Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը հայտնել է Մերձավոր Արևելքում 2 հնդիկ նավաստու զոհվելու մասին և երկխոսության կոչ է արել
Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը մարտի 9-ին խորհրդարանում ելույթում հաստատել է, որ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության ընթացքում զոհվել է 2 հնդիկ նավաստի, որոնք աշխատում էին հակամարտության գոտու մոտակայքում գործող առևտրային նավերի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Նախարարի խոսքով՝ մեկ նավաստի դեռևս անհետ կորած է։ Նա ներգրավված նավերի մասին լրացուցիչ մանրամասներ չի հայտնել։
«Այս շարունակվող հակամարտությունը հատկապես մտահոգիչ է Հնդկաստանի համար», - ասել է Ջայշանկարը՝ պարզաբանելով, որ գրեթե 10 միլիոն հնդիկ ապրում և աշխատում է Պարսից ծոցի երկրներում։
Նա նաև նշել է, որ այս տարածաշրջանն առանցքային դեր ունի Հնդկաստանի էներգետիկ անվտանգության և առևտրի գործում՝ տարեկան գրեթե 200 միլիարդ դոլար առևտրի շրջանառությամբ։
Ջայշանկարը կրկին նշել է, որ Հնդկաստանը կողմ է տարածաշրջանում խաղաղությանը, և կոչ է արել վերադառնալ երկխոսությանը և դիվանագիտությանը։
«Մենք կողմնակից ենք լարվածության թուլացմանը, զսպվածությանը և քաղաքացիական բնակչության անվտանգության ապահովմանը», - ասել է նա։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելն Իրանի դեմ համատեղ ռազմական գործողություն են սկսել փետրվարի 28-ից՝ մեղադրելով Թեհրանին հրթիռային և միջուկային ծրագիրը զարգացնելու համար։ Իրանը հերքել է մեղադրանքները և պատասխան հարվածներ է հասցնում Իսրայելին, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրներում էներգետիկ օբյեկտներին և ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Իրանում զոհերի թիվը գերազանցել է 1300-ը, Իսրայելը հայտնել է 10-ից ավելի զոհի մասին, ԱՄՆ-ն էլ նշել է ռազմական գործողության ընթացքում 7 զինծառայողի զոհվելու մասին։ Շուրջ 2 տասնյակ զոհ կա Մերձավոր Արևելքի տարբեր երկրներում։ Լիբանանում, որտեղից «Հեզբոլլահ»-ը հարվածներ է հասցրել Իսրայելին, իսրայելական պատասխան հարվածներից զոհերի թիվը գերազանցել է 390-ը։

Министр иностранных дел Индии подтвердил гибель двух индийских моряков на Ближнем Востоке и призвал к диалогу
Министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар подтвердил в Парламенте 9 марта, что двое индийских моряков, работавших на торговых судах вблизи зоны конфликта, погибли в результате ближневосточного конфликта. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило агентство Associated Press.
По словам министра, один моряк все еще числится пропавшим без вести. Однако министр не предоставил подробностей об этих судах.
“Этот продолжающийся конфликт вызывает особую озабоченность у Индии”, — сказал Субраманьям Джайшанкар, пояснив, что в странах Персидского залива живут и работают почти 10 миллионов индийцев.
Он также отметил, что этот регион играет ключевую роль в энергетической безопасности и торговле Индии, с годовым товарооборотом почти в 200 миллиардов долларов.
Джайшанкар подтвердил, что Индия выступает за мир в регионе, и призвал к возвращению к диалогу и дипломатии.
“Мы поддерживаем деэскалацию, сдержанность и обеспечение безопасности гражданского населения”, — сказал он.
28 февраля США и Израиль начали совместную военную операцию против Ирана, обвинив Тегеран в разработке ракетной и ядерной программы. Иран отрицает обвинения и отвечает ударами по Израилю, а также по энергетическим объектам и американским военным базам в странах региона. Число погибших в Иране превысило 1300 человек, Израиль сообщил о более чем 10 погибших, США — о гибели 7 военных в ходе операции. В странах Ближнего Востока погибло около 20 человек. В Ливане, откуда “Хезболла” наносит удары по Израилю, число погибших в результате ответных израильских ударов превысило 390 человек.