Հայաստանի պատվիրակությունը Մոնրեալում մասնակցում է COP17-ի նախագահության առաջնահերթություններին նվիրված քննարկումների
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ մարտի 9-11-ը Հայաստանի պատվիրակությունը Կանադայի Մոնրեալ քաղաքում մասնակցում է «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի (CBD) քարտուղարության նախաձեռնությամբ կազմակերպված հանդիպումներին, որոնք նվիրված են COP17-ի նախագահության առաջնահերթությունների ձևավորմանն ու նախապատրաստական աշխատանքներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը՝ նշելով, որ եռօրյա հանդիպումների ընթացքում քննարկվելու են Հայաստանում COP17-ի կազմակերպման և նախապատրաստական առանցքային ուղղությունները։
Մասնավորապես՝ նախատեսված է աշխատանքային հանդիպում, որի շրջանակում անդրադառնալու ենք գագաթաժողովի լոգիստիկ և կազմակերպչական հարցերին՝ ներառյալ միջոցառման կազմակերպումը, նիստերի տեխնիկական ապահովումը, լոգիստիկ գործընթացները, ինչպես նաև տեղեկատվության տարածման ապահովումը։
Այս քննարկումները կարևոր փուլ են COP17-ի արդյունավետ նախապատրաստման ճանապարհին և հնարավորություն են տալիս համադրել մեր մոտեցումները միջազգային գործընկերների հետ՝ ապահովելու գագաթաժողովի բարձր մակարդակի կազմակերպումը։
Սա նաև կարևոր հարթակ է նոր գիտելիքներ և փորձ ձեռք բերելու, «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի քարտուղարության և գործընկեր երկրների ներկայացուցիչների հետ համագործակցությունը խորացնելու, ինչպես նաև գագաթնաժողովի պաշտոնական նիստերին առավել արդյունավետ մասնակցություն ապահովելու համար։

Armenian delegation participates in discussions on COP17 presidency priorities in Montreal
By decision of Prime Minister Nikol Pashinyan, an Armenian delegation is participating in meetings organized by the Secretariat of the Convention on Biological Diversity (CBD) in Montreal, Canada, on March 9–11.
The meetings focus on shaping the priorities of the COP17 presidency and related preparatory work, Armenia’s Minister of Environment Hambardzum Matevosyan said on Facebook.
According to the minister, the key directions for organizing and preparing for COP17 in Armenia will be discussed during the three-day meetings.
A working meeting is also planned to address logistical and organizational issues of the summit, including the organization of the event, technical support for sessions, logistical processes, and information dissemination.
Matevosyan noted that the discussions represent an important step toward effective preparation for COP17 and will help coordinate approaches with international partners to ensure the summit is organized at a high level.
He added that the meetings will also provide an opportunity to gain new knowledge and experience, deepen cooperation with the CBD Secretariat and representatives of partner countries, and participate in the official sessions of the summit.