Հակամարտության մեկնարկից ի վեր՝ Իրանից Հայաստանի տարածքով տեղափոխվել է 41 երկրի քաղաքացի
Փետրվարի 28-ից մարտի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում Իրանից Հայաստանի տարածքով տեղափոխվել են 41 երկրների քաղաքացիներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳ նախարարության մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը։
«Հարևան երկրների՝ Վրաստան, Թուրքիա, Իրան,
Ամերիկյան մայրցամաքի երկրների՝ ԱՄՆ, Մեքսիկա, Ուրուգվայ,
Եվրոպական երկրների՝ Ավստրիա, Գերմանիա, Իտալիա, Լատվիա, Միացյալ Թագավորություն, Նիդեռլանդներ, Նորվեգիա, Շվեդիա, Շվեյցարիա, Պորտուգալիա, Ուկրաինա, Ֆրանսիա,
Եվրասիական և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրների՝ Ավստրալիա, Բելառուս, Թուրքմենստան, Հնդկաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Նեպալ, Նոր Զելանդիա, Չինաստան, Տաջիկստան, Ռուսաստան, Ուզբեկստան, Ֆիլիպիններ,
Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի երկրների՝ Գվինեա, Եմեն, Զիմբաբվե, Իրաք, Լիբանան, Հարավային Աֆրիկա, Մարոկկո, Նիգերիա, Սիերա Լեոն, Սիրիա»,– գրել է ԱԳՆ խոսնակը։
Անի Բադալյանը նաև հավելել է, որ ԱՄԷ-ից տեղափոխված անձանց կազմում ևս եղել են այլ երկրների քաղաքացիներ, որոնք նախընտրել են իրենց երկրներ վերադառնալ ՀՀ-ով տարանցիկ չվերթով։

С начала конфликта из Ирана через территорию Армении были эвакуированы граждане 41 страны
Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-секретарь Министерства иностранных дел РА Ани Бадалян.
«Из соседних стран — Грузии, Турции, Ирана;
Из стран американского континента — США, Мексики, Уругвая;
Из европейских стран: Австрия, Германии, Италиия, Латвии, Великобритании, Нидерланды, Норвегии, Швеции, Швейцарии, Португалии, Украины, Франции;
Из стран Евразийского и Тихоокеанского региона: Австралии, Беларуси, Туркменистана, Индии, Казахстана, Кыргызстана, Непала, Новой Зеландии, Китая, Таджикистана, России, Узбекистана, Филиппин;
Из стран Ближнего Востока и Африки: Гвинеи, Йемена, Зимбабве, Ирака, Ливана, Южной Африки, Марокко, Нигерии, Сьерра-Леоне, Сирии.
Добавим, что среди эвакуированных из ОАЭ были также граждане других стран, которые предпочли вернуться в свои страны транзитным рейсом через Армению», - говорится в сообщении ведомства.