Իսրայելը հարվածել է Լիբանանի հյուսիսում պաղեստինցի փախստականների ճամբարին․ կան զոհեր
Իսրայելի բանակը հարվածել է Լիբանանի Տրիպոլի ափամերձ քաղաքում գտնվող պաղեստինցի փախստականների Բեդդաուի ճամբարում գտնվող շենքին, ինչի հետևանքով զոհվել է երկու, վիրավորել՝ մեկ մարդ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Associated Press-ը։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությանը հաղորդմամբ՝ հարվածը տեղի է ունեցել առանց նախազգուշացման։
Իսրայելական կողմը չի պարզաբանել, թե ում են թիրախավորել այս հարվածով։
Բեյրութից մոտ 85 կիլոմետր հյուսիս և Լիբանան-Իսրայել սահմանից ավելի քան 180 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Բեդդաուին թիրախավորվել էր նաև 2024 թվականին Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև պատերազմի ժամանակ։
Չնայած 2024 թվականի նոյեմբերին կնքված հրադադարին՝ իսրայելական զինվորականները 2025-ի հուլիսին հայտարարել են, որ հարվածել են ճամբարում գտնվող ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցչին։

Израиль нанес удар по лагерю палестинских беженцев на севере Ливана: есть жертвы
Израильская армия нанесла удар по лагерю палестинских беженцев Аль-Бадави в прибрежном городе Триполи, Ливан. Погибли два человека, один получил ранения. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на Associated Press.
Министерство здравоохранения Ливана заявило, что удар был нанесен без предупреждения.
Израильская сторона не уточнила, кто именно был целью удара.
Аль-Бадави, расположенный примерно в 85 километрах к северу от Бейрута и более чем в 180 километрах от ливано-израильской границы, подвергался обстрелам и в 2024 году во время войны между Израилем и “Хезболлой”.
Несмотря на подписанное в ноябре 2024 года соглашение о прекращении огня, израильские военные в июле 2025 года объявили о нанесении удара по представителю ХАМАС в этом лагере.