Նեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակները
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն պնդել է, որ պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժումը պետք է լիակատար զինաթափվի, այդ թվում՝ հանձնի բոլոր փոքր հրաձգային զինատեսակները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նեթանյահուն խոսել է ԱՄՆ-ում հրեական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ հանդիպման իր ելույթում։
«Գազայում գործնականում ծանր զենք չկա։ Հրետանի չկա։ Տանկեր չկան։ Ոչինչ չկա»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ ՀԱՄԱՍ-ի տիրապետության տակ կա շուրջ 60000 հրացան։
Երուսաղեմում կայացած հանդիպմանը նա նշել է, որ նախ հարկավոր է զինաթափել ՀԱՄԱՍ-ին, ապա արդեն ապառազմականացնել Գազան։
Խոսելով անկլավի ապառազմականացման մասին՝ Նեթանյահուն նշել է, որ արմատականների կողմից օգտագործվող ստորգետնյա ենթակառուցվածքների մի մասը դեռևս մնում է Գազայի տարածքում։
«Նրանք այնտեղ դեռևս ունեն թունելներ ։ Մենք 500 կիլոմետրից ապամոնտաժել ենք մոտ 150 կիլոմետր թունել և պետք է ավարտենք աշխատանքը», - ասել է նա։
Նեթանյահուն հերթական անգամ հայտարարել է, որ Իսրայելը կարող է ուժ կիրառել ՀԱՄԱՍ-ի դեմ, եթե արմատականներին զինաթափելու խնդիրը խաղաղ ճանապարհով չիրականացվի։

Нетаньяху потребовал, чтобы ХАМАС сдал все виды огнестрельного оружия
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху настаивает на том, что палестинское радикальное движение ХАМАС должно полностью разоружиться, сдав все виды огнестрельного оружия. Как сообщает “Арменпресс”, Нетаньяху заявил об этом на встрече с лидерами еврейских организаций в США.
“В Газе почти нет тяжелого вооружения. Там нет артиллерии, там нет танков, нет ничего. Единственное оружие, которое и причиняет основной ущерб, называется АК-47. Именно это они использовали во время резни 7 октября (2023 года). <...> 60 тысяч штук”.
Он отметил, что сначала необходимо разоружить ХАМАС, а затем демилитаризировать Газу.
Говоря о демилитаризации анклава, Нетаньяху отметил, что часть подземной инфраструктуры, используемой радикалами, все еще есть в Газе.
“Там всё ещё есть туннели. Мы демонтировали около 150 км туннелей из 500 км, нам нужно завершить работу”, — сказал он.
Нетаньяху в очередной раз заявил, что Израиль может применить силу против ХАМАС, если задача разоружения радикалов не будет решена мирным путём.