Ընկերության վերածված երկկողմ հարաբերություններ. Փաշինյանի ու Տուսկի հայտարարություններն ամբողջությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի ներկայությամբ ստորագրվել է Հայաստանի և Լեհաստանի Հանրապետության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Լեհաստանի փոխվարչապետ, ազգային պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոշինյակ-Կամիշը:
Այնուհետև երկու երկրների վարչապետները ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Հայաստանի և Լեհաստանի վարչապետների հայտարարություններն ամբողջությամբ.
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկն ասել է.
Պարոն վարչապետ, իմ բարեկամ, իմ լավ ընկեր Նիկոլ Փաշինյան, շատ ուրախ ենք, որ այսօր կարող ենք Վարշավայում հանդիպել, հստակ հենց այն օրը, երբ Լեհաստանը Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել 1992 թվականի փետրվարի 26-ին։
Հիշում եմ այդ օրերը, ամիսները, որոնք անհանգստությամբ էին լցված, երբ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ էինք հաստատում այն պետությունների հետ, որոնք հանդիսանում էին նախկին խորհրդային պետություններ: Երբ Լեհաստանը մշտապես քաջալերում էր այն պետություններին, որոնք ընտրում էին իրենց անկախությունը: Եվ դա մի ժամանակ էր, երբ շատ լավ էինք ընկալում մեր երկու պետությունների պատմության գործընթացները և այն վտանգները, որոնք մեր երկրներին սպառնում էին։
Այսօր կարող եմ նշել, որ հայ-լեհական հարաբերությունները, ինչպես նաև մեր անձնական հարաբերությունները վերածվել են ընկերության՝ առանց որևէ նախապայմանի: Մենք ունենք նմանատիպ նպատակներ: Լեհաստանում շատ են գնահատում հայերին:
Ես ուզում եմ մատնանշել հենց Ձեր կատարած աշխատանքը: Ես գիտեմ, թե որքան ջանք է անհրաժեշտ եղել իրականացնելու քաղաքական տեսլականը: Դուք պետք է օրինակ հանդիսանաք հենց այդ քաղաքական ուղու վարման համար։ Նաև պետք է ամբողջ հանրությանը ներկայացնել, որ չափազանց կարևոր է խաղաղությունը։ Խաղաղությունն առաջնահերթ կետ է: Թեև դա բարդ ճանապարհ է և պահանջում է մեծ աշխատանք, ինչը շատ գովելի է և գնահատվում է իմ կողմից: Ցանկանում եմ հայ ազգին և անձամբ Ձեզ ամենայն հաջողություն այդ ճանապարհին։
Նաև ուզում եմ ասել, որ շատ գովելի է, որ Հայաստանը բռնել է եվրոպական ուղին: Սա շատ ակտիվ թեմա է քննարկումների համար, թե ինչպես ընդլայնել Եվրամիության մեծ ընտանիքը։ Շատ հետաքրքիր միջադեպ եղավ, երբ երեկ Իսլանդիայի վարչապետն էր այստեղ. մի երկիր, որը աշխարհագրական մեկ այլ ուղղությունից է և շուտով իրենք հանրաքվե են ցանկանում կազմակերպել: Մենք զրուցում էինք և շատ ռեալիստական տեսլական էինք տեսնում, թե ինչպես կարող ենք բացել այդ ճանապարհը Հայաստանի քաղաքացիների համար, որպեսզի դա լինի պրակտիկ պրոցես, ընթացակարգ: Ասեմ, որ բոլորին էլ ձեռնտու է այն հանգամանքը, որ բոլորս միախմբված ենք աշխատում, տարբեր ձայներ ենք ստանում, տարբեր մտքեր են արտահայտվում, բայց, այնուամենայնիվ, մենք հակված ենք ընդունելու այն բոլոր երկրներին, որոնք նույն արժեքների կրողներն են: Ուզում եմ մատնանշել հենց Ձեր ջանքերը, որ Հայաստանը հստակ այդ ուղին ներկայացնող ճանապարհով է գնում: Մենք շատ զգուշությամբ, բայց նաև հստակորեն բաց ենք Եվրամիությունն ընդլայնելու համար այն բոլոր երկրների համար, ովքեր ընտրում են ժողովրդավարությունը, անկախությունը, խաղաղությունը։ Ես վստահ եմ, որ Ձեր վարած քաղաքականությունը հենց այդ ճանապարհով է ընթանում և ուզում եմ ևս մեկ անգամ Ձեր մոտեցման համար խորը երախտագիտությունս հայտնել։
