Մելանյա Թրամփը կնախագահի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մարտի 2-ի նիստը
ԱՄՆ առաջին տիկին Մելանյա Թրամփը Նյու Յորքում կնախագահի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մարտի 2-ի նիստը. սա համընկնում է ԱՄՆ-ի կողմից Խորհրդի նախագահության ստանձնման հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
Նշվում է, որ ըստ առաջին տիկնոջ գրասենյակի հայտարարության՝ սա նման առաջին դեպքը կլինի, երբ ԱՄՆ առաջին տիկինը կնախագահի Անվտանգության խորհրդի նիստը։ Նիստի մասնակիցները կքննարկեն կրթությունը, տեխնոլոգիաները, խաղաղությունը և անվտանգությունը։
Նիստի խորագիրն է «Երեխաները, տեխնոլոգիաները և կրթությունը հակամարտության ժամանակ»։
Մելանյա Թրամփը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմի ընթացքում ենթադրաբար առևանգված ուկրաինացի երեխաների՝ ընտանիքների հետ վերամիավորման հանդեպ։ Փետրվարի 12-ին նրա գրասենյակը հայտարարել էր, որ Մելանյա Թրամփի օգնությամբ հինգ ուկրաինացի երեխա և 1 ռուս երեխա վերադարձվել են իրենց ծնողներին։

Мелания Трамп будет председательствовать на заседании Совета Безопасности ООН 2 марта
Первая леди США Мелания Трамп будет председательствовать на заседании Совета Безопасности ООН 2 марта в Нью-Йорке, что совпадет с переходом ротационного председательства в Совете к США. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на CNN.
Впервые первая леди США будет председательствовать на заседании Совета Безопасности. На нем будут обсуждаться вопросы образования, технологий, мира и безопасности.
Тема заседания — “Дети, технологии и образование в условиях конфликта”.
Мелания Трамп проявила большой интерес к возвращению в родные семьи украинских детей, предположительно вывезенных во время войны между Россией и Украиной. 12 февраля её офис объявил, что с помощью Мелании Трамп пятеро украинских детей и один российский ребёнок были возвращены родителям.