Աշխարհում զենքի շրջանառությունը 2021-2025 թթ. աճել է գրեթե 10%-ով․ SIPRI զեկույց
Պետությունների միջև զենքի մատակարարումների հիմնական ծավալը 2021-2025 թթ. աճել է 9,2%-ով՝ նախորդ հնգամյա ժամանակահատվածի (2016-2020 թթ.) համեմատ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Ստոկհոլմի խաղաղության խնդիրների հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտն (SIPRI) իր նոր զեկույցում։
Եվրոպական պետություններն ավելի քան եռապատկել են իրենց զենքի ներմուծումը՝ այսպիսով Եվրոպան դարձնելով ամենաշատ զենք ստացող տարածաշրջանը։ Աշխարհի զենքի ամենախոշոր մատակարար Միացյալ Նահանգների կողմից արտահանման ընդհանուր ծավալն աճել է 27%-ով։ Սա ներառում է ԱՄՆ-ից Եվրոպա զենքի արտահանման 217 %-ով աճ։
Համաշխարհային զենքի շրջանառության աճը հիմնականում պայմանավորված էր Ուկրաինա (որը 2021-2025 թթ. ստացել է զենքի բոլոր փոխանցումների 9,7%-ը) և այլ եվրոպական պետություններ մատակարարումների աճով։ Եվրոպայից և Ամերիկայից բացի, աշխարհի մյուս բոլոր տարածաշրջաններ զենքի ներմուծումը նվազել է։
«Մինչ Ասիայում, Օվկիանիայում և Մերձավոր Արևելքում լարվածությունն ու հակամարտությունները շարունակում են խթանել զենքի մեծածավալ ներմուծումը, եվրոպական պետություններ զենքի հոսքի կտրուկ աճը համաշխարհային զենքի մատակարարումներն ավելացրել է գրեթե 10%-ով», - ասել է SIPRI-ի զենքի մատակարարումների ծրագրի տնօրեն Մեթյու Ջորջը։
2021-2025 թթ. Միացյալ Նահանգներն ամրապնդել է իր դիրքերը որպես աշխարհի առաջատար զենքի մատակարար՝ ապահովելով միջազգային զենքի բոլոր մատակարարումների 42%-ը, ինչը 6%-ով ավելի է 2016-2020 թթ. 36%-ի համեմատ։ ԱՄՆ-ն 2021-2025 թթ. զենք է արտահանել 99 պետություն, այդ թվում՝ 35 պետություն Եվրոպայում, 18-ը՝ Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում, 17-ը՝ Աֆրիկայում, 17-ը՝ Ասիայում և Օվկիանիայում և 12-ը՝ Մերձավոր Արևելքում։
Երկու տասնամյակի ընթացքում առաջին անգամ ԱՄՆ զենքի արտահանման ամենամեծ մասնաբաժինը բաժին է ընկել Եվրոպային (38%), այլ ոչ թե Մերձավոր Արևելքին (33%)։ Այնուամենայնիվ, ԱՄՆ զենքի ամենախոշոր ստացողը շարունակում է մնալ Սաուդյան Արաբիան (ԱՄՆ զենքի արտահանման 12%-ը)։
Ֆրանսիան 2021-2025 թթ. համարվել է զենքի երկրորդ խոշորագույն մատակարարը. նրան բաժին է ընկել համաշխարհային արտահանման 9,8%-ը։ Ֆրանսիայի զենքի արտահանումը 2021-2025 թթ. նախորդ հնգամյա ժամկետի համեմատ աճել է 21%-ով։ Փարիզը զենք է արտահանել 63 երկիր, որի գրեթե մեկ քառորդը (24%) ուղղվել է Հնդկաստան։
Ռուսաստանը զենք արտահանող 10 առաջատար երկրներից միակն էր, որի զենքի արտահանումը նվազել է (-64%)։ Համաշխարհային զենքի արտահանման մեջ նրա բաժինը 2016-2020 թթ. 21%-ից 2021-2025 թթ. նվազել է մինչև 6,8%։ Ռուսաստանը 2021-2025 թթ. զենք է մատակարարել 30 պետության և 1 ոչ պետական սուբյեկտի։ Ռուսական զենքի արտահանման գրեթե երեք քառորդը (74%-ը) 2021-2025 թվականներին ուղղվել է երեք պետության՝ Հնդկաստան (48%), Չինաստան (13%) և Բելառուս (13%)։
Գերմանիան գերազանցել է Չինաստանին և 2021-2025 թթ. դարձել չորրորդ խոշորագույն զենք արտահանողը՝ համաշխարհային զենքի արտահանման 5,7%-ով։ Գերմանական զենքի արտահանման գրեթե մեկ քառորդը (24%) ուղղվել է Ուկրաինային որպես օգնություն և ևս 17%-ը՝ այլ եվրոպական պետությունների։
Իտալիայի կողմից զենքի արտահանումն աճել է 157%-ով. այն դարձել է վեցերորդ խոշորագույն արտահանողը 2021-2025 թթ.։
Զենքի յոթերորդ խոշորագույն մատակարար Իսրայելը համաշխարհային զենքի արտահանման իր բաժինը 2021-2025 թթ. մեծացրել է մինչև 4,4% և առաջին անգամ գերազանցել է Միացյալ Թագավորությանը (3,4%)։
Եվրոպական պետություններին բաժին է ընկել համաշխարհային զենքի ներմուծման 33%-ը, ընդ որում՝ տարածաշրջանի ներմուծումը 2021-2025 թթ. աճել է 210%-ով նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ:
Ասիայի և Օվկիանիայի պետություններին 2021-2025 թթ. բաժին է ընկել զենքի ներմուծման երկրորդ խոշորագույն մասնաբաժինը՝ 31%։
Մերձավոր Արևելքի պետությունների կողմից զենքի ներմուծումը 2021–2025 թթ. նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 13%-ով: Մերձավոր Արևելք զենքի ներմուծման կեսից ավելին կատարվել է ԱՄՆ-ից (54%)։
Աֆրիկյան պետությունների կողմից զենքի ներմուծումը 2021-2025 թվականներին նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 41%-ով։

The volume of major arms transferred between states increased by 9.2 per cent between 2016–20 and 2021–25, according to a report released by a leading conflict think tank on Monday.
