan administration’s 2021–2026 program.
Overall, in 2025, 10,970 first-year students were admitted to Armenian universities, 59% of whom enrolled in STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) fields.
The minister also noted that scholarship programs for priority fields have contributed to a significant increase in student numbers in these areas.