Բելգիան կարող է իր ավիաբազաները Ֆրանսիային տրամադրել միջուկային զենք կրելու ունակ ինքնաթիռների համար
Բելգիան կարող է մասնակցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի առաջարկած միջուկային զսպման նախագծին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մարտի 3-ի երեկոյան RTL հեռուստաալիքի հետ զրույցում հայտարարել է Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Մաքսիմ Պրևոն:
«Նախագահ Մակրոնի առաջարկած ֆրանսիական միջուկային վահանի հայեցակարգը, որը նա առաջարկում է տարածել Եվրոպայի այլ երկրներում, ներառյալ Բելգիայում, ինձ լավ գաղափար է թվում», - նշել է նախարարը:
Ըստ Պրևոյի՝ Եվրոպան «չափազանց երկար ժամանակ է հույսը դրել ԱՄՆ-ի պաշտպանական հովանոցի վրա» և այժմ պետք է ուժեղացնի իր սեփական պաշտպանությունը։
Գործնականում սա կարող է նշանակել, որ միջուկային զենքով հանդերձված ֆրանսիական ինքնաթիռները կկարողանան օգտագործել Բելգիայի ավիաբազաները։
Բելգիայի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ նպատակը զսպումն է, ոչ թե հակամարտությունների հրահրումը։
Մակրոնը մարտի 2-ին եվրոպական ութ պետության առաջարկել է մասնակցել նախագծին, որի նպատակն է ֆրանսիական «միջուկային վահանը» տարածել այլ եվրոպական երկրներում։ Խոսքը վերաբերում է Գերմանիային, Մեծ Բրիտանիային, Լեհաստանին, Նիդեռլանդներին, Բելգիային, Հունաստանին, Շվեդիային և Դանիային:

Бельгия может предоставить Франции свои авиабазы для самолетов, оснащенных ядерным оружием
Бельгия может принять участие в проекте ядерного сдерживания, предложенном президентом Франции Эммануэлем Макроном. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил министр иностранных дел Бельгии Максим Прево в интервью телеканалу RTL вечером 3 марта.
“Предложенная президентом Макроном концепция французского ядерного щита, которую он в конечном итоге собирается распространить на другие европейские страны, включая Бельгию, кажется мне хорошей идеей”, — отметил министр.
По словам Прево, Европа “слишком долго полагалась на оборонный зонтик США” и теперь нуждается в укреплении собственной обороны.
На практике это может означать, что французские самолеты, оснащенные ядерным оружием, смогут использовать бельгийские авиабазы.
По словам министра ИД, цель — сдерживание, а не разжигание конфликта.
2 марта Макрон пригласил восемь европейских стран принять участие в проекте, направленном на расширение французского ядерного щита на другие европейские страны. Это Германия, Великобритания, Польша, Нидерланды, Бельгия, Греция, Швеция и Дания.