According to the report by Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), states in Europe more than trebled their arms imports, making it the biggest recipient region. Total exports by the United States, the world’s largest supplier of arms, increased by 27 per cent. This included a 217 per cent increase in US arms exports to Europe.
The increase in global arms flows was the biggest since 2011–15. It was overwhelmingly due to the growth in transfers to Ukraine (which received 9.7 per cent of all arms transfers in 2021–25) and other European states. Besides Europe and the Americas, arms imports to all other world regions decreased.
The United States supplied 42 per cent of all international arms transfers in 2021–25, up from 36 per cent in 2016–20. The USA exported arms to 99 states in 2021–25, including 35 states in Europe, 18 in the Americas, 17 in Africa, 17 in Asia and Oceania and 12 in the Middle East. For the first time in two decades, the largest share of US arms exports went to Europe (38 per cent) rather than the Middle East (33 per cent). Nevertheless, the top single recipient of US arms was Saudi Arabia (12 per cent of US arms exports).
France was the second largest supplier of major arms in 2021–25, accounting for 9.8 per cent of global exports. Its arms exports increased by 21 per cent between 2016–20 and 2021–25. France exported to 63 states, with the largest shares going to India (24 per cent), Egypt (11 per cent) and Greece (10 per cent). France’s arms exports within Europe rose more than fivefold (+452 per cent), but almost 80 per cent still went outside the region.
Russia was the only top 10 supplier to see its arms exports fall (–64 per cent). Its share of global arms exports shrank from 21 per cent in 2016–20 to 6.8 per cent in 2021–25. Russia supplied major arms to 30 states and 1 non-state actor in 2021–25. Nearly three quarters (74 per cent) of Russian arms exports went to three states in 2021–25: India (48 per cent), China (13 per cent) and Belarus (13 per cent).
Germany overtook China to become the fourth largest arms exporter in 2021–25, with 5.7 per cent of global arms exports. Almost a quarter of all German arms exports (24 per cent) went to Ukraine as aid (and another 17 per cent went to other European states).
Arms exports by Italy increased by 157 per cent, pushing it from the tenth largest exporter in 2016–20 to the sixth largest in 2021–25. Over half of Italy’s exports went to the Middle East (59 per cent), while 16 per cent went to Asia and Oceania and 13 per cent to Europe.
Israel, the seventh largest arms supplier, increased its share of global arms exports from 3.1 per cent in 2016–20 to 4.4 per cent in 2021–25, and for the first time ever overtook the United Kingdom (3.4 per cent).
European states received 33 per cent of global arms imports, with the region’s imports increasing by 210 per cent between 2016–20 and 2021–25. After Ukraine, Poland and the United Kingdom were the biggest importers in Europe in the past five years. Almost half of arms transferred to European states came from the USA (48 per cent), followed by Germany (7.1 per cent) and France (6.2 per cent).
According to the report, threat perceptions concerning Russia, compounded by uncertainties over the USA’s commitment to defending its European allies, have boosted demand for arms among European member states of the North Atlantic Treaty Organization (NATO). The 29 current European NATO members’ combined arms imports grew by 143 per cent between 2016–20 and 2021–25. The USA supplied 58 per cent of these imports in 2021–25. The next biggest suppliers were South Korea (8.6 per cent), Israel (7.7 per cent) and France (7.4 per cent).
At 31 per cent, states in Asia and Oceania imported the second largest share of arms in 2021–25. This was despite a 20 per cent drop in volume compared with 2016–20. The fall was mainly due to decreasing arms imports by China (–72 per cent) and, to a lesser extent, by South Korea (–54 per cent) and Australia (–39 per cent).
Four states in Asia and Oceania ranked among the 10 largest arms importers globally in 2021–25: India, Pakistan, Japan and Australia. The main supplier to the region in 2021–25 was the USA, which accounted for 35 per cent of regional arms imports. Russia accounted for another 17 per cent and China for 14 per cent.
India was the world’s second largest arms importer. Its imports decreased marginally (–4.0 per cent) between 2016–20 and 2021–25. The largest share of Indian arms imports came from Russia, at 40 per cent—a significantly smaller share than in 2016–20 (51 per cent) and almost half that in 2011–15 (70 per cent). India is increasingly turning to Western suppliers. Arms imports by Pakistan grew by 66 per cent between 2016–20 and 2021–25. China supplied 80 per cent of Pakistan’s arms imports in 2021–25, up from 73 per cent in 2016–20.
In East Asia, Japan (+76 per cent) and Taiwan (+54 per cent) saw large increases in their arms imports between 2016–20 and 2021–25. China dropped out of the top 10 arms importers for the first time since 1991–95, due to expanded domestic production of its own designs.