ՊԵԿ նախագահն Ուզբեկստանում մասնակցում է ԱՄՀ հարկային վարչարարության ղեկավարների 3-րդ համաժողովին
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցում է Ուզբեկստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Տաշքենդում անցկացվող Արժույթի միջազգային հիմնադրամի՝ Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի և Մոնղոլիայի (CCAM) հարկային վարչարարության ղեկավարների 3-րդ համաժողովին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ՝ այս մասին հայտնում են ՊԵԿ-ից:
Համաժողովը անդամ երկրների հարկային մարմինների ղեկավարներին հնարավորություն է տալիս ձևավորելու համատեղ մոտեցումներ հարկային վարչարարության բարելավման և բյուջետային եկամուտների հավաքագրման արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ։ Միաժամանակ այն մասնակից երկրների համար հարթակ է՝ գործնական գիտելիքների փոխանակման և համագործակցության ամրապնդման համար։
Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի և Մոնղոլիայի հարկային վարչարարության ղեկավարների 3-րդ համաժողովի շրջանակում մասնակից երկրները քննարկելու են ստվերային տնտեսության կառավարման, տրանսֆերային գնագոյացման, ինչպես նաև հարկային և մաքսային վարչարարությունների համագործակցության ոլորտներում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման միջազգային լավագույն փորձը։ Քննարկումների նպատակն է խթանել հարկային վարչարարության արդյունավետությունը և թափանցիկությունը, ինչպես նաև բարձրացնել հարկային եկամուտների հավաքագրման մակարդակը։

Председатель КГД Армении принимает участие в III Форуме руководителей налоговых ведомств
Делегация во главе с председателем Комитета государственных доходов Армения Эдуардом Акопяном принимает участие в организованном Международным валютным фондом III Форуме руководителей налоговых ведомств стран Кавказа, Центральной Азии и Монголии, который проходит в Ташкенте, столице Республики Узбекистан.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе КГД Армении, форум предоставляет руководителям налоговых органов стран-участниц возможность разработать совместные подходы к совершенствованию налогового администрирования и повышению эффективности сбора бюджетных поступлений. Одновременно он служит платформой для обмена практическими знаниями и укрепления сотрудничества между странами-участницами.
В рамках мероприятия страны-участницы обсудят существующие проблемы и передовой международный опыт в области регулирования теневой экономикой, трансфертного ценообразования, а также сотрудничества между налоговыми и таможенными органами. Цель обсуждений — повышение эффективности и прозрачности налогового администрирования, а также увеличение уровня сбора налоговых поступлений.