Նեթանյահուն պահանջել է զրկել Իրանին ուրանի հարստացման հնարավորություններից
Իսրայելը պահանջում է ոչ միայն դադարեցնել Իրանում ուրանի հարստացման գործընթացը, այլև մերժել Թեհրանի կողմից նման գործունեություն ծավալելու ցանկացած հնարավորություն։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն՝ Երուսաղեմում առաջատար ամերիկյան հրեական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ։
Ինչպես ասվում է վարչապետի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ՝ խոսելով փետրվարի 11-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ ունեցած բանակցությունների արդյունքների մասին՝ Նեթանյահուն կրկին կասկածի տակ է դրել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև համաձայնագրի հեռանկարները։
«Բայց ես ասել եմ, որ եթե հնարավոր լինի հասնել համաձայնության, այն պետք է պարունակի մի քանի կետեր, որոնք մենք կարևոր ենք համարում ոչ միայն Իսրայելի, այլև Միացյալ Նահանգների, տարածաշրջանի և աշխարհի անվտանգության համար։ Նախ, բոլոր հարստացված նյութերը պետք է հեռացվեն Իրանից։ Երկրորդ, չպետք է լինի հարստացման ուղղղությամբ որևէ գործունեություն, այսինքն, պետք է ապամոնտաժվեն հարստացման հնարավորություն տվող սարքավորումները և ենթակառուցվածքները։ Եվ երրորդ, բալիստիկ հրթիռների հարցը նույնպես պետք է լուծվի», - հայտարարել է Իսրայելի վարչապետը։
Փետրվարի 6-ին Օմանում տեղի էր ունեցել Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի լուծման վերաբերյալ բանակցությունների նոր փուլ։ Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում էր արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին, իսկ ամերիկյան պատվիրակությունը՝ ԱՄՆ նախագահի հատուկ դեսպանորդ Սթիվեն Ուիթքոֆը։

Нетаньяху требует лишить Иран возможностей обогащения урана
Израиль требует не только прекратить процесс обогащения урана в Иране, но и лишить Тегеран любой возможности осуществлять подобную деятельность. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху на встрече с руководителями ведущих американских еврейских организаций в Иерусалиме.
Как говорится в заявлении, опубликованном канцелярией премьер-министра, в котором Нетаньяху, говоря о результатах своих переговоров с президентом США Дональдом Трампом 11 февраля, вновь выразил сомнение в перспективах соглашения между США и Ираном.
«Но я говорил, что если соглашение возможно, оно должно содержать несколько пунктов, которые мы считаем важными не только для безопасности Израиля, но и для безопасности Соединенных Штатов, региона и всего мира. Во-первых, все обогащенные материалы должны быть вывезены из Ирана. Во-вторых, не должно быть никакой деятельности по обогащению, то есть оборудование и инфраструктура, позволяющие осуществлять обогащение, должны быть демонтированы. И в-третьих, должен быть решен вопрос о баллистических ракетах», — сказал израильский премьер-министр. 6 февраля в Омане состоялся новый раунд переговоров между Ираном и Соединенными Штатами по урегулированию кризиса, связанного с их ядерной программой. Иранскую делегацию возглавлял министр иностранных дел Аббас Арагчи, а американскую — специальный посланник президента США Стивен Уиткофф.