ԵՄ-ն Վրաստանի Կուլևիի նավահանգիստը հանել է Ռուսաստանի դեմ պատրաստվող պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթից
Եվրամիությունը Վրաստանի Կուլևիի նավահանգիստը հանել է  Ռուսաստանի դեմ պատրաստվող պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթից, քանի որ այն չի խախտել պատժամիջոցների ռեժիմը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Georgia Today պարբերականը՝ վկայակոչելով ԵՄ պատժամիջոցների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Դևիդ Օ'Սալիվանի նամակը՝ հասցեագրված Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլիին։
Ըստ նամակի՝ ի սկզբանե նախատեսվում էր Վրաստանի Կուլևիի նավահանգիստը ներառել պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթում՝ ռուսական նավթի ծովային փոխադրումների և նավահանգիստ «ստվերային նավատորմի» մուտքի պատճառով»։
Օ'Սալիվանի խոսքով՝ «դիրքորոշումը վերանայվել է» այն բանից հետո, երբ Վրաստանի իշխանությունները և նավահանգստի օպերատորը ստանձնել են մի շարք պարտավորություններ։ Մասնավորապես, նրանք մտադիր են թույլ չտալ Եվրամիության պատժամիջոցների տակ գտնվող նավերի մուտքը նավահանգիստ և դրանց սպասարկումը։
Նաև պարտավորություններ է ստանձնել Ադրբեջանի SOCAR ընկերությունը, որը նավահանգստի օպերատորն է։ Այն մտադիր է պահպանել ռուսական նավթի համար ԵՄ-ի կողմից սահմանված գնի վերին շեմը։
Օ’Սալիվանը հավելել է, որ առաջիկա 20-րդ փաթեթում ԵՄ-ն նախատեսում է 40 լրացուցիչ նավ ներառել պատժամիջոցների ցանկում։ Արդեն իսկ ԵՄ-ի սև ցուցակում կա 605 նավ։
Reuters գործակալությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթի շրջանակներում ԵՄ-ն մտադիր է առաջին անգամ պատժամիջոցներ սահմանել երրորդ երկրների՝ Ինդոնեզիայի և Վրաստանի նավահանգիստների դեմ՝ ռուսական նավթի հետ կապված գործառնությունների համար: Խոսքը վերաբերում էր նաև Կուլևիի տերմինալին, որը գտնվում է Վրաստանի արևմուտքում՝ Սև ծովի ափին:

ЕС исключил грузинский порт Кулеви из 20-го пакета санкций против России
Европейский союз исключил грузинский порт Кулеви из 20-го пакета санкций против России, поскольку он не нарушил санкционный режим. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на письмо специального представителя ЕС по санкциям Дэвида О'Салливана министру иностранных дел Грузии Маке Бочоришвили.
Согласно письму, первоначально планировалось включить грузинский порт Кулеви в 20-й пакет санкций из-за морских перевозок российской нефти и проникновения в порт «теневого флота».
По словам О'Салливана, «позиция была пересмотрена» после того, как грузинские власти и оператор порта взяли на себя ряд обязательств. В частности, они намерены предотвратить заход в порт судов, находящихся под санкциями ЕС, и их обслуживание.
Азербайджанская компания SOCAR, являющаяся оператором порта, также взяла на себя обязательства. ЕС намерен сохранить верхний предел цены, установленный ЕС для российской нефти.
О’Салливан добавил, что в предстоящем 20-м пакете ЕС планирует включить в санкционный список еще 40 судов. В черном списке ЕС уже 605 судов.
Ранее агентство Reuters сообщило, что в рамках 20-го пакета санкций ЕС намерен впервые ввести санкции против портов третьих стран – Индонезии и Грузии – за операции, связанные с российской нефтью. Это также касалось терминала Кулеви, расположенного в западной Грузии, на побережье Черного моря.