Իսրայելի ԱԳՆ-ն պարզաբանել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման որոշումը
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը մերժել է արաբական երկրների քննադատությունը՝ կապված Իսրայելի կառավարության կողմից Արևմտյան ափի հողերի պետական գրանցման գործընթացը սկսելու որոշման հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Իսրայելական կողմի խոսքով՝ սա «վարչական միջոցառում» է՝ ուղղված տեղի բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանը։
Մեկնաբանելով Իսրայելի քայլը դատապարտող ութ արաբական և մուսուլմանական պետությունների համատեղ հայտարարությունը՝ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը կարծիք է հայտնել, որ նրանց պնդումները «փաստացի հիմքեր չունեն և դիտավորյալ մոլորեցնող են»։
Իսրայելը մեղադրում է Պաղեստինի ինքնավարությանն Արևմտյան ափում հողային վեճերի համար։ Իսրայելական կողմի պնդմամբ՝ անօրինական շինարարությամբ զբաղվում է ոչ թե հրեական պետությունը, այլ պաղեստինցիները։
«Հենց Պաղեստինի ինքնավարությունն է խթանում C տարածքում հողերի անօրինական գրանցման ընթացակարգերը՝ խախտելով օրենքը և գործող համաձայնագրերը», - պնդում է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Գերատեսչությունը նաև շեշտել է, որ Արևմտյան ափի հողերը գրանցելու Իսրայելի որոշումը կպաշտպանի բոլոր տեղի բնակիչների՝ թե՛ իսրայելցիների, թե՛ պաղեստինցիների իրավունքները:
«Այս շաբաթ Իսրայելի կառավարությունը հաստատեց վարչական միջոցառում քաղաքացիական և սեփականության իրավունքի շրջանակներում: Այս միջոցառումը նախատեսված է հողերի գրանցման ընթացակարգերը հնարավոր դարձնելու համար՝ ապահովելով իրավական վեճերը լուծելու համար իրավունքների թափանցիկ և մանրակրկիտ պարզաբանում: Այս քայլը պաշտպանում է թե՛ իսրայելցիների, թե՛ պաղեստինցիների սեփականության իրավունքները»,- պնդում է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Փետրվարի 15-ին Իսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափում հողերի գրանցման գործընթացի մեկնարկը։ Սա առաջին նման որոշումն է 1967 թվականից ի վեր, երբ նախկինում Հորդանանի վերահսկողության տակ գտնվող Արևմտյան ափը Վեցօրյա պատերազմից հետո անցել է Իսրայելի վերահսկողության տակ։
Այս քայլը դատապարտվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի և ՄԱԿ-ի ավելի քան 80 անդամ պետությունների կողմից։ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ Արևմտյան ափի տարածքները համարվում են օկուպացված, իսկ այնտեղ Իսրայելի բնակեցման գործունեությունը համարվում է միջազգային իրավունքին հակասող։

МИД Израиля разъяснил решение о регистрации земель на Западном берегу реки Иордан
Министерство иностранных дел Израиля не принимает критику арабских государств в связи с решением правительства Израиля начать процесс государственной регистрации земель на Западном берегу реки Иордан. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ТАСС.
Согласно заявлению израильской стороны, это “административная мера”, направленная на защиту прав местных жителей.
Комментируя совместное заявление восьми арабских и мусульманских государств, осуждающее действия Израиля, израильское Министерство иностранных дел выразило мнение, что их утверждения “не имеют под собой фактических оснований и сознательно вводят в заблуждение”.
Израиль обвиняет Палестинскую автономию в земельных спорах на Западном берегу. По мнению израильской стороны, незаконное строительство ведется не еврейским государством, а палестинцами.
“Именно Палестинская администрация продвигает процедуры по незаконной регистрации земли в зоне C в нарушение закона и существующих соглашений”, — утверждает израильское министерство иностранных дел.
Министерство также подчеркнуло, что решение Израиля о регистрации земель на Западном берегу защитит права всех жителей, как израильтян, так и палестинцев.
“Израильское правительство одобрило на этой неделе административную меру в рамках гражданского и имущественного права. Эта мера призвана сделать возможными процедуры регистрации земли, обеспечивая прозрачное и тщательное разъяснение прав для разрешения юридических споров. Этот шаг защищает имущественные права как израильтян, так и палестинцев”, — говорится в заявлении Министерства иностранных дел Израиля.
15 февраля правительство Израиля утвердило начало процесса регистрации земли на Западном берегу реки Иордан. Это первое подобное решение с 1967 года, когда Западный берег, ранее находившийся под контролем Иордании, перешел под контроль Израиля после Шестидневной войны.
Этот шаг был осужден Генеральным секретарем ООН Антонио Гутеррешем и более чем 80 государствами-членами ООН. Согласно международному праву, территории Западного берега считаются оккупированными, а израильская поселенческая деятельность там считается противоречащей международному праву.