Արթուր Մարտիրոսյանն ու Սիլվիա Շմիդթը քննարկել են Հայաստան-Գերմանիա կրթական և գիտական համագործակցության հեռանկարները
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է Գերմանիայի ակադեմիական փոխանակման ծրագրի (DAAD) տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Սիլվիա Շմիդթին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության փոխդեսպան Լարս Հեննիգը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է Գերմանիայի՝ որպես ԵՄ առաջատար երկրներից մեկի, հետ գործընկերության խորացմամբ՝ հատկապես գիտական, հետազոտական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
«Մենք պատրաստակամ ենք քննարկելու և իրագործելու Հայաստան-Գերմանիա կրթական և գիտական համագործակցության ինստիտուցիոնալ ամրապնդման, ակադեմիական համագործակցության նախագծեր իրականացնելու հնարավորությունները՝ ստեղծելով կայուն հարթակ երկկողմ հարաբերությունների խորացման և երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման համար»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը։
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ բարձրագույն կրթության ոլորտի առաջնահերթությունները՝ ընդգծելով բարձրագույն կրթության, գիտության միջազգայնացման առաջնահերթությունը, ինչպես նաև բուհերի վարկանիշային համակարգում ավելի բարձր արդյունքներ գրանցելու նպատակով համատեղ միջոցառումների անցկացման կարևորությունը:
DAAD-ի ղեկավար Սիլվիա Շմիդթը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ կարևորելով համատեղ ջանքերով Հայաստանում գերմանագիտության զարգացումը՝ սկսած դպրոցներում գերմաներենի խորացված ուսուցումից մինչև մագիստրոսական, հետազոտական ծրագրերի իրականացում:
Հանդիպման շրջանակում կողմերն անդրադարձել են Ագրարային համալսարանում DAAD-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրին, Արևելյան գործընկերության շրջանակում մի շարք բուհերի հետ համագործակցությամբ գերմանագիտության զարգացմանն ուղղված նախագծերին:
Առանձնակի շեշտվել են ԵՄ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում փոխգործակցության խորացման հնարավորությունները՝ տարբեր ուղղությունների մասնագետների ներգրավմամբ: Քննարկվել են կրթաթոշակային տեղերի տրամադրման հնարավորությունները, դասավանդողների մասնագիտական վերապատրաստման, դասընթացների անցկացման ձևաչափերը:
Արթուր Մարտիրոսյանը պաշտոնյային է ներկայացրել նաև «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի մանրամասները, դրա շրջանակում գերմանական կողմի հետ նախատեսվող համագործակցային շրջանակը:

Обсуждены перспективы сотрудничества между Германией и Арменией в сфере образования и науки
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян принял руководителя регионального отделения Немецкой службы академических обменов (DAAD) Сильвию Шмидт. На встрече также присутствовал заместитель посла Германии в Армении Ларс Хенниг.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, приветствуя гостей, заместитель министра подчеркнул, что армянская сторона заинтересована в углублении партнерства с Германией, как одной из ведущих стран ЕС, особенно в области науки, исследований и информационных технологий.
«Мы готовы обсудить и реализовать возможности институционального укрепления армяно-германского сотрудничества в области образования и науки, реализовать проекты академического сотрудничества, создать стабильную платформу для углубления двусторонних отношений и осуществить долгосрочные программы», — сказал Артур Мартиросян.
Замминистра представила приоритеты сектора высшего образования Армении, подчеркнув важность интернационализации высшего образования и науки, а также проведения совместных мероприятий для достижения более высоких результатов в рейтинговой системе университетов.
Глава регионального отделения DAAD Сильвия Шмидт выразила благодарность за прием, подчеркнув важность развития германистики в Армении посредством совместных усилий, начиная от углубленного преподавания немецкого языка в школах и заканчивая реализацией магистерских и исследовательских программ.
Стороны обсудили реализуемую в Аграрном университете при финансовой поддержке DAAD программу, а также проекты, направленные на развитие германистики в сотрудничестве с рядом университетов в рамках Восточного партнерства.
Особое внимание было уделено возможностям углубления сотрудничества в рамках программы ЕС «Эразмус+», привлекающим специалистов из различных областей. Были обсуждены возможности предоставления стипендий, повышения квалификации преподавателей и форматы проведения курсов.
Артур Мартиросян также представил подробную информацию о программе «Академический город», а также планируемом в этом контексте сотрудничестве с немецкой стороной.