Մոսկվան Տոկիոյին նախազգուշացրել է Կիևի համար ռազմական սարքավորման գնմանը միանալու հետևանքների մասին
Տոկիոյի հնարավոր մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում Կիևին ռազմական սարքավորում մատակարարելու մեխանիզմին կբարդացնի ռուս-ճապոնական հարաբերությունները: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք ուշադրություն ենք հրավիրել հաղորդագրություններին այն մասին, որ պաշտոնական Տոկիոն մտադիր է միանալ Կիևի ռեժիմի համար ռազմական սարքավորում գնելու ՆԱՏՕ-ի մեխանիզմին», - ասել է նա փետրվարի 18-ն կայացած ճեպազրույցում։
Զախարովայի խոսքով, թեև «Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչները հերքում են այս հաշվով վերջնական պայմանավորվածության առկայությունը», Մոսկվան «նման որոշումը շատ հավանական է համարում՝ առնվազն ելնելով այն դիրքորոշումից, որը Ճապոնիայի կառավարությունն ունեցել է Ուկրաինայում ստեղծված իրադրության հարցում»։
«Քանիցս ընդգծել ենք, որ Տոկիոյի միանալը հակառուսական նախագծերին, այդ թվում՝ ուկրաինական իշխանություններին աջակցելու նպատակով, ամենևին չի նպաստում ճգնաժամի նախապատճառների վերացմանը», - նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
«Այն տեխնիկան, որը ճապոնական փողերով կմատակարարվի Ուկրաինայի զինված ուժերին, հերթական օրինական թիրախը, նպատակը կդառնա Ռուսաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների համար։ Բացի այդ, այս քայլերն էլ ավելի կբարդացնեն ռուս-ճապոնական հարաբերությունները, որոնք Տոկիոյի ջանքերով առանց այդ էլ խորը լճացման մեջ են հայտնվել», - ընդգծել է Զախարովան։

Москва предупредила Токио о последствиях присоединения к закупке военной техники для Киева
Возможное участие Токио в механизме поставок военной техники Киеву в рамках НАТО осложнит российско-японские отношения. Как передает Арменпресс, об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Мы обратили внимание на сообщения о том, что официальный Токио намерен присоединиться к механизму НАТО по закупке военной техники для киевского режима», — заявила она на брифинге 18 февраля.
По словам Захаровой, хотя «представители японского правительства отрицают существование окончательного соглашения по этому вопросу», Москва «считает такое решение весьма вероятным, по крайней мере, исходя из позиции японского правительства по ситуации на Украине».
«Мы неоднократно подчеркивали, что присоединение Токио к антироссийским проектам, в том числе в поддержку украинских властей, не способствует устранению причин кризиса», — отметила представитель МИД.
«Оборудование, которое будет поставлено украинским вооруженным силам за японские деньги, станет еще одной законной целью, целью российских вооруженных сил. Кроме того, эти шаги еще больше осложнят российско-японские отношения, которые благодаря усилиям Токио уже глубоко зашли в тупик», — подчеркнула Захарова.