Հայաստանի և Օմանի ԱԳ նախարարները քննարկել են Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 3-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Օմանի Սուլթանության ԱԳ նախարար Բադր բին Համադ բին Համուդ Ալ-Բուսաիդիի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը: Ընդգծվել է խաղաղ միջոցներով հանգուցալուծման հասնելու, դիվանագիտությանն առաջնահերթություն տալու կարևորությունը, ինչի համատեքստում բարձր են գնահատվել Օմանի կողմից գործադրված ջանքերը:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Օմանից և ԱՄԷ-ից Հայաստան ՀՀ քաղաքացիների վերադարձի համար անհրաժեշտ ընթացակարգերի դյուրացման համար՝ պատրաստակամություն հայտնելով ՀՀ կողմից ևս, ըստ անհրաժեշտության, աջակցություն ցուցաբերել Օմանի քաղաքացիների տեղափոխման հարցերում:
Հայաստանի և Օմանի ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել նաև երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանն ուղղված աշխատանքներին՝ ընդգծելով առկա ներուժի լավագույնս իրացման հարցում Մասկատում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանություն բացելու՝ ՀՀ կառավարության կողմից կայացված որոշման նշանակությունը:

Главы МИД Армении и Омана обсудили ситуацию на Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Омана Бадром Аль-Бусаиди.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили ситуацию на Ближнем Востоке. Была подчеркнута важность достижения решения мирными средствами и приоритета дипломатии. В этом контексте были высоко оценены усилия Омана.
Арарат Мирзоян выразил благодарность за содействие в проведении необходимых процедур по возвращению граждан Армении из Омана и ОАЭ на родину, а также выразил готовность Армении оказать, при необходимости, помощь в вопросе эвакуации граждан Омана.
Главы МИД Армении и Омана коснулись также работы по расширению двусторонней повестки, подчеркнув значимость решения правительства Армении об открытии резидентного посольства Армении в Маскате в целях наилучшей реализации существующего потенциала.