Նախարար Կոշինյակ-Կամիշը շատ է ներգրավվել այդ անվտանգության համագործակցության մեջ: Դա է վկայում այսօրվա հուշագրի ստորագրումը: Հավատում ենք, որ ռազմական համագործակցությունը, որը կտարվի մեր անվտանգության ոլորտում ոչ միայն Հայաստանի համար կլինի բարենպաստ, այլ ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Մենք շատ լավ ենք գիտակցում, թե որքան կարևոր է այդ հանգամանքը: Գիտենք, որ երկու երկրներս էլ, ինչպես նաև երկու վարչապետներս էլ հստակ գիտենք, թե ինչ անել, ինչպես անել, որպեսզի մենակ չլինենք, որպեսզի լինենք միասին և որպեսզի կայուն, անվտանգ անվտանգություն ապահովենք մեր երկրներին, մեր ժողովրդներին։
Շատ շնորհակալ եմ, որ անցել եք այդ երկար ճանապարհը և ուրախ եմ, որ ներկա պահին Ձեր երկիրը գտնվում է այն կետում, որ կետում, որ գտնվում է: Կարծում եմ՝ կշարունակենք անվտանգության մեր համագործակցությունը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, իր հերթին, նշել է.
Շնորհակալ եմ, մեծարգո պարոն վարչապետ, հարգելի ներկաներ, նախ թույլ տվեք արձանագրել, որ ինձ համար մեծ պատիվ է պաշտոնական այցով գտնվել Լեհաստանում: Բավականին երկար ժամանակ Հայաստանի վարչապետի բարձր մակարդակով, ընդհանրապես՝ բարձրագույն մակարդակով այց չի եղել Լեհաստան: Կարծում եմ այս այցը մի նոր փուլի ազդարարում և արձանագրում է մեր երկկողմ հարաբերություններում: Բայց ինձ համար, պարոն Տուսկ, առանձնակի պատիվ է հրավեր ստանալ Ձեր կողմից և նման ջերմ ընդունելության արժանանալ Ձեր կողմից։
Այսօր մենք հանդիպում ենք Ձեզ՝ որպես Լեհաստանի վարչապետ, բայց Հայաստանը Ձեր մասին շատ վառ հիշողություններ ունի և շատ բարձր է գնահատում Ձեր գործունեությունը Եվրամիության խորհրդի նախագահի պաշտոնում, որովհետև Հայաստանը միշտ զգացել է Ձեր աջակցությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհին: Եվ իսկապես նաև իմ անձնական փորձն այդ ընթացքում շատ մեծ վստահության պաշար է ստեղծել, և ես ուզում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել դրա համար, նաև այն աջակցության համար, որ Լեհաստանը Հայաստանի Հանրապետությանը ցուցաբերում է ամենատարբեր ուղղություններով և ոլորտներում, այդ թվում՝ Եվրամիության շրջանակներում: Մենք այդ աջակցությունն զգացել ենք։
Ինձ համար և մեր պատվիրակության համար շատ կարևոր էր լսել Ձեր գնահատականները, մասնավորապես՝ նախորդ տարի Հայաստանի Հանրապետությունում ընդունված Եվրամիությանն անդամագրվելու գործընթաց մեկնարկելու մասին օրենքին և այն քաջալերող խոսքերը, որ Դուք ասացիք, իսկապես, նոր վստահություն են մեզ տալիս, որ մենք ավելի վստահ շարունակենք ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհը, որում մեր առաջնային խնդիրը Հայաստանը եվրոպական և Եվրամիության ստանդարտներին համապատասխան երկիր դարձնելն է:
Ես չեմ թաքցնի, և Դուք դա գիտեք, իհարկե, ոչ լսելով, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները շատ բարդ գործընթաց են: Իրենք իրենց հետ բերում են մարտահրավերներ, իրենք իրենց հետ բերում են կասկածներ, իրենք իրենց հետ բերում են մեղադրանքներ, և մանավանդ այսօրվա աշխարհում երբեմն ընդունված է կամ նույնիսկ փորձ է արվում ստեղծել տպավորություն, թե ժողովրդավարական երկիր նշանակում է լինել թույլ երկիր, ժողովրդավարական երկիր նշանակում է ի վիճակի չլինել ապահովել և պաշտպանել սեփական անվտանգությունը: Եվ ես կարծում եմ, որ Լեհաստանն այդ առումով շատ վառ օրինակ է, թե ինչպես կարող է ժողովրդավարությունը զուգակցվել ուժեղ անվտանգային համակարգի, ուժեղ տնտեսության հետ և, իհարկե, ուժեղ գործընկերության հետ միջազգային ասպարեզում։
