ԱՄՆ զինված ուժերը հայտնել են Ալյասկայի մոտակայքում ռուսական ինքնաթիռների թռիչքն ընդհատելու մասին
ԱՄՆ Հյուսիսային Ամերիկայի ավիատիեզերական պաշտպանության հրամանատարությունը (NORAD) փետրվարի 19-ին «հայտնաբերել և հետևել է» ռուսական երկու Տու-95 ռազմավարական ռմբակոծիչի, երկու Սու-35 կործանիչի և մեկ A-50 ռադիոլոկացիոն կառավարման ինքնաթիռի, որոնք «գործում էին Ալյասկայի օդային պաշտպանության նույնականացման գոտում»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է X սոցիալական հարթակում NORAD-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ըստ հրամանատարության՝ երկու F-16, երկու F-35, մեկ E-3 և չորս KC-135 մարտական ինքնաթիռներ օդ են բարձրացել՝ ինքնաթիռների «թռիչքն ընդհատելու, դրանք դրականորեն նույնականացնելու և մինչև Ալյասկայի օդային պաշտպանության նույնականացման գոտուց դուրս գալն ուղեկցելու համար»։
2025 թ․ օգոստոսի 15-ին նախագահներ Դոնալդ Թրամփը և Վլադիմիր Պուտինը հանդիպեցին Ալյասկայում՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտության դադարեցման հարցը քննարկելու համար։ Այդ ժամանակվանից ի վեր պատերազմը դադարեցնելու ջանքերում, ինչպես նաև Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև հարաբերություններում առաջընթացը մեծ չէ։
BBC-ն նշում է, որ ռազմական ինքնաթիռների թռիչքների ընդհատումները տեղի են ունենում պարբերաբար և չեն վկայում իրավիճակի սրման մասին։

Вооруженные силы США заявили об обнаружении российских самолетов вблизи Аляски
Командование воздушно-космической обороны США (NORAD) 19 февраля “обнаружило и отследило” два российских стратегических бомбардировщика Ту-95, два истребителя Су-35 и самолет-разведчик боеприпасов А-50, “действовавшие в зоне идентификации противовоздушной обороны Аляски”.
Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в сообщении, распространенном NORAD в социальной сети X.
По данным командования, два истребителя F-16, два F-35, один E-3 и четыре истребителя KC-135 поднялись в воздух для “перехвата, точного опознавания и сопровождения за пределы зоны опознавания ПВО Аляски”.
15 августа 2025 года президенты Дональд Трамп и Владимир Путин встретились на Аляске для обсуждения вопроса завершения российско-украинского конфликта. С тех пор достигнут незначительный прогресс в усилиях по окончанию войны, а также в отношениях между Москвой и Вашингтоном.
Как отмечает BBC, перехваты военных самолетов происходят периодически и не свидетельствуют об эскалации ситуации.