Իրանում, Իսրայելում, ԱՄԷ-ում, Կատարում, Քուվեյթում և Բահրեյնում պայթյուններ են լսվել, Հորմուզի նեղուցում թիրախավորվել է Օմանի նավթատար նավը
Իրանի մայրաքաղաքում մարտի 1-ին նոր պայթյուններ են տեղի ունեցել։ Իսրայելի ռազմական գերատեսչությունը հայտնել է, որ հարվածներ է հասցրել Թեհրանի կենտրոնում տարբեր թիրախների։ Իրանն էլ հարվածներ է հասցրել Իսրայելին և արաբական մի շարք երկրներում ամերիկյան օբյեկտների՝ ի պատասխան երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենիի սպանության։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
Ըստ գործակալության տեղեկությունների՝ Թեհրանում պայթյունից հետո ծխի մեծ ամպ է բարձրացել երկինք, գետինը ցնցվել է։ Հարվածը կենտրոնացած է եղել ոստիկանության կենտրոնակայանի, Իրանի պետական հեռուստաընկերության, Հեղափոխական դատարանի և Պաշտպանության նախարարության մասնաշենքի մերձակա տարածքում։
Վնասվել է Թեհրանում Սերբիայի դեսպանատունը, տուժածներ չկան։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ Իրանում ռազմական թիրախներին և երկրի ղեկավարությանը հարվածները չեն դադարի։ Իսրայելն արդեն հայտնել է իրանցի 40 ռազմական ղեկավարների սպանելու մասին։
Իսրայելի բանակի խոսնակն էլ հայտարարել է, թե իրենք տեղյակ չեն Իրանի հարավային Մինաբ քաղաքում աղջիկների դպրոցին ուղղված ամերիկյան կամ իսրայելական հարվածների մասին, որի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է գրեթե 150-ի։
Իրանն էլ շարունակում է պատասխան հարվածներն Իսրայելի ուղղությամբ։ Թել Ավիվում գրանցվել է առաջին իսրայելցի զոհը. գիշերը իրանական հրթիռի հարվածից մեկ կին զոհվել է, 27 մարդ՝ վիրավորվել։
Ի պատասխան իր դեմ հարվածների՝ Իրանը թիրախավորել է նաև Բահրեյնում, Քուվեյթում, Կատարում և ԱՄԷ-ում ամերիկյան մի շարք  ռազմական օբյեկտներ։
Աբու Դաբիում հակաօդային պաշտպանության համակարգի կողմից խոցված անօդաչու թռչող սարքի բեկորից թեթև վիրավորվել են մեկ կին և նրա երեխան։ Դուբայում պայթյուններ են լսվել ՀՕՊ համակարգի աշխատանքից։
Բահրեյնի մայրաքաղաք Մանամայում վնասվել է հյուրանոց։ Ըստ Նեքին գործերի նախարարության՝ թիրախավորվել է Crown Plaza հյուրանոցը։ Տուժածներ չկան։ Բահրեյնի պետական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ խոցվել են Իրանի կողմից արձակված հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր։ Փետրվարի 28-ին թիրախավորվել էր ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի 5-րդ նավատորմի կենտրոնակայանը, վնասվել էր երեք շենք։
Քուվեյթն իր հերթին հայտնել է մարտի 1-ին ՀՕՊ համակարգերի կողմից մի շարք օդային թիրախների ոչնչացման մասին։
Կատարը ևս հայտնել է իրանական հրթիռներ և ԱԹՍ-ներ խոցելու մասին։ Տուժածներ չկան։
Օմանն էլ հայտնել է, որ Հորմուզի նեղուցում հարվածի տակ է հայտնվել իր նավթատար լցանավերից մեկը։ Չորս նավաստի վիրավորվել է։ Օմանը, որը Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև բանակցություններում միջնորդի դեր էր կատարում, նաև հայտնել է իր Դուքմի նավահանգստի թիրախավորման մասին։

В Иране, Израиле, ОАЭ, Катаре, Кувейте и Бахрейне были слышны взрывы, оманский нефтяной танкер подвергся обстрелу в Ормузском проливе
1 марта в иранской столице произошли новые взрывы. Израильские военные заявили, что нанесли удары по различным целям в центре Тегерана. Иран, в свою очередь, нанес удары по Израилю и американским целям в ряде арабских стран — в ответ на убийство верховного лидера страны Али Хаменеи.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Associated Press.
По данным агентства, после взрыва в Тегеране в небо поднялось большое облако дыма, а земля затряслась. Удары пришлись на район возле штаб-квартиры полиции, иранского государственного телевидения, Революционного суда и здания Министерства обороны.
Пострадало посольство Сербии в Тегеране, сообщений о пострадавших нет.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что удары по военным целям и иранскому руководству не прекратятся. Израиль уже сообщил об убийстве 40 иранских военных лидеров.
Представитель израильской армии заявил, что им неизвестно о каких-либо американских или израильских ударах по женской школе в южном иранском городе Минаб, в результате которых погибло около 150 человек.
Иран продолжает ответные удары по Израилю. Первая жертва среди израильтян зафиксирована в Тель-Авиве: в результате ракетного удара Ирана за ночь погибла женщина и 27 человек получили ранения.
В ответ на удары по Израилю Иран также нанес удары по ряду американских военных объектов в Бахрейне, Кувейте, Катаре и ОАЭ.
В Абу-Даби женщина и ее ребенок получили легкие ранения от обломков беспилотника, сбитого системой ПВО. В Дубае были слышны взрывы, вызванные работой системы ПВО.
В столице Бахрейна Манаме пострадал отель. По данным Министерства по делам страны, целью нападения стал отель Crown Plaza. Пострадавших нет. Бахрейнские государственные СМИ сообщили, что ракеты и беспилотники, выпущенные Ираном, были сбиты. 28 февраля штаб-квартира 5-го флота ВМС США подверглась обстрелу, в результате которого были повреждены три здания.
В свою очередь, Кувейт сообщил об уничтожении ряда воздушных целей системами ПВО 1 марта.
Катар также сообщил о сбитии иранских ракет и беспилотников. О жертвах не сообщается.
Оман также сообщил, что один из его нефтяных танкеров был атакован в Ормузском проливе, в результате чего пострадали четыре моряка. Оман, выступающий в качестве посредника на переговорах между Тегераном и Вашингтоном, также заявил, что его порт Дукм подвергся обстрелу.