Այս առումով ես ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ մեր ավանդական պատմական կապերին ավելանալու է գալիս մեր ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը և պիտի արձանագրեմ, որ մենք շատ բարձր ենք գնահատում Լեհաստանի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին և, իհարկե, խաղաղության այն գործընթացին, որը մեր տարածաշրջանում տեղի է ունենում։
Գիտեք, երբ մենք դեռ նոր էինք հայտարարում խաղաղության ռազմավարություն որդեգրելու ճանապարհը, և ես Հայաստանում՝ մեր խորհրդարանում ներկայացնում էի խաղաղության գործընթացի մասին իմ տեսլականը, ընդդիմության պատգամավորներից մեկն արձագանքեց հետևյալ կերպ՝ ասելով Հարավային Կովկասի մասին խոսում եք այնպես, կարծես՝ Եվրոպայի մասին եք խոսում: Իմ արձագանքը հետևյալն էր՝ ես ասեցի՝ իսկ մենք համոզվա՞ծ ենք, արդյոք, որ լավ գիտենք Եվրոպայի պատմությունը: Եվ Եվրոպան այդ առումով մեզ համար օրինակ է, և ճիշտն ասած, եթե շատ անկեղծ լինեմ՝ նաև խաղաղության գործընթացում հենց Եվրոպայի շատ բարդ, շատ դաժան պատմության օրինակն է, որ մեզ ի վերջո բերել է այն համոզման, որ ինչպես դուք նշեցիք, խաղաղությունն իսկապես ամենակարևորն է, որովհետև միշտ էլ կան փաստարկներ ընդդեմ խաղաղության: Բայց շատ կարևոր է ունենալ և կարողանալ հենվել այն փաստարկների վրա, որոնք ի ցույց են դնում խաղաղության անայլընտրանք լինելը, ժողովրդավարության անայլընտրանք լինելը և ազատության անայլընտրանք լինելը: Եվ ազատության այն ճանապարհը, որ Լեհաստանն անցել է և ժողովրդավարության, ժողովրդավարական հասարակության կառուցման այս գործընթացը, իհարկե, մեզ համար օրինակելի է։
Կրկին թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության համար և, իհարկե, մեծ հաճույքով Ձեզ սպասում եմ մայիսին Եվրոպական քաղաքական համայնքի երևանյան գագաթաժողովին։

In the presence of Prime Minister Nikol Pashinyan and Polish Prime Minister Donald Tusk, an agreement on military-technical cooperation between the Republic of Armenia and the Republic of Poland was signed by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan and the Deputy Prime Minister, Minister of National Defense of Poland Władysław Kościńska-Kamiś.
Then the prime ministers of the two countries made statements for media representatives.
The statements by the prime ministers of Armenia and Poland, provided by Prime Minister Nikol Pashinyan’s office, are presented below.
Polish Prime Minister Donald Tusk – Mr. Prime Minister, my friend, my good friend Nikol Pashinyan, we are very happy for our meeting in Warsaw today, precisely on the very day when Poland established diplomatic relations with Armenia on February 26, 1992.
I remember those days, those months, filled with anxiety, when we were establishing diplomatic relations with the states that were former Soviet states, when Poland was continuously encouraging those states that chose their independence. And that was a period when we understood very well the processes of the history of our two states and the dangers that threatened our countries.
Today I can say that Armenian-Polish relations, as well as our personal relations, have turned into friendship without any preconditions. We have similar goals. Armenians are highly valued in Poland.
