ՆԱՏՕ-ն պետք է հիմնված լինի ոչ թե կախվածության, այլ գործընկերության վրա. ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարար
Եվրոպական երկրների և Կանադայի կողմից ռազմական ծախսերի ավելացումը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին կդարձնի ավելի հավասար գործընկերներ դաշինքի շրջանակներում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին փետրվարի 12-ին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարար Էլբրիջ Քոլբին։
«2025 թվականին մենք տեսանք Եվրոպայի կողմից ՆԱՏՕ-ի ավանդական պաշտպանության գործում առաջատար դիրք զբաղեցնելու իրական հանձնառությունը», - Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հետ հանդիպումից առաջ ասել է պաշտոնյան։
Նա ընդգծել է, որ եկել է միասին առաջ շարժվելու ու պրագմատիկ լինելու ժամանակը։ «Մենք ունենք իսկապես ամուր հիմք գործընկերությամբ համատեղ աշխատելու համար՝ գործընկերության, այլ ոչ թե կախվածության վրա հիմնված ՆԱՏՕ-ի համար։ Սա իսկապես վերադարձ է այն բանին, ինչի համար ի սկզբանե ստեղծվել էր ՆԱՏՕ-ն», - ասել է Էլբրիջ Քոլբին։

НАТО должна стать основанной на партнерстве, а не на зависимости: замминистра обороны США
Увеличение военных расходов европейских стран и Канады сделает союзников по НАТО более равноправными партнерами в рамках альянса. Как сообщает “Арменпресс”, это 12 февраля заявил заместитель министра обороны США Элбридж Колби.
“Увеличение военных расходов европейских стран и Канады сделает союзников по НАТО более равноправными партнерами в рамках альянса. Как сообщает «Арменпресс», об этом 12 февраля заявил заместитель министра обороны США Элбридж Колби.
“В 2025 году мы увидели реальную приверженность Европы к тому, чтобы взять на себя ведущую роль в традиционной обороне НАТО”, — сказал Элбридж Колби перед встречей с министрами обороны стран НАТО в Брюсселе.
Он подчеркнул, что настало время вместе двигаться вперед и быть прагматичными.
“Я думаю, что в нынешнем году у нас действительно есть хорошая новость, а именно: сейчас настало время действовать сообща, быть прагматичными, сосредоточиться на гибком реализме … и действительно вернуться к тому, для чего НАТО была изначально создана”, — сказал Элбридж Колби.