Հայկ Կոնջորյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը փետրվարի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Եվա Սունդքվիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով դեսպանին՝ Հայկ Կոնջորյանը կարեւորել է Հայաստան-Շվեդիա սերտ համագործակցությունը: Խմբակցության ղեկավարն ընդգծել է տարբեր ուղղություններով փոխգործակցությունը զարգացնելու անհրաժեշտությունը:
Հայկ Կոնջորյանը բարձր է գնահատել Շվեդիայի աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Այդ համատեքստում ընդգծվել է ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի իրականացումը, որը, խմբակցության ղեկավարի գնահատմամբ, նպաստել է ԱԺ աշխատակազմի մասնագիտական եւ փորձագիտական կարողությունների ուժեղացմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրամիություն ընդլայնվող գործակցության, տարածաշրջանային զարգացումների, ինչպես նաեւ հունիսին տեղի ունենալիք խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Եվա Սունդքվիստը խոսել է երկկողմ համագործակցության օրակարգից՝ ներկայացնելով Հայաստանում Շվեդիայի կողմից իրականացվող բազմաթիվ ծրագրերը:

Руководитель фракции «Гражданский договор» НС принял Чрезвычайного и Полномочного посла Швеции
Руководитель фракции «Гражданский договор» Национального Собрания Айк Конджорян 12 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Швеции в Армении Еву Сундквист.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя посла, Айк Конджорян подчеркнул важность тесного сотрудничества между Арменией и Швецией. Глава фракции отметил необходимость развития сотрудничества в различных направлениях.
Айк Конджорян высоко оценил поддержку Швеции процессу демократических реформ в Армении. В этом контексте была подчеркнута реализация проекта ПРООН «Современный парламент для современной Армении», который, по оценке главы фракции, способствовал укреплению профессиональных и экспертных возможностей сотрудников НС.
Собеседники обменялись мнениями о расширении партнерства между Арменией и Европейским союзом, региональных развитиях, а также о парламентских выборах, которые состоятся в июне.
Ева Сундквист, выразив благодарность за прием, коснулась повестки двустороннего сотрудничества, представив многочисленные проекты, реализуемые Швецией в Армении.