Հայաստանի պատվիրակությունը Մոնրեալում մասնակցում է COP17-ի նախագահության առաջնահերթություններին նվիրված քննարկումների
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ մարտի 9-11-ը Հայաստանի պատվիրակությունը Կանադայի Մոնրեալ քաղաքում մասնակցում է «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի (CBD) քարտուղարության նախաձեռնությամբ կազմակերպված հանդիպումներին, որոնք նվիրված են COP17-ի նախագահության առաջնահերթությունների ձևավորմանն ու նախապատրաստական աշխատանքներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը՝ նշելով, որ եռօրյա հանդիպումների ընթացքում քննարկվելու են Հայաստանում COP17-ի կազմակերպման և նախապատրաստական առանցքային ուղղությունները։
Մասնավորապես՝ նախատեսված է աշխատանքային հանդիպում, որի շրջանակում անդրադառնալու ենք գագաթաժողովի լոգիստիկ և կազմակերպչական հարցերին՝ ներառյալ միջոցառման կազմակերպումը, նիստերի տեխնիկական ապահովումը, լոգիստիկ գործընթացները, ինչպես նաև տեղեկատվության տարածման ապահովումը։
Այս քննարկումները կարևոր փուլ են COP17-ի արդյունավետ նախապատրաստման ճանապարհին և հնարավորություն են տալիս համադրել մեր մոտեցումները միջազգային գործընկերների հետ՝ ապահովելու գագաթաժողովի բարձր մակարդակի կազմակերպումը։
Սա նաև կարևոր հարթակ է նոր գիտելիքներ և փորձ ձեռք բերելու, «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի քարտուղարության և գործընկեր երկրների ներկայացուցիչների հետ համագործակցությունը խորացնելու, ինչպես նաև գագաթնաժողովի պաշտոնական նիստերին առավել արդյունավետ մասնակցություն ապահովելու համար։

Делегация Армении в Монреале принимает участие в обсуждении приоритетов председательства COP17
Делегация Армении с 9 по 11 марта в Монреале принимает участие во встречах, организованных по инициативе Секретариата Конвенции о биологическом разнообразии. Встречи посвящены формированию приоритетов председательства на 17-й Конференции сторон (COP17) и подготовительной работе.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян, отметив, что в ходе трехдневных встреч будут обсуждены ключевые направления организации и подготовки к COP17 в Армении.
В частности, запланировано рабочее совещание, в рамках которого будут затронуты логистические и организационные вопросы саммита, включая организацию мероприятия, техническое обеспечение сессий, логистические процессы, а также обеспечение распространения информации.
Эти обсуждения являются важным этапом на пути к эффективной подготовке к COP17 и предоставляют возможность скоординировать подходы Армении с международными партнерами для обеспечения высокого уровня организации саммита.
Это также важная платформа для получения новых знаний и опыта, углубления сотрудничества с Секретариатом Конвенции о биологическом разнообразии и представителями стран-партнеров, а также для обеспечения более эффективного участия в официальных сессиях саммита.