Մասկը հայտնել է 10 տարվա մեջ Լուսնի վրա քաղաք կառուցելու մտադրության մասին
Լուսնի վրա առաջին քաղաքը կարող է հայտնվել արդեն 10 տարուց էլ պակաս ժամանակում: SpaceX-ի հիմնադիր և ղեկավար Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ այդ նպատակն առանջնահերթ է ընկերության համար։
«Նրանց համար, ովքեր տեղյակ չեն՝ SpaceX-ը արդեն կենտրոնացել է Լուսնի վրա ինքնազարգացող քաղաքի կառուցման վրա, քանի որ մենք կարող ենք դրան հասնել 10 տարուց էլ պակաս ժամանակում, մինչդեռ Մարսի համար կպահանջվի ավելի քան 20 տարի։
SpaceX-ի առաքելությունը մնում է նույնը՝ տարածել գիտակցությունն ու կյանքը, որը մենք գիտենք, մինչև աստղերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, գրել է նա X-ում:
Մասկը նշել է, որ դեպի Մարս թռիչքի պատուհանը բացվում է 26 ամիսը մեկ անգամ, իսկ ճանապարհի տևողությունը մոտավորապես կես տարի է: Միևնույն ժամանակ դեպի Լուսին ճանապարհորդությունները կարելի է իրականացնել 10 օրը մեկ, իսկ թռիչքի ժամանակը կազմում է ընդամենը երկու օր:
«Այնուամենայնիվ, SpaceX-ը նաև կձգտի կառուցել քաղաք Մարսի վրա և կսկսի դա անել մոտ 5-7 տարուց, սակայն գերակա խնդիրը քաղաքակրթության ապագան երաշխավորելն է, և Լուսինն ավելի արագ է»,- հայտարարել է Մասկը։

Маск объявил о своем намерении построить город на Луне в ближайшие 10 лет
Первый город на Луне может появиться в ближайшие 10 лет. Основатель и генеральный директор SpaceX Илон Маск заявил, что эта цель является приоритетной для компании.
“Для тех, кто не в курсе: SpaceX уже переключила свое внимание на строительство саморазвивающегося города на Луне, поскольку это потенциально возможно менее чем за 10 лет, в то время как на Марсе на это потребуется более 20 лет. Миссия SpaceX остается неизменной: распространить сознание и жизнь в том виде, в каком мы их знаем, до самых звезд”, — как сообщает “Арменпресс”, написал Маск.
Маск отметил, что окно для полетов на Марс открывается раз в 26 месяцев, а путешествие занимает около полугода. В то же время полеты на Луну могут совершаться каждые 10 дней, а время полета составляет всего два дня.
“SpaceX также будет стремиться построить город на Марсе и начнет это делать примерно через 5-7 лет. Но первостепенной задачей является обеспечение будущего цивилизации, а Луна — более быстрый путь”.