Իսրայելը թիրախավորել է Բեյրութը, «Հեզբոլլահ»-ը՝ իսրայելական Ռամաթ Դավիդ ավիաբազան
Իսրայելի բանակը երկու ավիահարվածով թիրախավորել է Բեյրութի հարավային արվարձանում գտնվող Հադաս շրջանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA):
Բացի այդ, վերսկսվել են Իսրայելի ավիահարվածները Բեյրութի հարավային արվարձանում գտնվող Հարեթ Հրեյքի ուղղությամբ։
Al Jazeera-ի փոխանցմամբ՝ Իսրայելի բանակի խոսնակը Հադաս թաղամասի բնակիչների տարհանման հրաման է տվել նախքան բնակավայրին հարվածելը։
Խոսնակը նաև նշել է, որ տարհանման հրաման է տրվել Լիբանանի հարավում գտնվող 59 գյուղի բնակիչներին։
«Մենք շուտով կգործենք «Հեզբոլլահ»-ի գործունեության դեմ», - նշել է նա։
«Հեզբոլլահ»-ին պատկանող «Ալ-Մանար» հեռուստաընկերությունը հայտնել է, որ Լիբանանի մայրաքաղաքի վրա Իսրայելի կողմից վերսկսված ավիահարվածների ընթացքում թիրախավորվել է Բեյրութի հարավային արվարձանում գտնվող «Ան-Նուր» ռադիոկայանի շենքը։
Իսրայելական Yedioth Aharonot թերթը հաղորդել է, որ «Հեզբոլլահ»-ը կարճ ժամանակ առաջ 15 հրթիռային հարված է հասցրել Իսրայելի հյուսիսային հատվածին։
Իսրայելի ներքին ռազմաճակատի հրամանատարությունը հայտնել է, որ Վերին Գալիլեայում տագնապը դադարեցվել է Լիբանանից արձակված չորս հրթիռներ որսալուց հետո։
«Հեզբոլլահ»-ն իր հերթին հայտարարել է, որ մարտի 3-ի լուսաբացին անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորել է Իսրայելի հյուսիսում գտնվող Ռամաթ Դավիդ ավիաբազայի ռադարային կայաններն ու կառավարման սենյակները։
Հայտարարության մեջ «Հեզբոլլահ»-ը նշել է, որ պատասխան հարվածն ուղղված էր ռազմական օբյեկտների դեմ, ոչ թե քաղաքացիական անձանց, «ինչպես անում է թշնամին»։
Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունների մեկնարկից և երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի սպանությունից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումը սկսել է հարվածներ հասցնել Իսրայելին, որն էլ պատասխան ռազմական գործողություններ է սկսել Լիբանանում։ Լիբանանի իշխանություններն արգելել են «Հեզբոլլահ»-ի ռազմական գործողությունները երկրում։

Израиль вновь нанес удары по Бейруту, “Хезболла” - по израильской авиабазе Рамат-Давид
Израильская армия нанесла два авиаудара по району Хадас в южном пригороде Бейрута. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Национальное информационное агентство Ливана (NNA).
Возобновились и израильские авиаудары в направлении Харет-Хрейка, расположенного в южном пригороде Бейрута.
По сообщению Al Jazeera, представитель израильской армии перед атакой дал жителям района Хадас распоряжение об эвакуации.
Представитель отметил, что распоряжение об эвакуации также были даны жителям 59 сел на юге Ливана.
“Мы скоро примем меры против деятельности “Хезболлы”, — отметил он.
Принадлежащий “Хезболле” телеканал “Аль-Манар” сообщил, что в ходе возобновившихся авиаударов Израиля по столице Ливана было обстреляно здание радиостанции “Ан-Нур” в южном пригороде Бейрута
Израильская газета Yedioth Aharonot сообщила, что “Хезболла” нанесла 15 ракетных ударов по северному Израилю.
Командование тыла Израиля заявило, что сигнал тревога в Верхней Галилее был отменен после перехвата четырех ракет, выпущенных из Ливана.
“Хезболла”, в свою очередь, заявила, что на рассвете 3 марта запустила беспилотники для поражения радиолокационных станций и диспетчерских пунктов на авиабазе Рамат-Давид на севере Израиля.
“Хезболла” сообщила, что ответные удары были направлены на военные цели, а не на мирных жителей, “как это делает враг”.
После начала военных операций США и Израиля против Ирана и убийства верховного лидера страны Али Хаменеи ливанское движение “Хезболла” начало атаковать Израиль, который, в свою очередь, ответил военными операциями в Ливане. Ливанские власти запретили военные действия “Хезболлы” в стране.