I want to point out the work you have done. I know how much effort was needed to implement the political vision. You must be an example for following that political path. You must also present to the entire society that peace is extremely important. Peace is a priority. Although it is a difficult path and requires a lot of work, which is very commendable and appreciated by me. I wish the Armenian nation and you personally every success on that path.
I also want to say that it is very commendable that Armenia has taken the European path. This is a very active topic for discussions on how to expand the big family of the European Union. There was a very interesting incident when the Prime Minister of Iceland was here yesterday. A country that is from a different geographical direction and they want to organize a referendum soon. We were talking and we saw a very realistic vision of how we can open that path for the citizens of Armenia, so that it would be a practical process, a procedure. I would like to say that it is beneficial for everyone that we all work together, we get different ideas, different thoughts are expressed, but, nevertheless, we are inclined to accept all those countries that are bearers of the same values. I want to point out your efforts that Armenia is clearly following that path. We are very cautiously, but also clearly open to expanding the European Union for all those countries that choose democracy, independence, peace. I am confident that the policy you are pursuing is moving in that direction, and I would like to once again express my deep gratitude for your approach.
Minister Kościńska-Kamiś has been very involved in this security cooperation. This is evidenced by the signing of today's memorandum. We believe that the military cooperation that will be carried out in our security sector will be beneficial not only for Armenia, but for the entire region. We well acknowledge the importance of this circumstance. We know that both our countries, as well as both our prime ministers, know exactly what to do, how to do it, so that we are not alone, so that we are together and so that we can provide stable security to our countries, our peoples.
I am very grateful that you have come this long way and I am glad that your country is at the point where it is at the moment. I think we will continue our security cooperation.
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan - Thank you, esteemed Mr. Prime Minister, esteemed guests, first of all, let me state that it is a great honor for me to be in Poland on an official visit. For quite a long time, there has not been a high-level, or even a top-level, visit by the Prime Minister of Armenia to Poland. I think this visit heralds and marks a new stage in our bilateral relations. But for me, Mr. Tusk, it is a special honor to receive an invitation from you and to receive such a warm welcome from you.
Today we meet you as the Prime Minister of Poland, but Armenia has very vivid memories of you and highly appreciates your activities as President of the European Council, because Armenia has always felt your support on the path of democratic reforms. And indeed, my personal experience during that time created a great reserve of trust, and I want to thank you for that, as well as for the support that Poland provides to the Republic of Armenia in various directions and areas, including within the framework of the European Union. We have felt that support.
It was very important for me and our delegation to hear your assessments, in particular, of the law on launching the process of accession to the European Union adopted in the Republic of Armenia last year, and the encouraging words that you said, indeed, give us new confidence to continue the path of democratic reforms with greater confidence, in which our primary task is to make Armenia a country in line with European and European Union standards.
I will not hide, and you know this, that democratic reforms are a very complex process. They bring with them challenges, they bring with them doubts, they bring with them accusations, and especially in today's world it is sometimes accepted or even attempted to create the impression that a democratic country means being a weak country, a democratic country means not being able to ensure and protect its own security. And I think that Poland in this regard is a very vivid example of how democracy can be combined with a strong security system, a strong economy and, of course, with strong partnerships in the international arena.
In this regard, I am pleased to note that our traditional historical ties are being supplemented by our democratic reform agenda, and I must state that we highly appreciate Poland’s support for Armenia’s democratic reforms and, of course, the peace process that is taking place in our region.
You know, when we were just announcing the path to adopting a peace strategy, and when I was presenting my vision of the peace process in Armenia in our parliament, one of the opposition deputies responded as follows, saying that I am talking about the South Caucasus as if I were talking about Europe. My response was the following: I said, are we sure that we know the history of Europe well? And Europe is an example for us in that regard, and to be honest, it is the example of Europe’s very complex, very brutal history in the peace process that ultimately led us to the conviction that, as you mentioned, peace is really the most important thing, because there are always arguments against peace. But it is very important to have and be able to rely on arguments that demonstrate the irreplaceability of peace, the irreplaceability of democracy, and the irreplaceability of freedom. And the path of freedom that Poland has taken and this process of building democracy, a democratic society, is, of course, exemplary for us.
Once again, let me thank you for the warm welcome and, of course, I look forward to seeing you at the Yerevan Summit of the European Political Community in May.