Դիտարկվում են Կատարի տարածքում գտնվող ՀՀ 3 քաղաքացու վերադարձի հնարավոր տարբերակներ. ԱԳՆ
Ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր՝ Կատարում ՀՀ դեսպանության հետ կապ է հաստատել Կատարի տարածքում տարանցիկ գտնվող ՀՀ 41 քաղաքացի, որոնց հետ կապը կրում է մշտական բնույթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից, ընդգծելով, որ նշված քաղաքացիներից 38-ի համար, որոնք ճամփորդելիս են եղել «Qatar Airways»-ի միջոցով, ավիաընկերության կողմից ապահովվել են կեցության, սննդի բոլոր պայմանները։
«Քաղաքացիներից երկուսը դեղորայքի կարիք են ունեցել. համապատասխան աջակցությունը ցուցաբերվել է Դոհայում ՀՀ դեսպանության կողմից»,-նշել են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Գերատեսչությունից նաև հայտնում են, որ մարտի 6-ին դեսպանությունում կազմակերպվել է քննարկում՝ Դոհայում մնացած ՀՀ բոլոր քաղաքացիների մասնակցությամբ։ Դեսպանության կողմից գնահատվել են կարիքները։
Կատարի տարածքում է գտնվում ևս 3 ՀՀ քաղաքացի, որոնց պարագայում դիտարկվում են վերադարձի հնարավոր տարբերակներ։
«Qatar Airways» ընկերության մարտի 9-ի չվացուցակի մեջ այս պահի դրությամբ ներառված է դեպի Երևան չվերթը։

Рассматриваются возможные варианты возвращения 3 граждан Армении, находящихся в Катаре. МИД
С начала военных действий 41 гражданин Армении, находящийся транзитом в Катаре, связался с посольством Армении в Катаре. Связь с ними носит постоянный характер.
Как передает Арменпресс, об этом заявило Министерство иностранных дел Армении, подчеркнув, что 38 из упомянутых граждан, путешествовавших рейсом Qatar Airways, авиакомпания предоставила все условия для проживания и питания.
«Двое из граждан нуждались в медикаментах. Соответствующую помощь оказало посольство Армении в Дохе», — отметило Министерство иностранных дел РА.
Ведомство также сообщило, что 6 марта в посольстве была организована дискуссия с участием всех граждан Армении, находящихся в Дохе. Посольством были оценены их потребности.
В Катаре находятся еще 3 гражданина Армении, и возможные варианты их возвращения также рассматриваются.