ԱԺ նախագահը կարևորել է Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստանի անվտանգության մակարդակի բարձրացման տեսանկյունից
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան կատարած այցը՝ այն բնութագրելով որպես պատմական և Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ բացող իրադարձություն։
«Շնորհավորում եմ բոլորիս ձեռք բերված համաձայնությունների, պատմական այցի և այն հնարավորությունների համար, որոնք բացվեցին Հայաստանի առաջ։ Չեմ ուզում որևէ բան առանձնացնել, բայց պետք է ասեմ, որ խոսքը Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության մակարդակի ընդհանուր բարձրացման մասին է և այն օրակարգի, որը մենք իրականացնում ենք։ Այսինքն՝ խաղաղության, որը մեկ կամ երկու տարվա չէ, այլ տասնամյակների»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց ԱԺ նախագահը։
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք շոշափելի արդյունքներ կա՞ն Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցի հետ կապված, Սիմոնյանը պատասխանեց, որ այս թեմայով մարտավարությունը չի փոխվել։
«Դուք հաճախ ինձ այդ հարցը տալիս եք։ Մենք ասում ենք, որ հրապարակային դրա մասին չենք խոսում, և գործն արվում է։ Որևէ բան այդ մարտավարության մեջ չի փոխվել»,-ընդգծեց նա։
ԱԺ նախագահը հավելեց, որ մշտապես քննարկվում են թե՛ գերիների, թե՛ անհայտ կորածների ճակատագրին վերաբերող հարցերը, ինչպես նաև բոլոր հարակից խնդիրները։

Speaker of Parliament Alen Simonyan lauded U.S. Vice President JD Vance’s visit to Armenia, describing it as a historic event that opens new opportunities for the country.
“Congratulations to all of us on the agreements reached, the historic visit, and the opportunities that have opened up for Armenia. I don’t want to single anything out, but I must say that this is about the overall strengthening of the Republic of Armenia’s security and the agenda we are implementing. In other words, this is about peace—not just for one or two years, but for decades,” the Speaker said at a press briefing.
In response to a journalist’s question about whether there have been any tangible results regarding the Armenian captives held in Azerbaijan, Simonyan replied that the strategy on this issue has not changed.
“You often ask me this question. We say that we do not discuss it publicly, and the work is being done. Nothing in that strategy has changed,” he emphasized.
The Speaker added that issues related to the fate of captives and the missing, as well as all other related matters, are constantly being discussed.