Ուիթքոֆը հայտնել է ԱՄՆ-ՌԴ-Ուկրաինա բանակցություններում «նշանակալի առաջընթացի» մասին
Ռուսաստանը և Ուկրաինան համաձայնել են շարունակել աշխատանքը հակամարտության ավարտի համաձայնագրի շուրջ և Շվեյցարիայում տեղի ունեցած բանակցություններում նշանակալի առաջընթաց են գրանցել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը Ժնևում անցկացված երրորդ եռակողմ բանակցություններից հետո։
«Նախագահ Թրամփի հաջողությունն այս պատերազմի երկու կողմերին սեղանի շուրջ նստեցնելու գործում հանգեցրել է նշանակալի առաջընթացի, և մենք հպարտ ենք աշխատել նրա ղեկավարության ներքո՝ դադարեցնելու սպանություններն այս սարսափելի հակամարտության ընթացքում։ Երկու կողմերն էլ համաձայնել են տեղեկացնել իրենց համապատասխան ղեկավարներին և շարունակել աշխատանքը համաձայնության հասնելու ուղղությամբ», - X-ում գրել է ԱՄՆ նախագահի բանագնացն՝ ամփոփելով փետրվարի 17-ին տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքները։
Ուիթքոֆը նաև շնորհակալություն է հայտնել Շվեյցարիային՝ Ժնևում բանակցությունները հյուրընկալելու համար։
Եռակողմ բանակցությունները կշարունակվեն նաև այսօր՝ փետրվարի 18-ին։
Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորում է նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին, ամերիկյան պատվիրակությունը՝ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և Դոնալդ Թրամփի խորհրդական և փեսա Ջարեդ Քուշները, իսկ ուկրաինական պատվիրակությունը՝ Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի  քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը։
Ժնևում հանդիպումները Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև եռակողմ բանակցությունների շարունակությունն են, որոնց առաջին և երկրորդ փուլերը տեղի են ունեցել Աբու Դաբիում հունվարի 23-24-ին և փետրվարի 4-5-ին:

Уиткофф сообщил о “значительном прогрессе” в переговорах США – РФ – Украина
Россия и Украина добились значительного прогресса в переговорах в Швейцарии и договорились продолжить работу над соглашением о прекращении конфликта. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил спецпосланник президента США Стив Уиткофф после третьих трехсторонних переговоров в Женеве.
“Успех президента Трампа в том, что он посадил за стол переговоров обе стороны этой войны, привел к значительному прогрессу, и мы гордимся тем, что работаем под его руководством, чтобы остановить убийства в этом ужасном конфликте. Обе стороны договорились проинформировать своих лидеров и продолжить работу над соглашением”, — написал спецпосланник президента США в X, подводя итоги обсуждений, состоявшихся 17 февраля.
Уиткофф также поблагодарил Швейцарию за предоставление площадки для переговоров в Женеве.
Трехсторонние переговоры продолжатся сегодня, 18 февраля.
Российскую делегацию возглавляет помощник президента Владимир Мединский, американскую – специальный посланник Стив Уиткофф и советник и зять Дональда Трампа Джаред Кушнер, а украинскую – секретарь Совета обороны Рустем Умеров.
Встречи в Женеве являются продолжением трехсторонних переговоров между Россией, США и Украиной, первый и второй раунды которых состоялись в Абу-Даби 23-24 января и 4-5 февраля.