Ֆրանսիական կործանիչները խոցել են ԱՄԷ թռչող իրանական անօդաչուներ
Ֆրանսիական Rafale կործանիչները խոցել են ԱՄԷ թռչող իրանական անօդաչուներ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է RFI-ից (Միջազգային ֆրանսիական ռադիո), այս մասին France 2-ին ասել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն։
Հաղորդագրության համաձայն՝ Բարոն նշել է, որ ֆրանսիական Rafale ինքնաթիռները որսացել և ոչնչացրել են Արաբական Միացյալ Էմիրություններ շարժվող իրանական անօդաչու թռչող սարքեր։
Ֆրանսիայի քաղաքացիներին տեղափոխելու վերաբերյալ նախարարը նշել է, որ մարտի 4-ին կիրականացվեն «մի քանի չվերթեր», այդ թվում՝ մեկը՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, «մեկ այլ թռիչք Եգիպտոսից՝ Իսրայելից ամենախոցելի մի քանի հայրենակիցների վերադարձնելու համար»։
Փետրվարի 28-ին Իրանի վրա ամերիկա-իսրայելական հարձակումից և Իսլամական Հանրապետության կողմից Պարսից ծոցի երկրների և Իսրայելի դեմ ձեռնարկված հակահարվածից հետո շատ երկրների օդային տարածքը փակվել է։
Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը հայտնել են, որ «կանխարգելիչ» ռազմական գործողություն են սկսել Իրանի դեմ: Սպիտակ տունը հարձակումը հիմնավորել է Թեհրանից բխող հրթիռային և միջուկային սպառնալիքներով: Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է լայնածավալ պատասխան գործողության մասին՝ հարվածներ հասցնելով Իսրայելին, ինչպես նաև ամերիկյան ռազմաբազաների և էներգետիկ օբյեկտների Բահրեյնում, Հորդանանում, Կատարում, Քուվեյթում, ԱՄԷ-ում, Սաուդյան Արաբիայում, Օմանում, Իրաքում: Հարվածի է ենթարկվել նաև Կիպրոսում բրիտանական ավիաբազան։

Французские истребители сбили иранские беспилотники, летящие в сторону ОАЭ
Французские истребители Rafale сбили иранские беспилотники, летящие в сторону ОАЭ. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на RFI (Международное французское радио), об этом заявил France 2 министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро.
Барро отметил, что французские истребители перехватили и уничтожили иранские беспилотники, летящие в сторону ОАЭ.
Что касается эвакуации французских граждан, министр отметил, что 4 марта будет совершено несколько рейсов, в том числе один из Объединенных Арабских Эмиратов, один рейс из Египта для возвращения соотечественников из Израиля.
После ударов США и Израиля по Ирану 28 февраля и ответных ударов исламской республики по объектам США и Израиля в государствах Персидского залива и Израиля воздушное пространство многих стран было закрыто.
Соединенные Штаты и Израиль объявили о начале “превентивной” военной операции против Ирана. Белый дом оправдывает удары ракетными и ядерными угрозами, исходящими из Тегерана. Корпус стражей исламской революции объявил о крупномасштабной ответной операции, в ходе которой будут нанесены удары по Израилю, а также по американским военным базам и энергетическим объектам в Бахрейне, Иордании, Катаре, Кувейте, ОАЭ, Саудовской Аравии, Омане и Ираке. Также была атакована британская авиабаза на Кипре.