Հորմուզի նեղուցով նավագնացության ծավալը նվազել է 70%-ով
Ռազմավարական նշանակություն ունեցող Հորմուզի նեղուցով նավարկությունների ծավալը կտրուկ նվազել է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը՝ վկայակոչելով նավագնացությանը հետևող Marine Traffic հարթակի տվյալները:
Նշվում է, որ փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր նեղուցով նավարկությունների թիվը նվազել է 70%-ով:
Նավերը վերջին երեք օրվա ընթացքում փոխել են նաև ընթացքը՝ հետադարձ կատարելով, նվազեցնելով արագությունը կամ վերջին պահին փոխելով ուղղությունը:
Իրանը նախազգուշացրել էր նավերին չանցնել երկրի հարավում գտնվող Հորմուզի նեղուցով: Այս կարևոր ջրային ուղիով է անցնում համաշխարհային նավթի և գազի մատակարարումների շուրջ 20%-ը:

Объем судоходства через Ормузский пролив сократился на 70%
Объём судоходства через стратегически важный Ормузский пролив резко сократился. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Associated Press со ссылкой на данные платформы Marine Traffic, отслеживающей судоходство.
Отмечается, что с начала военных действий Израиля и США против Ирана 28 февраля количество судов, проходящих через пролив, сократилось на 70%.
За последние три дня суда также меняли курс, разворачиваясь, снижая скорость или меняя направление в последнюю минуту.
Иран предупреждал о недопустимости прохождения суда через Ормузский пролив. Через этот важный водный путь проходит около 20% мировых поставок нефти и газа.