Հարկային եկամուտների աճն առաջիկա ամիսներին արագացման միտում է ունենալու. ՊԵԿ նախագահ
Հարկային եկամուտները աճն առաջիկա ամիսներին արագացման միտում կունենա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե հնարավոր կլինի՞ ապահովել նախորդ տարվա հարկային եկամուտների 14 տոկոս աճը՝ նկատի ունենալով այս տարվա հունվարին արձանագրված աճը:
ՊԵԿ նախագահը նկատեց, որ այս տարվա հունվարին աճը մի փոքր ավելի դանդաղ էր, քան 2025 թվականին էր: Նա վստահեցրեց՝ դա չի նշանակում, թե հարկեր-ՀՆԱ  բարելավման տեմպը դանդաղելու է:
«Այս տարի 0.4-0.5 տոկոսային կետով բարելավում է նախատեսվում: Այդ տեսանկյունից հունվարի ցուցանիշները մոտ են թիրախային ցուցանիշներին: Բայց առաջիկա ամիսներին հարկային եկամուտների աճերը արագացման միտում են ունենալու: Մի պարզ գործոն կա, որը կապված է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հետ, երբ ռոյալթիի հետ կապված էականորեն մեծ ճշգրտում եղավ: Միայն այդ գործոնն էապես արագացնելու է: Բայց տնտեսական ակտիվության շարունակվող բարձր աճն իր հերթին ու մեր վարչարարության արդյունավետության բարձրացումը նպաստելու է այս թիրախներին հասնելուն»,-վստահեցրեց Հակոբյանը:

Рост налоговых поступлений будет иметь тенденцию к ускорению в ближайшие месяцы - председатель КГД Армении
Рост налоговых поступлений будет иметь тенденцию к ускорению в ближайшие месяцы. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявил на пресс-конференции председатель Комитета госдоходов Армении Эдуард Акобян, отвечая на вопрос о том, удастся ли обеспечить 14-процентный рост налоговых поступлений по сравнению с прошлым годом, учитывая рост, зафиксированный в январе текущего года.
Председатель КГД отметил, что в январе текущего года рост был несколько медленнее, чем в 2025 году. Он заверил, что это не означает замедления темпов улучшения налоги-ВВП.
«В этом году планируется улучшение на 0,4-0,5 процентных пункта. С этой точки зрения, январские показатели близки к целевым показателям. Но в ближайшие месяцы рост налоговых поступлений будет иметь тенденцию к ускорению. Есть простой фактор, связанный с Зангезурским медно-молибденовым комбинатом, когда произошла значительно большая корректировка, связанная с роялти. Один только этот фактор значительно ускорит его. Однако продолжающийся высокий рост экономической активности и повышение эффективности нашей администрации будут способствовать достижению этих целей», — заверил Акобян.