Ֆրանսիան հաստատել է ԱՄԷ-ում իր ռազմաբազայի թիրախավորումը
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն Իրանում ստեղծված իրավիճակի շուրջ ճգնաժամային հանդիպումից հետո հաստատել է այն տեղեկությունները, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիի նավահանգստին անօդաչու թռչող սարքերով գրոհի ժամանակ հարվածի է ենթարկվել ֆրանսիական ռազմածովային ուժերի հանգարներից մեկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Նախարարը նշել է, որ ռազմաբազան միայն թեթև նյութական վնասներ է կրել:
Ժան-Նոել Բարոն նաև հայտնել է, որ հակամարտությունն ազդել է մերձավորարևելյան տարածաշրջանի տասից ավելի երկրում ապրող կամ այնտեղ այցելող գրեթե 400 000 Ֆրանսիայի քաղաքացու վրա: Նրա խոսքով՝ երկրի քաղաքացիների շրջանում տուժածների մասին տեղեկություններ չեն ստացվել:
Բարոն նաև հայտարարել է, որ Իրանի դեմ «միակողմանի» հարձակումները պետք է նախապես քննարկվեին հենց այդ նպատակով ստեղծված կոլեկտիվ մարմիններում, ինչպիսին է ՄԱԿ-ը:

Франция подтвердила нанесение удара по своей военной базе в ОАЭ
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро подтвердил, что по ангару военно-морской базы Франции в ОАЭ был нанесен удар беспилотником, целью которого был порт Абу-Даби, столицы Объединенных Арабских Эмиратов. Об этом сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters.
Министр отметил, что военной базе причинен лишь незначительный материальный ущерб.
Жан-Ноэль Барро также сообщил, что конфликт затронул почти 400 000 французских граждан, проживающих или посещающих более десятка стран Ближнего Востока. По его словам, сообщений о жертвах среди граждан страны не поступало.
Барро также заявил, что “односторонние” атаки Израиля и США против Ирана следовало бы обсудить заранее в коллективных органах, созданных для этой цели, таких как ООН.