Մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ծրագրին զուգահեռ նախատեսվում է նաև ամբողջ վագոնային պարկի թարմացում
Մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցմանը նախապատրաստվելուն զուգահեռ՝ քննարկվում է նաև նոր վագոններ ձեռք բերելու և դեպոն արդիականացնելու ծրագիրը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի քաղաքապետարանի մարտի 2-ի գործակարգավարական խորհրդակցությանը Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը պատասխանատուներից հետաքրքրվեց 48 նոր վագոնների ձեռքբերման և դեպոյի արդիականացման ծրագրերի ընթացքից։
Քաղաքապետի խորհրդական Անետա Բաբայանը զեկուցեց, որ Աջափնյակի կայարանի և մետրոյի արդիականացման ծրագրերը, որոնցով նախատեսվում է նաև վագոնային պարկի ամբողջական թարմացումը, իրականացվում են զուգահեռ,
«Ներդրումային ծրագրերի տրամաբանության հավանության է արժանացել և դրական եզրակացությամբ այսօր շնորհանդեսներն ուղարկում ենք Կառավարություն, որպեսզի հանրային ներդրումային կոմիտեի նիստ պլանավորվի երկու ծրագրերի վերջնական քննարկման մասով»,-մանրամասնեց Բաբայանը։
Նրա խոսքով՝ Երևանի մետրոպոլիտենի արդիականացման ծրագրի վերագնահատված բյուջեն հասնում է մոտ 60 միլիարդ դրամի, որը նաև ներառում է դեպոյի արդիականացումն ու այլ ենթակառուցվածքային ներդրումներ։

Preparations for the construction of Yerevan’s new “Ajapnyak” Metro station are underway, and city officials are simultaneously discussing plans to acquire new rolling stock and modernize the metro depot.
During a March 2 executive meeting at Yerevan City Hall, Mayor Tigran Avinyan inquired about the progress of plans to purchase 48 new metro cars and upgrade the depot.
The mayor’s adviser, Aneta Babayan, reported that the Ajapnyak station project and the broader metro modernization program—including a full renewal of the city’s rolling stock—are being implemented in parallel. She added:
“The projects have received approval in principle, and with a positive assessment, the proposals are being submitted to the Cabinet today so that a Public Investment Committee session can be scheduled for the final discussion of both programs.”
Babayan also noted that the revised budget for Yerevan Metro’s modernization program is estimated at around 60 billion Armenian drams (approximately $159 million), covering the depot upgrade and other infrastructure investments.