Ավստրալիան ռազմանավ չի ուղարկի Հորմուզի նեղուց
Ավստրալիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ ռազմանավ չի ուղարկի Մերձավոր Արևելք՝ Հորմուզի նեղուցը միջազգային նավագնացության համար բաց պահելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ավստրալիայի տրանսպորտի նախարար Քեթրին Քինգը մարտի 16-ին ասել է Australian Broadcasting Corp.-ին՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությանն այն մասին, որ ամերիկյան կողմը պահանջել է մոտ յոթ երկրներից ռազմանավեր ուղարկել՝ Հորմուզի նեղուցը բաց պահելու համար։
Նախարար Քեթրին Քինգը հայտարարել է, որ տեղյակ չէ Ավստրալիայի կողմից նման խնդրանք ստանալու մասին։
«Մենք նավ չենք ուղարկի Հորմուզի նեղուց։ Մենք գիտենք, թե որքան կարևոր է դա, բայց մեզ նման բան չեն խնդրել», - ասել է Քինգը։
Ինչպես հաղորդում է Associated Press-ը, Ավստրալիան անցյալ շաբաթ հայտարարել էր, որ ԱՄԷ-ին տրամադրում է ռազմաօդային ուժերի հետախուզական ինքնաթիռ և հրթիռներ՝ իրանական հարձակումներից պաշտպանվելու համար։
Սակայն կառավարության հայտարարության մեջ ասվում էր, որ Ավստրալիան «հարձակողական գործողություններ չի ձեռնարկում Իրանի դեմ»։

Австралия не отправит военный корабль в Ормузский пролив
Правительство Австралии объявило, что не будет отправлять военный корабль на Ближний Восток для обеспечения беспрепятственного международного судоходства через Ормузский пролив. Как сообщает «Арменпресс», об этом министр транспорта Австралии Кэтрин Кинг заявила 16 марта в эфире Австралийской телерадиовещательной корпорации, комментируя заявление президента США Дональда Трампа о том, что американская сторона запросила отправку военных кораблей примерно из семи стран для обеспечения беспрепятственного прохода через Ормузский пролив.
Министр Кэтрин Кинг заявила, что ей неизвестно о каких-либо подобных запросах со стороны Австралии.
«Мы не будем отправлять корабль в Ормузский пролив. Мы знаем, насколько это важно, но нас ни о чем подобном не просили», — сказала Кинг.
Как сообщает Associated Press, на прошлой неделе Австралия объявила о предоставлении ОАЭ разведывательного самолета ВВС и ракет для защиты от иранских атак.
Однако в заявлении правительства говорится, что Австралия «не предпринимает наступательных действий против Ирана».